Haberler

ÇOCUKLARDA VE YETİŞKİNLERDE TER BEZİ TESTİ
26 Eyl 2017

Kistik fibrozis:

Akciğer, pankreas, barsak, ter bezleri gibi dış salgı bezlerinde görülen, kalıtsal (genetik) bir hastalıktır. Aynı anda solunum sistemi ve sindirim sistemi gibi vücudun birden çok sistem ve organını etkileyebilir. Doğumla birlikte görülen fibroz, zamanla işlev bozukluklarına neden olur. Akciğerlerin temiz kalmasını sağlayan salgı bezlerinin ince ve akışkan olan sıvısı, kistik fibroz hastalarında daha fazla yoğunlaşarak akıcılığı azalır.

Balgam çıkarmayı güçleştiren bu durum, küçük hava yollarının tıkanmasına yol açar. Bu kanalların tıkanması da öksürük, hırıltılı nefes alma şeklindeki şikayetlere, zatürre, bronşit gibi hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Çocuklarda gelişim bozukluğuna neden olan kistik fibrozis, ter bezlerinde de sorun yaratarak vücudun susuz kalmasına yol açar.Bu hastaların; Anemi, karaciğer fonksiyonları, kan elektrolitleri, kan gazları, balgam kültürleri yanısıra akciğer, el ve bilek grafileri yönünden izlenmesi gerekmektedir.

Ter testi, Kistik Fibroz’da önemli bir parametredir. Testin amacı terde elektrolit konsantrasyonunu ölçmektir. Kistik Fibroz’lu çocuklarda terdeki tuz konsantrasyonu normal değerlere göre 3-5 kat daha fazladır. Günümüzde, Ter testi uygulamalarındaki hata kaynakları en düşük düzeye çekilerek tanıda azami doğruluk sağlanmıştır. Ayrıca kistik fibrozis gen mutasyon analizi yapılarak, hastalığın oluştuğu mutasyon tipi saptanır.
Test ön işlem gerektirmez, günün her saatinde yapılabilir. Kaliteli ter ede edebilmek için analiz öncesinde hastalara bol sıvı aldırılması, banyo yaptırılması veya ön kollarının sabunlu su ile silinmesi önerilmektedir. Ter örneği hastadan laboratuvar ortamında alınarak analiz edilmekte sonucu aynı anda derhal verilmektedir. Bu işlemlerin toplam süresi hastadan yeterli ter alınması halinde 60 dakikadır.
Yenidoğan ve bebeklerde bu işlem saat benzeri bir cihazı hastanın koluna takıp beklemek kadar basit bir işlem haline getirilmiştir.
'
Daha fazla bilgi ve detay için; 444 0 205
WhatsApp İletişim Hattı: 0553 820 00 00
www.medicinehospital.com.tr