Eklenme :

Okunma : 4043

Paylaşın :

Akut Koroner Sendrom

Koroner arterler kalbi besleyen damarlardır. Akut Koroner Sendrom, koroner arter içindeki ani plak rüptürü ile ilişkili üç tip koroner arter hastalığına verilen bir isimdir

Koroner arterler kalbi besleyen damarlardır. Akut Koroner Sendrom, koroner arter içindeki ani plak rüptürü ile ilişkili üç tip koroner arter hastalığına verilen bir isimdir :

- Kararsız angina

- ST segment yükselmesiz miyokard enfarktüsü veya kalp krizi (NSTEMI)

- ST segment yükselmeli miyokard enfarktüsü veya kalp krizi (STEMI).

Blokajın yeri, kan akışının bloke edildiği süre ve meydana gelen hasar miktarı akut koroner sendromun türünü belirler. Bu hayatı tehdit eden durumlar acil tıbbi bakım gerektirir.
 

Kararsız Angina (Kararsız Göğüs Ağrısı)

Kararsız angina var olan stabil anjinaya (göğüs ağrısına) yeni bir semptom eklenmesi veya anjinanın niteliklerinin değişmesidir; anjinanın daha sık ortaya çıkması, istirahatte daha kolay ortaya çıkması, daha şiddetli hissedilmesi veya daha uzun sürmesi gibi. Bu tip anjina sıklıkla oral ilaçlarla rahatlatılabilse de, kararsızdır ve kalp krizine ilerleyebilir. Genellikle daha yoğun tıbbi tedavi veya işlem gereklidir. Kararsız angina bir akut koroner sendromdur ve ACİL tedavi uygulanması gerekir.


Kalp krizi: ST segment yükselmesiz miyokard enfarktüsü (NSTEMI)

Bu tip kalp krizi (MI), elektrokardiyogram(EKG)da değişikliklere neden olmayabilir. Bununla birlikte kandaki kimyasal belirteçlerin yükselmesi kalp kasında hasar olduğunu gösterir. NSTEMI'de, tıkanıklık kısmi veya geçici olabilir ve bu nedenle hasarın boyutu nispeten küçüktür.


Kalp krizi: ST segment yükselmeli miyokard enfarktüsü (STEMI)

Bu tip kalp krizi (MI), kan akışının tıkanıklıktan ötürü ani ve uzun süreli durmasından kaynaklanır. Kalp kasının geniş bir alanını etkiler; bu nedenle EKG'de ve kimyasal belirteçlerin kan seviyelerinde önemli değişikliklere neden olur.

 
Bu kategorideki Hekimler
Doktor Öğretim Üyesi
BÜLENT UZUNLAR
KARDİYOLOJİ
Doktor Öğretim Üyesi
GÖKHAN BEKTAŞOĞLU
KARDİYOLOJİ
Doktor Öğretim Üyesi
ZEKİ DOĞAN
KARDİYOLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ

SAYFALAR

Sağlık Rehberi

Anal Fissürler (Makat Çatlağı)

GENEL CERRAHİ
Anal fissürler, anüs veya anal kanalın iç tabakasındaki çatlaklardır. (Anal kanal; dışkının vücuttan çıktığı açıklık). Bu çatlaklar kanamaya ve şiddetli ağrıya neden olabilir.
Devamı

Anal Ağrı (Makat Ağrısı)

GENEL CERRAHİ
Anal ağrı, anüs ve rektumun içinde veya çevresinde yani makat bölgesinde meydana gelen ağrıdır.
Devamı

Alzheimer Hastalığı

NÖROLOJİ
Alzheimer hastalığının erken evrelerindeki bir kişi; bir şeyleri hatırlama, karar alma, yer-yön bulma vb. konularda zorlanabilir. Doktorunuzun önerilerini dikkate alıp uygulamak yaşamınızı kolaylaştırabilir.
Devamı

Araknoid Kistler

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Araknoid kistler, beyin veya omurilik ile araknoid membran arasında bulunan, içi sıvı ile dolu keselerdir. Bu kistler baş ağrısı, baş dönmesi ve nöbet gibi semptomlarla kendini gösterebilir.
Devamı

Aort Koarktasyonu

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Aort koarktasyonu yaygın görülen doğumsal kalp defektidir. Aort koarktasyonunda aort, tek bir yerde veya bir kısmı boyunca sıkışır veya daralır. Bu daralma, aorttan normal kan akışını kısıtlar.
Devamı

Apandisit

GENEL CERRAHİ
Apandis karın bölgesinin sağ alt kısmında, kalın ve ince bağırsağın birleştiği yerde bulunan küçük bir tüptür. Vücutta bilinen bir işlevi yoktur ancak iltihaplanması durumunda acil tıbbi müdahale gerektirir.
Devamı

Uyuz Hastalığı ve Belirtileri

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Uyuz hastalığı, sarcoptes scabiei ismi verilen küçük bir akarın neden olduğu cilt rahatsızlığıdır. Tedavi edilmeyen bu akarlar aylarca cillte yaşabilir. Bu akarlar, ciltte kaşıntıya, kırmızı kabarcıklara ve döküntülere sebep olur.
Devamı

Akromegali

ENDOKRİNOLOJİ
Akromegali, vücut yüksek seviyede büyüme hormonu ürettiğinde ortaya çıkan nadir fakat ciddi bir tıbbi durumdur.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Profesör Doktor
AHMET MURAT SARICI
GÖZ HASTALIKLARI
Doçent Doktor
A. AVAR ÖZDEMİR
ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign