Eklenme :

Okunma : 32892

Paylaşın :

Aort Kapağı Cerrahisi

Aort Kapak Cerrahisi; kalp cerrahları tarafından en sık biküspit kapaklar, Konjenital Aort Kapak Hastalıkları, Aort Kapak Darlığı ve Aort Kapak Yetersizliği’ni tedavi etmek için yapılır.

Stenoz ve Regürjitasyon tedavisinde

Aort Kapak Cerrahisi; kalp cerrahları tarafından en sık biküspit kapaklar, Konjenital Aort Kapak Hastalıkları, Aort Kapak Darlığı ve Aort Kapak Yetersizliği’ni tedavi etmek için yapılır.

Aort kapağını etkileyebilecek durumları ve hastalığınızı tedavi etmek için neden cerrahiye ihtiyaç duyulacağını anlamanıza yardımcı olacak bilgilerden aşağıda bahsedilmiştir. 

 

Aort kapağı nedir?

Kalbinizde mitral, triküspit, aort ve pulmonik kapaklar dahil olmak üzere dört adet kapak vardır.

Sol ventrikül (sol karıncık), sağ ventrikül (sağ karıncık), sol atrium (sol kulakçık) ve sağ atrium (sağ kulakçık) olmak üzere dört adet odacık bulunmaktadır.

Aort kapağı sol ventrikül (kanı bütün vücuda pompalar) ile vücuttaki en büyük atardamar olan aort arasında bulunur. Kapaklar sayesinde kalpte tek yönlü kan akış sağlanır.

 

Aort Kapak Hastalığı nedir?

Aort kapak hastalığında, aort kapak düzgün çalışmaz, nedeni şunlar olabilir:

Aort darlığı: Bu sert, kaynaşmış, kalınlaşmış, esnek olmayan kapaklara ait yaprakçıklar, aort kapak daralmasına yol açar ve kan akışı sınırlanır. Aort kapak darlığı, yaprakçıklara kalsiyum birikimiyle ilerler ve yaprakçıklar hareketliliklerini gittikçe kaybeder. Triküspit (3 yaprakçık) veya biküspit (2 yaprakçık) aort kapağı olan hastalarda da darlık ortaya çıkabilir.

Aort kapak yetersizliği (yetmezliği ve "sızdıran kapak" olarak da bilinir): Bunda kapak tamamen kapanmaz, regürjitasyon (sızıntı) olur. 

 

 

Aort Kapak Hastalığına ne sebep olur?

Aort kapağı doğumda anormal olabilir (genellikle biküspit aort kapak) veya yaşlı hastalarda (edinilmiş kapak hastalığı) zamanla hastalık gelişebilir.

 

Konjenital Aort Kapak Hastalığı

Nüfusun yakalaşık yüzde bir-ikisinde aort kapağı doğuştan biküspittir.

Biküspit aort kapağı olan kişilerde üç yaprakçık yerine iki yaprakçık bulunur. Üçüncü yaprakçık olmadan, kapak tamamen kapanmayabilir ve sızıntı yapabilir (regürjitasyon) veya tamamen açılmayabilir ve daralmaya (stenotik) neden olabilir.

Çoğunlukla biküspit aort kapakçıkları tedavi gerektirmeden birkaç yıl normal şekilde çalışabilir.

Biküspit aort kapaklı hastaların yaklaşık yüzde 25'inde aort bir miktar genişleyebilir. Çok genişlerse, Aort Anevrizması olarak adlandırılır.

 

Edinilmiş Aort Kapak Hastalığı

Edinilmiş aort kapak hastalıklarında, kapak yapısı şu nedenlerle değişmiştir:

Enfektif endokardit: bakterilerin kan dolaşımına kalbe uzak bir enfeksiyon bölgesinden girmesi ve kalp kapaklarının yüzeyine yapışarak kapakları enfekte etmesidir. Diş temizliği ve hatta diş apsesi gibi küçük enfeksiyonlar, aort kapakçıklarında ciddi bakteriyel endokardite neden olabilir.

Romatizmal ateş: genellikle streptekok gibi bakteriyel bir boğaz enfeksiyonundan kaynaklanır. Romatizmal ateşte kapağın kendisi bakteriyle enfekte olmamıştır, ancak vücut tarafından enfeksiyonla savaşmak için geliştirilen antikorlar kalp kapakçıklarıyla reaksiyona girerek aort kapakçıklarının sertleşmesine ve füzyonuna neden olur.

Aşınma ve yıpranmadan kaynaklanan aort kapak dejenerasyonu: edinilmiş aort kapak hastalığının bir başka nedenidir. Birçok hastada aort kapakları dejenere olur ve zamanla kireçlenir. Bu en sık aort darlığına neden olur, ancak aort yetmezliğine de neden olabilir. 65 yaşın üzerindeki kişilerde aort darlığının en yaygın nedenidir.

Aort kapak hastalığının diğer nedenleri şunlardır: romatoid artrit, kronik inflamatuar hastalıklar, lupus, sifiliz, hipertansiyon, aort anevrizmaları, bağ dokusu hastalıkları ve daha az yaygın olarak, tümörler ve kanser ve lenfoma için kullanılan bazı ilaç türleri ve radyasyon.

 

Aort kapak hastalığının belirtileri nelerdir?

Aort kapak hastalığı olan birçok hasta, şiddetli stenoz (daralma) veya yetersizlik olsa bile asemptomatiktir (semptomları yoktur).

Aort kapak hastalığının ilk belirtileri genellikle şunları içerir:

Halsizlik

Çabuk yorulma

Enerji kaybı

Ayak bileklerinin şişmesi

Çarpıntı (ekstra veya atlanan kalp atımları)

 

Daha ileri belirtiler şunları içerebilir:

Nefes darlığı

Göğüs ağrısı

Baş dönmesi veya bilinç kaybı

 

Aort kapak hastalığı nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz aort kapak hastalığının teşhisini semptomlarınızı gözden geçirdikten, fiziksel bir muayene yaptıktan ve üfürüm için dinledikten sonra tanı testlerinizin sonuçlarını değerlendirerek koyar.

Doktor fizik muayene sırasında, bir stetoskop kullanarak, anormal kapaktan geçen kanın sesini çalkantılı akım olarak duyar, buna üfürüm denir.

Aort kapak hastalığının tanısı, ekokardiyogram adı verilen özel bir kalp ultrasonu ile doğrulanır. Ekokardiyogram, doktorunuzun kalp kapakçıklarını bir ekrandan görmesini ve aort kapak hastalığının şiddetini ve olası nedenini belirlemesini sağlar.

Çoğu hastada standart bir transtorasik ekokardiyogram (göğüs cildine jel içeren bir prob gezdirilmesiyle görüntü alınması) yeterlidir. 

Bazen, kapağı daha yakından görebilmek için bir transözofageal ekokardiyogram (TEE - ağızdan yemek borusuna geçirilen bir prob) gereklidir. TEE ayakta tedavi yöntemidir.*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu kategorideki Hekimler
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Doktor Öğretim Üyesi
ZEKİ KILIÇ
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)

SAYFALAR

Sağlık Rehberi

Adrenokortikal Karsinom

ENDOKRİNOLOJİ
Adrenokortikal Karsinom, adrenal bezin dış tabakasında (adrenal korteks) kötü huylu (kanser) hücrelerin oluşturduğu nadir bir hastalıktır.
Devamı

Akalazya- Yutma Güçlüğü Problemi

GENEL CERRAHİ
Özefagus, boğazı mideye bağlayan kaslı tüp yapıdır. Akalazya, özefagusta yiyeceklerin yutulmasında rol alan kasları kontrol eden sinirlerin işlevini kaybetmesi sonucu yutma güçlüğüne sebep olur.
Devamı

Omurga Tümörleri

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Omurga tümörleri omurga içinde bulunan anormal doku büyümeleridir. İyi huylu (kanserli olmayan) veya kötü huylu (kanserli) olabilirler.
Devamı

Ağız Kokusu Sorunu

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI
Kronik ağız kokusu, genellikle kötü diş hijyeni veya ağız kuruluğunun bir işaretidir. Bu durum daha ciddi bir ağız hastalığının, diyabet veya başka iç hastalıkların habercisi de olabilir.
Devamı

Nötropeni

Nötropeni, kanda normalden daha düşük seviyede nötrofil bulunmasıdır. Nötrofil kemik iliğinde üretilen beyaz kan hücresi tiplerinden biridir.
Devamı

Safra Kesesi Hastalıkları ve Belirtileri

GENEL CERRAHİ
Safra kesesi problemleri genellikle safra kanallarınızdaki, safranın karaciğeriniz, safra keseniz ve ince bağırsağınız arasında dolaşmasına izin veren tüplerdeki tıkanmadan kaynaklanır.
Devamı

Adrenal (Böbrek Üstü Bezi) Tümörler

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Adrenal tümörler, adrenal bezde yer alan iyi veya kötü huylu büyümelerdir. Adrenal tümörlerin çoğunun nedeni bilinmemektedir. Adrenal tümörler cerrahi olarak çıkarılabilir.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
Ahmet Soylu
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign