Eklenme :

Okunma : 31134

Paylaşın :

Araknoid Kistler

Araknoid kistler, beyin veya omurilik ile araknoid membran arasında bulunan, içi sıvı ile dolu keselerdir. Bu kistler baş ağrısı, baş dönmesi ve nöbet gibi semptomlarla kendini gösterebilir.

Araknoid kistler, beyin veya omurilik ile araknoid membran arasında bulunan, sıvı ile dolu keselerdir. Kistler doğuştan (birincil) veya edinsel (ikincil) olabilir. Semptomlar; baş ağrısı, baş dönmesi ve nöbetleri içerir.


Araknoid Kistler nedir?

Araknoid kistler, beyin veya omurilik ile beyin ve omuriliği kaplayan üç zardan biri olan araknoid membran arasında yer alan ve beyin omurilik sıvısı dolu olan keselerdir. 

Primer araknoid kistler doğumda bulunur ve gebelik haftasının ilk haftalarında beyin ve omurilikte ortaya çıkan gelişimsel anormalliklerin sonucudur. 

İkincil araknoid kistler birincil kistler kadar yaygın değildir ve kafa travması, menenjit veya tümörlerin bir sonucu olarak veya beyin cerrahisinin bir komplikasyonu olarak gelişir. Araknoid kistlerin çoğu, kafatasının orta kraniyal fossa olarak bilinen bir bölgesinde, beynin temporal lobunun dışında oluşur. Omuriliği tutan araknoid kistler daha nadirdir. Kistin yeri ve büyüklüğü semptomları ve bu semptomların ne zaman başladığını belirler. Araknoid kistleri olan bireylerin çoğu 20 yaşından önce ve özellikle yaşamın ilk yılında semptom gösterir, araknoid kistleri olan bazı kişilerde ise asla semptom görülmez. Erkeklerde araknoid kist görülme oranı kadınlardan dört kat daha fazladır.


Beyindeki bir araknoid kistin tipik semptomları:

-Baş ağrısı

-Bulantı ve kusma

-Nöbetler

-İşitme ve görme bozuklukları

-Baş dönmesi

-Denge ve yürüme zorlukları bulunur.

Omurilik çevresindeki araknoid kistler sinir köklerini sıkıştırır ve ilerleyici sırt ve bacak ağrısı, karıncalanma veya bacaklarda veya kollarda uyuşma gibi semptomlara neden olur. Tanı genellikle sıvı dolu araknoid kistleri diğer kist tiplerinden ayırt etmeye yardımcı olan Difüzyon Ağırlıklı MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme) kullanılan bir beyin taraması ile veya omurga taraması ile konulur.


Herhangi bir tedavisi var mı?

Araknoid kistlerin nasıl tedavi edileceği konusu hala tartışmalıdır. Tedavi ihtiyacı çoğunlukla kistin konumuna ve büyüklüğüne bağlıdır. Kist küçükse, çevreleyen dokuyu rahatsız etmiyorsa ve semptomlara neden olmuyorsa, bazı doktorlar tedavi uygulamayı tercih etmeyebilir. Geçmişte doktorlar kist sıvısını boşaltmak için şant koyuyorlardı, şimdi ise minimal invaziv cerrahiye izin veren mikronörocerrahi teknikleri ve endoskopik araçlarla, daha çok kistin zarlarını cerrahi olarak çıkarmayı veya kiste bir pencere açmayı tercih ediyorlar. Böylece kistin sıvısı beyin omurilik sıvısına akabiliyor ve emiliyor.


Hastalığın seyri nasıldır?

Tedavi edilmeyen araknoid kistler aşamalı genişlemesi veya kistte kanama sonucu beyin veya omuriliğe zarar verdiğinde kalıcı ciddi nörolojik hasara neden olabilir. Semptomlar genellikle tedavi ile düzelir.


*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu kategorideki Hekimler
Doçent Doktor
HALİL CAN
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Doktor Öğretim Üyesi
HÜSEYİN DOĞU
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ

SAYFALAR

Sağlık Rehberi

Koklear İmplant

KULAK BURUN BOĞAZ
Koklear implant, işitmeyi kısmen geri kazandıran elektronik bir cihazdır. İç kulak hasarından ileri derecede işitme kaybı yaşayan ve işitme cihazı kullanmanın artık faydası olmayan kişiler için bir seçenek olabilir.
Devamı

Açık Parsiyel Nefrektomi

ÜROLOJİ
Açık Parsiyel Nefrektomi, kanserden etkilenen böbrek bölümünün ve bir miktar sağlam böbrek dokusunun açık cerrahi operasyonla çıkarılmasıdır.
Devamı

Akut Koroner Sendrom

KARDİYOLOJİ
Koroner arterler kalbi besleyen damarlardır. Akut Koroner Sendrom, koroner arter içindeki ani plak rüptürü ile ilişkili üç tip koroner arter hastalığına verilen bir isimdir
Devamı

Prenses Doğum Nedir? (Ağrısız Doğum)

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Prenses doğum olarak bilinen ağrısız doğumda, epidural analjezi yönteminin kullanılmasıyla anne adayının ağrıları azalır, katlanılabilir ve kontrollü bir doğum süreci geçirmesi sağlanır.
Devamı

Nörojenik Mesane

ÜROLOJİ
Nörojenik mesane ile ilişkili olarak ilgili sinirlere ve hasarın doğasına bağlı olarak, mesane aşırı aktif veya az aktif olur.
Devamı

Aort Koarktasyonu

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Aort koarktasyonu yaygın görülen doğumsal kalp defektidir. Aort koarktasyonunda aort, tek bir yerde veya bir kısmı boyunca sıkışır veya daralır. Bu daralma, aorttan normal kan akışını kısıtlar.
Devamı

Rahim Polipleri

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Rahim polipleri genellikle iyi huyludur (kansersiz), ancak adet görme veya doğurganlık ile ilgili sorunlara neden olabilirler.
Devamı

Akne

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Akne ergenlik döneminde aktif hale gelen erkek hormonları tarafından yönlendirilen hormonal bir durumdur. Bu tür hormonlara duyarlılık ve yağ bezleri içindeki cilt bakterileri ve yağ asitleri ile birlikte akne çıkmasına neden olur.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Doçent Doktor
A. AVAR ÖZDEMİR
ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
Doçent Doktor
AYGÜL GÜZEL
GÖĞÜS HASTALIKLARI
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign