Eklenme :

Okunma : 52170

Paylaşın :

Araknoid Kistler

Araknoid kistler, beyin veya omurilik ile araknoid membran arasında bulunan, içi sıvı ile dolu keselerdir. Bu kistler baş ağrısı, baş dönmesi ve nöbet gibi semptomlarla kendini gösterebilir.

Araknoid kistler, beyin veya omurilik ile araknoid membran arasında bulunan, sıvı ile dolu keselerdir. Kistler doğuştan (birincil) veya edinsel (ikincil) olabilir. Semptomlar; baş ağrısı, baş dönmesi ve nöbetleri içerir.


Araknoid Kistler nedir?

Araknoid kistler, beyin veya omurilik ile beyin ve omuriliği kaplayan üç zardan biri olan araknoid membran arasında yer alan ve beyin omurilik sıvısı dolu olan keselerdir. 

Primer araknoid kistler doğumda bulunur ve gebelik haftasının ilk haftalarında beyin ve omurilikte ortaya çıkan gelişimsel anormalliklerin sonucudur. 

İkincil araknoid kistler birincil kistler kadar yaygın değildir ve kafa travması, menenjit veya tümörlerin bir sonucu olarak veya beyin cerrahisinin bir komplikasyonu olarak gelişir. Araknoid kistlerin çoğu, kafatasının orta kraniyal fossa olarak bilinen bir bölgesinde, beynin temporal lobunun dışında oluşur. Omuriliği tutan araknoid kistler daha nadirdir. Kistin yeri ve büyüklüğü semptomları ve bu semptomların ne zaman başladığını belirler. Araknoid kistleri olan bireylerin çoğu 20 yaşından önce ve özellikle yaşamın ilk yılında semptom gösterir, araknoid kistleri olan bazı kişilerde ise asla semptom görülmez. Erkeklerde araknoid kist görülme oranı kadınlardan dört kat daha fazladır.


Beyindeki bir araknoid kistin tipik semptomları:

-Baş ağrısı

-Bulantı ve kusma

-Nöbetler

-İşitme ve görme bozuklukları

-Baş dönmesi

-Denge ve yürüme zorlukları bulunur.

Omurilik çevresindeki araknoid kistler sinir köklerini sıkıştırır ve ilerleyici sırt ve bacak ağrısı, karıncalanma veya bacaklarda veya kollarda uyuşma gibi semptomlara neden olur. Tanı genellikle sıvı dolu araknoid kistleri diğer kist tiplerinden ayırt etmeye yardımcı olan Difüzyon Ağırlıklı MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme) kullanılan bir beyin taraması ile veya omurga taraması ile konulur.


Herhangi bir tedavisi var mı?

Araknoid kistlerin nasıl tedavi edileceği konusu hala tartışmalıdır. Tedavi ihtiyacı çoğunlukla kistin konumuna ve büyüklüğüne bağlıdır. Kist küçükse, çevreleyen dokuyu rahatsız etmiyorsa ve semptomlara neden olmuyorsa, bazı doktorlar tedavi uygulamayı tercih etmeyebilir. Geçmişte doktorlar kist sıvısını boşaltmak için şant koyuyorlardı, şimdi ise minimal invaziv cerrahiye izin veren mikronörocerrahi teknikleri ve endoskopik araçlarla, daha çok kistin zarlarını cerrahi olarak çıkarmayı veya kiste bir pencere açmayı tercih ediyorlar. Böylece kistin sıvısı beyin omurilik sıvısına akabiliyor ve emiliyor.


Hastalığın seyri nasıldır?

Tedavi edilmeyen araknoid kistler aşamalı genişlemesi veya kistte kanama sonucu beyin veya omuriliğe zarar verdiğinde kalıcı ciddi nörolojik hasara neden olabilir. Semptomlar genellikle tedavi ile düzelir.


*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu kategorideki Hekimler
Doçent Doktor
HALİL CAN
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Doktor Öğretim Üyesi
HÜSEYİN DOĞU
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ

SAYFALAR

Sağlık Rehberi

Akalazya- Yutma Güçlüğü Problemi

GENEL CERRAHİ
Özefagus, boğazı mideye bağlayan kaslı tüp yapıdır. Akalazya, özefagusta yiyeceklerin yutulmasında rol alan kasları kontrol eden sinirlerin işlevini kaybetmesi sonucu yutma güçlüğüne sebep olur.
Devamı

Pelvik Ağrı

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Pelvik ağrı, bir kadının pelvik bölgesindeki üreme organlarından birinde bir sorun olabileceğinin bir işareti olabilir.
Devamı

Anal Fissürler (Makat Çatlağı)

GENEL CERRAHİ
Anal fissürler, anüs veya anal kanalın iç tabakasındaki çatlaklardır. (Anal kanal; dışkının vücuttan çıktığı açıklık). Bu çatlaklar kanamaya ve şiddetli ağrıya neden olabilir.
Devamı

Adenomyozis

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Adenomyozis, endometriyal dokunun uterusun dış kas duvarlarına taşındığında meydana gelen uterus (rahim) kalınlaşmasıdır.
Devamı

Norovirüs

ENFEKSİYON HASTALIKLARI VE KLİNİK MİKROBİYOLOJİ
Norovirüs ciddi kusma ve ishale neden olan bir virüs grubunun ismidir.
Devamı

Diz Kireçlenmesi Evreleri ve Tedavisi

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Diz eklemi, kireçlenmenin en yaygın görüldüğü eklemlerden biridir ve sıklıkla diz ağrısı yakınmalarıyla kendini gösterir. Diz ekleminde sertlik ve şişlik, diz hareketlerinde kısıtlılık, hareket sırasında dizde çıtırtı sesi, diz ekleminde veya bacaklarda şekil bozukluğu gibi belirtiler kireçlenmeyi işaret ediyor olabilir.
Devamı

Apandisit

GENEL CERRAHİ
Apandis karın bölgesinin sağ alt kısmında, kalın ve ince bağırsağın birleştiği yerde bulunan küçük bir tüptür. Vücutta bilinen bir işlevi yoktur ancak iltihaplanması durumunda acil tıbbi müdahale gerektirir.
Devamı

Paranoid Kişilik Bozukluğu

PSİKOLOJİ
Paranoid Kişilik Bozukluğu olan kişilerin temel özelliği paranoya, amansız bir güvensizlik ve şüphe duymak için yeterli sebep olmamasına rağmen başkalarından şüphe duymak.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
Ahmet Soylu
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign