Eklenme :

Okunma : 72072

Paylaşın :

Beyin Pili Tedavisi

Beyin Pili, parkinson hastalığı, esansiyel titreme (tremor), distoni, tik rahatsızlığı (tourette) ve diğer nörolojik durumlarla ilişkili hareket bozuklukları semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Beyin Pili Nedir?

Beyin pili, vücut hareketinden sorumlu beyin bölgelerine elektrik sinyalleri gönderen bir cihaz yerleştirmek için yapılan ameliyattır. Elektrotlar beynin derinliklerine yerleştirilir ve bir uyarıcı cihaza bağlanır. Kalp piline benzer şekilde bir nörostimülatör, beyin aktivitesini düzenlemek için elektrik darbeleri kullanır. Beyin pili, parkinson hastalığı, distoni, epilepsi, esansiyel titreme (tremorun) neden olduğu titreme, yavaşlık, sertlik ve yürüme problemlerinin semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Başarılı bir beyin pili tedavisi, insanların potansiyel olarak ilaçlarını azaltmalarına ve yaşam kalitelerini iyileştirmelerine olanak tanır.

Beyin pili tedavisi ile, semptomlara bağlı olarak beynin belirli bir bölgesine elektrotlar yerleştirilir. Elektrotlar, kafatasının üst kısmına açılan küçük deliklerden beynin hem sol hem de sağ tarafına yerleştirilir. Elektrotlar, deri altından ve boyundan aşağıya doğru hareket eden uzun tellerle göğüs derisinin altındaki pille çalışan bir stimülatöre bağlanır. Uyarıcı açıldığında, titreme, sertlik ve diğer semptomlara neden olan hatalı sinir sinyallerini bloke etmek için elektrik darbeleri gönderir.


Beyin Pili Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Beyin pili kullanılarak tedavi edilen hastalıklar şunlardır:

• Parkinson
• Distoni
• Esansiyel Titreme (Esansiyel Tremor)
• Obsesif Kompulsif Bozukluk
• Epilepsi 


Beyin Pili Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Tedaviden önemli ölçüde fayda sağlayacak ve ameliyatı minimum riskle geçirebilecek herkese uygulanabilir. Beyin pili, hareket bozukluğu olan hastalar için yaşam kalitesini iyileştirdiği bilinen cerrahi bir seçenektir, bu nedenle kişinin yaşam kalitesi hastalıktan veya ilaçların yan etkilerinden önemli ölçüde etkilendiğinde, beyin pili tedavisini dikkate alma zamanı gelmiştir.
 
Beyin pili ameliyatı için bir aday olarak düşünülmeden önce, hastalar kapsamlı bir değerlendirme sürecinden geçmelidir. İdeal olarak, bir nörolog, beyin cerrahı, nöropsikolog ve psikiyatrist içeren multidisipliner bir uzman ekibi hastayı değerlendirecektir.
Hastalar ilaçlarla iyi yönetiliyorsa, beyin pili tedavisi dikkate alınmaz. Beyin pili tedavisi uygulanacak adaylar genellikle şu kriterleri karşılayan hastalardır:

• Uygun dozda ilaç alınmasına rağmen semptomlar iyi kontrol edilemiyorsa
• Semptomlar, bir hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyorsa
• Mevcut ilaçların yan etkileri tolere edilemiyorsa


Ameliyattan Önce

Hasta, bir nörolog, beyin cerrahı, nöropsikolog dahil olmak üzere multidisipliner bir ekip ile birlikte değerlendirilir.
Ameliyat öncesi bazı testler istenebilir, bunlar:

• Kan ve idrar testleri :Bu, toksinleri ve anormallikleri tanımlamaya yardımcı olur.
• MR ve / veya BT taramaları: Görüntüleme, semptomların giderilmesi için doktorların beynin doğru bölgesini hedeflemesine yardımcı olabilir.


Sonuç

Beyin pili ameliyatı, hastalığınızı iyileştirmez ancak semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Beyin pili tedavisi işe yararsa semptomlarınız önemli ölçüde iyileşir, ancak genellikle tamamen ortadan kalkmazlar. 

Beyin pili tedavisi, herkes için başarılı değildir. Beyin pili tedavi başarısında rol oynayan bir dizi değişken vardır. Durumunuz için ne tür bir iyileşme bekleyebileceğiniz konusunda ameliyattan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

1990'lardan beri hareket bozukluklarının tedavisi için Beyin Pili yöntemi onaylanmıştır. Çok sayıda çalışma, bu ameliyatın tek başına tıbbi tedaviye üstünlüğünü kanıtlamıştır. Beyin Pili Cerrahisi oldukça güvenlidir ve cihaz teknolojisindeki son gelişmeler hasta sonuçlarını da iyileştirmiştir.

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu kategorideki Hekimler
DEMET AYGÜN
NÖROLOJİ
MELTEM CAN İKE
NÖROLOJİ

SAYFALAR

Sağlık Rehberi

Koklear İmplant

KULAK BURUN BOĞAZ
Koklear implant, işitmeyi kısmen geri kazandıran elektronik bir cihazdır. İç kulak hasarından ileri derecede işitme kaybı yaşayan ve işitme cihazı kullanmanın artık faydası olmayan kişiler için bir seçenek olabilir.
Devamı

Açık Parsiyel Nefrektomi

ÜROLOJİ
Açık Parsiyel Nefrektomi, kanserden etkilenen böbrek bölümünün ve bir miktar sağlam böbrek dokusunun açık cerrahi operasyonla çıkarılmasıdır.
Devamı

Yüzücü Kulağı Hastalıkları

KULAK BURUN BOĞAZ
Kulak kanalı karanlık, ılık ve nemli olduğundan, suyu seven bakteri ve mantarların büyümesi için mükemmel bir ortam sağlar.
Devamı

Uyuz Hastalığı ve Belirtileri

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Uyuz hastalığı, sarcoptes scabiei ismi verilen küçük bir akarın neden olduğu cilt rahatsızlığıdır. Tedavi edilmeyen bu akarlar aylarca cillte yaşabilir. Bu akarlar, ciltte kaşıntıya, kırmızı kabarcıklara ve döküntülere sebep olur.
Devamı

Aort Kapağı Cerrahisi

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Aort Kapak Cerrahisi; kalp cerrahları tarafından en sık biküspit kapaklar, Konjenital Aort Kapak Hastalıkları, Aort Kapak Darlığı ve Aort Kapak Yetersizliği’ni tedavi etmek için yapılır.
Devamı

Anormal Rahim (Uterin) Kanaması

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Anormal rahim kanaması; adet dönemleriniz arasında kanama, adet kanamanızın çok uzun sürmesi veya aşırı derecede fazla olması anlamlarına gelebilir.
Devamı

Yaşla İlişkili Görme Sorunları

GÖZ HASTALIKLARI
Her yaşta herkesi etkileyebilmesine rağmen, yaşlandıkça insanlar arasında daha yaygın olan birkaç göz problemi vardır.
Devamı

Ramazanda Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Altın Kural

BESLENME VE DİYET
Ramazan ayını daha sağlıklı ve formda geçirmek için bu önerilere göz atın!
Devamı

Alzheimer Hastalığı

NÖROLOJİ
Alzheimer hastalığının erken evrelerindeki bir kişi; bir şeyleri hatırlama, karar alma, yer-yön bulma vb. konularda zorlanabilir. Doktorunuzun önerilerini dikkate alıp uygulamak yaşamınızı kolaylaştırabilir.
Devamı

Adet Düzensizliği

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Adet dönemi genellikle 4-7 gün sürer. 21 günden kısa veya 35 günden daha uzun aralıklarda adet olma, arka arkaya 3 veya daha fazla adet görmeme vb. durumlar adet düzensizliği olarak adlandırılır.
Devamı

Rahim Polipleri

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Rahim polipleri genellikle iyi huyludur (kansersiz), ancak adet görme veya doğurganlık ile ilgili sorunlara neden olabilirler.
Devamı

Nörojenik Mesane

ÜROLOJİ
Nörojenik mesane ile ilişkili olarak ilgili sinirlere ve hasarın doğasına bağlı olarak, mesane aşırı aktif veya az aktif olur.
Devamı

Prenses Doğum Nedir? (Ağrısız Doğum)

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Prenses doğum olarak bilinen ağrısız doğumda, epidural analjezi yönteminin kullanılmasıyla anne adayının ağrıları azalır, katlanılabilir ve kontrollü bir doğum süreci geçirmesi sağlanır.
Devamı

Anjiyografi

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Anjiyografi, vücudunuzdaki kan damarlarına (arter veya ven) bakmak için X-ışını kontrastının kullanıldığı bir yöntemdir.
Devamı

Adrenokortikal Karsinom

ENDOKRİNOLOJİ
Adrenokortikal Karsinom, adrenal bezin dış tabakasında (adrenal korteks) kötü huylu (kanser) hücrelerin oluşturduğu nadir bir hastalıktır.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
AHMET SOYLU
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign
E