Eklenme :

Okunma : 6461

Paylaşın :

Beyin Pili Tedavisi

Beyin Pili, parkinson hastalığı, esansiyel titreme (tremor), distoni, tik rahatsızlığı (tourette) ve diğer nörolojik durumlarla ilişkili hareket bozuklukları semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Beyin Pili Nedir?
Beyin pili, vücut hareketinden sorumlu beyin bölgelerine elektrik sinyalleri gönderen bir cihaz yerleştirmek için yapılan ameliyattır. Elektrotlar beynin derinliklerine yerleştirilir ve bir uyarıcı cihaza bağlanır. Kalp piline benzer şekilde bir nörostimülatör, beyin aktivitesini düzenlemek için elektrik darbeleri kullanır. Beyin pili, parkinson hastalığı, distoni, epilepsi, esansiyel titreme (tremorun) neden olduğu titreme, yavaşlık, sertlik ve yürüme problemlerinin semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Başarılı bir beyin pili tedavisi, insanların potansiyel olarak ilaçlarını azaltmalarına ve yaşam kalitelerini iyileştirmelerine olanak tanır.

Beyin pili tedavisi ile, semptomlara bağlı olarak beynin belirli bir bölgesine elektrotlar yerleştirilir. Elektrotlar, kafatasının üst kısmına açılan küçük deliklerden beynin hem sol hem de sağ tarafına yerleştirilir. Elektrotlar, deri altından ve boyundan aşağıya doğru hareket eden uzun tellerle göğüs derisinin altındaki pille çalışan bir stimülatöre bağlanır. Uyarıcı açıldığında, titreme, sertlik ve diğer semptomlara neden olan hatalı sinir sinyallerini bloke etmek için elektrik darbeleri gönderir.


Beyin Pili Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Beyin pili kullanılarak tedavi edilen hastalıklar şunlardır:

• Parkinson
• Distoni
• Esansiyel Titreme (Esansiyel Tremor)
• Obsesif Kompulsif Bozukluk
• Epilepsi 


Beyin Pili Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Tedaviden önemli ölçüde fayda sağlayacak ve ameliyatı minimum riskle geçirebilecek herkese uygulanabilir. Beyin pili, hareket bozukluğu olan hastalar için yaşam kalitesini iyileştirdiği bilinen cerrahi bir seçenektir, bu nedenle kişinin yaşam kalitesi hastalıktan veya ilaçların yan etkilerinden önemli ölçüde etkilendiğinde, beyin pili tedavisini dikkate alma zamanı gelmiştir.
 
Beyin pili ameliyatı için bir aday olarak düşünülmeden önce, hastalar kapsamlı bir değerlendirme sürecinden geçmelidir. İdeal olarak, bir nörolog, beyin cerrahı, nöropsikolog ve psikiyatrist içeren multidisipliner bir uzman ekibi hastayı değerlendirecektir.
Hastalar ilaçlarla iyi yönetiliyorsa, beyin pili tedavisi dikkate alınmaz. Beyin pili tedavisi uygulanacak adaylar genellikle şu kriterleri karşılayan hastalardır:

• Uygun dozda ilaç alınmasına rağmen semptomlar iyi kontrol edilemiyorsa
• Semptomlar, bir hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyorsa
• Mevcut ilaçların yan etkileri tolere edilemiyorsa


Ameliyattan Önce

Hasta, bir nörolog, beyin cerrahı, nöropsikolog dahil olmak üzere multidisipliner bir ekip ile birlikte değerlendirilir.
Ameliyat öncesi bazı testler istenebilir, bunlar:

• Kan ve idrar testleri :Bu, toksinleri ve anormallikleri tanımlamaya yardımcı olur.
• MR ve / veya BT taramaları: Görüntüleme, semptomların giderilmesi için doktorların beynin doğru bölgesini hedeflemesine yardımcı olabilir.


Sonuç

Beyin pili ameliyatı, hastalığınızı iyileştirmez ancak semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Beyin pili tedavisi işe yararsa semptomlarınız önemli ölçüde iyileşir, ancak genellikle tamamen ortadan kalkmazlar. 

Beyin pili tedavisi, herkes için başarılı değildir. Beyin pili tedavi başarısında rol oynayan bir dizi değişken vardır. Durumunuz için ne tür bir iyileşme bekleyebileceğiniz konusunda ameliyattan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

1990'lardan beri hareket bozukluklarının tedavisi için Beyin Pili yöntemi onaylanmıştır. Çok sayıda çalışma, bu ameliyatın tek başına tıbbi tedaviye üstünlüğünü kanıtlamıştır. Beyin Pili Cerrahisi oldukça güvenlidir ve cihaz teknolojisindeki son gelişmeler hasta sonuçlarını da iyileştirmiştir.

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu kategorideki Hekimler
Doçent Doktor
HALİL CAN
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Doktor Öğretim Üyesi
HÜSEYİN DOĞU
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ

SAYFALAR

Sağlık Rehberi

Norovirüs

ENFEKSİYON HASTALIKLARI VE KLİNİK MİKROBİYOLOJİ
Norovirüs ciddi kusma ve ishale neden olan bir virüs grubunun ismidir.
Devamı

Uyuz Hastalığı ve Belirtileri

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Uyuz hastalığı, sarcoptes scabiei ismi verilen küçük bir akarın neden olduğu cilt rahatsızlığıdır. Tedavi edilmeyen bu akarlar aylarca cillte yaşabilir. Bu akarlar, ciltte kaşıntıya, kırmızı kabarcıklara ve döküntülere sebep olur.
Devamı

Adenomyozis

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Adenomyozis, endometriyal dokunun uterusun dış kas duvarlarına taşındığında meydana gelen uterus (rahim) kalınlaşmasıdır.
Devamı

Nörodermatit (Liken Simpleks Kronikus)

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Nörodermatit ciltte kaşıntıyla ilişkili genellikle bir veya iki cilt lekesi görülen, hayatı tehdit etmeyen bir deri hastalığıdır.
Devamı

Diz Kireçlenmesi Evreleri ve Tedavisi

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Diz eklemi, kireçlenmenin en yaygın görüldüğü eklemlerden biridir ve sıklıkla diz ağrısı yakınmalarıyla kendini gösterir. Diz ekleminde sertlik ve şişlik, diz hareketlerinde kısıtlılık, hareket sırasında dizde çıtırtı sesi, diz ekleminde veya bacaklarda şekil bozukluğu gibi belirtiler kireçlenmeyi işaret ediyor olabilir.
Devamı

Anjiyografi

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Anjiyografi, vücudunuzdaki kan damarlarına (arter veya ven) bakmak için X-ışını kontrastının kullanıldığı bir yöntemdir.
Devamı

Apandisit

GENEL CERRAHİ
Apandis karın bölgesinin sağ alt kısmında, kalın ve ince bağırsağın birleştiği yerde bulunan küçük bir tüptür. Vücutta bilinen bir işlevi yoktur ancak iltihaplanması durumunda acil tıbbi müdahale gerektirir.
Devamı

Nörojenik Mesane

ÜROLOJİ
Nörojenik mesane ile ilişkili olarak ilgili sinirlere ve hasarın doğasına bağlı olarak, mesane aşırı aktif veya az aktif olur.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Profesör Doktor
AHMET MURAT SARICI
GÖZ HASTALIKLARI
Doçent Doktor
A. AVAR ÖZDEMİR
ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign