Eklenme :

Okunma : 4082

Paylaşın :

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği, ya da diğer adıyla rinoplasti burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan cerrahi operasyonlara verilen isimdir.

Dünyada en sık yapılan ameliyatlardan biri olan rinoplastiyi "modern çağın sünneti" olarak nitelendirmek yanlış olmaz. Rinoplastiye artan talep hizmet arzının da artışını beraberinde getirmiştir. Günümüzde kulak burun boğaz ve plastik cerrahi hekimleri tarafından en sık yapılan ameliyattır.

Rinoplasti ameliyatı her ne kadar basit bir işlem olarak algılansa da ciddi ve önemli sonuçları olan bir tıbbi girişimdir. Diğer hayati ve işlevsel ameliyatlar gibi bilgilendirme, ön hazırlık, tetkik, tedavi, takip ve bakım gibi süreçleri içerir. Tüm tıbbi cerrahi tedaviler gibi sağaltım amacı taşır ama aynı şekilde bir takım riskler içerir. Örneğin; iyileşme süresi genelde kısa olsa da kişiden kişiye değişiklikler gösterir. Genelde hasta memnuniyeti elde edilse de kesin iyi sonuç garantisi verilemez. Yapılan bir sosyal medya araştırmasında rinoplasti memnuniyeti % 83,6 olarak saptanmıştır. Çalışmada detaylı bulgular ise daha ilginçtir. Kadınlarda memnuniyet oranı erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Kadınların ayrıca erkeklere göre memnuniyetsizliklerini ifade etmekte daha rahat olduğu da saptanmıştır. Tekrar operasyon (revizyon) gerektiği durumlarda ise memnuniyetsizlik artmaktadır. Bununla birlikte memnuniyetsizlik; komplikasyon ve revizyon gerektirecek durumlardan bağımsız olarak da ortaya çıkabilir. Çünkü memnuniyet ölçümü genellikle subjektif kriterlere dayanır. Rinoplastide revizyon ameliyatları oranları da %4,4 - 9,8 arasında değişmektedir. Ancak kişisel görüşümüz revizyon oranlarının daha yüksek olduğu yönündedir.  

Bir diğer önemli konu da rinoplasti talebiyle gelen hastanın bu ameliyata uygun olup olmadığıdır. Hekim olarak hastayı biyopsikososyal bir bütünlükte değerlendirme yükümlülüğümüz vardır. Öncelikle hastanın ameliyat motivasyonu kaynakları önemlidir. Yakın çevresinin tutumu, sosyal medyanın etkisi gibi dışsal sebeplerle gelen, beklentileri gerçekçi olmayan, yakın zamanda sosyal ilişkilerinde sorunlar yaşayan (boşanma, ayrılık, iş değişikliği vb) hastalara dikkatli yaklaşılmalıdır. Hastaların hassasiyetleri iyi değerlendirilmeli, hastalar ayrıntılı olarak risk ve komplikasyonları içerecek şekilde bilgilendirilmeli, herhangi bir etki altında kalmadan karar vermelerine olanak sağlanmalıdır. Hekim verdiği bilgilerle hastaya yol gösterici olmalıdır.

Rinoplasti ameliyatında, burnun estetik dış görünümü ile işlevselliğini dengelemek gerekir. Ameliyatlardaki çabamız öncesine göre daha iyisi olmalıdır. Mükemmeliyetçilik peşinde koşmak hasta için de doktor için de hatalara yol açabilir. Ama bu elimizden gelenin en iyisini yapmayacağımız anlamına gelmez. Ameliyatta neler yapmamız gerektiğini bilmek yanında nerede durmamız gerektiğini de bilmek önemlidir. Bazen, mükemmellik arayışı iyinin düşmanı olur.

Hasta bilmelidir ki burun ameliyatları ile burun şekli düzelir, daha rahat nefes alabilir. Ancak iş başarısı, kişisel ve romantik ilişkileri gibi durumlarda ameliyatın doğrudan etkisi yoktur. Ameliyat  sonrası özgüveni yerine gelen hastanın bireysel çabaları bu durumlarda önemli rol oynar. Ancak, tersine beğenilmeyen bir ameliyat da dünyanın sonu değildir. Böyle bir durumda aklı selim ile çözüm arayışına girilebilir. Ancak hayatı kendinize ve sevdiklerinize zehir etmemeniz önerilir.

Bu yazıda burun ameliyatları hakkında çok konuşulmayanları anlatmaya çalıştık. Elbette her şey hastalarımızın iyiliği içindir. Ama gerçekçi olmak da olaylar karşısında önlem almak , üzülmemek için gereklidir.

Medicine Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Plastik Cerrahi hekimleri olarak estetik ve fonksiyonel burun ameliyatları konusunda kaliteli hizmet vermek için her zaman sizlere yardımcı olmaya ve yol göstermeye hazırız.

Sayfa içeriği, Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü, Doç. Dr. Atacan Emre Koçman tarafından hazırlanmıştır.


*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bu kategorideki Hekimler
Doktor Öğretim Üyesi
FUNDA AKÖZ SAYDAM
ESTETİK, PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ
Doçent Doktor
ATACAN EMRE KOÇMAN
ESTETİK, PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ

SAYFALAR

Sağlık Rehberi

Akne

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Akne ergenlik döneminde aktif hale gelen erkek hormonları tarafından yönlendirilen hormonal bir durumdur. Bu tür hormonlara duyarlılık ve yağ bezleri içindeki cilt bakterileri ve yağ asitleri ile birlikte akne çıkmasına neden olur.
Devamı

Adrenal (Böbrek Üstü Bezi) Tümörler

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Adrenal tümörler, adrenal bezde yer alan iyi veya kötü huylu büyümelerdir. Adrenal tümörlerin çoğunun nedeni bilinmemektedir. Adrenal tümörler cerrahi olarak çıkarılabilir.
Devamı

Anjiyografi

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Anjiyografi, vücudunuzdaki kan damarlarına (arter veya ven) bakmak için X-ışını kontrastının kullanıldığı bir yöntemdir.
Devamı

Alzheimer Hastalığı

NÖROLOJİ
Alzheimer hastalığının erken evrelerindeki bir kişi; bir şeyleri hatırlama, karar alma, yer-yön bulma vb. konularda zorlanabilir. Doktorunuzun önerilerini dikkate alıp uygulamak yaşamınızı kolaylaştırabilir.
Devamı

Uyuz Hastalığı ve Belirtileri

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Uyuz hastalığı, sarcoptes scabiei ismi verilen küçük bir akarın neden olduğu cilt rahatsızlığıdır. Tedavi edilmeyen bu akarlar aylarca cillte yaşabilir. Bu akarlar, ciltte kaşıntıya, kırmızı kabarcıklara ve döküntülere sebep olur.
Devamı

Aort Koarktasyonu

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Aort koarktasyonu yaygın görülen doğumsal kalp defektidir. Aort koarktasyonunda aort, tek bir yerde veya bir kısmı boyunca sıkışır veya daralır. Bu daralma, aorttan normal kan akışını kısıtlar.
Devamı

Diş Apsesi

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI
Diş apsesi, dişin kökünde, diş etinde veya diş arasında oluşan bir enfeksiyondur.
Devamı

Nekrotizan Enterokolit (NEK)

ÇOCUK CERRAHİSİ
Nekrotizan Enterokolit (NEK) bağırsaklarda (genellikle kolon) oluşan ve hemen tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilen bir enflamasyondur.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
Ahmet Soylu
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign