GASTROENTEROLOJİ VE HEPATOLOJİ

Sindirim sistemi ile ilişkili şikayet ve hastalıkların tanı ve tedavisinde hizmet vermektedir.

Gastroenteroloji Bölümü; yemek borusu, mide, ince bağırsak, kolon ve rektum, pankreas, safra kesesi, safra yolları ve karaciğerin normal işlevi ve hastalıklarının incelendiği bir birimdir.

Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicine Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü, alanında uzman doktor ve ilgili sağlık personellerinin yanı sıra modern teknolojik cihazların sağladığı imkanlardan faydalanarak tanı ve tedavi hizmetlerini sunmaktadır.

Gastroenteroloji hastalıklarının başlıca belirtileri midede yanma, ekşime, ağza acı su gelmesi, karın ağrısı, göğüs kafesinin orta kısmında yanma, bulantı, kusma, gıcık tarzında geçmeyen öksürük, bazı gıdalar tüketildiğinde rahatsızlık hissedilmesi, ishal, kabızlık, ağızdan kan gelmesi, makattan kan gelmesi, zorlanarak büyük abdeste çıkmak, büyük abdest alışkanlığında değişme olması, deri renginde ve göz akında sararma olması, kaşıntı, bazen de halsizlik ve kilo kaybıdır.

Alanında uzman doktor kadromuz; dispepsi (hazımsızlık), karın ağrısı, kabızlık, ishal, bulantı- kusma, reflü, mide şikayetleri (sıklıkla midede yanma hissi; gastrit vb.), mide ve duodenum ülserleri, mide ve bağırsak kanamaları, inflamatuvar (İltihaplı) bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, Crohn hastalığı vb.), sindirim sisteminde polipler (kolon, mide vb.), karaciğer ve safra yolları hastalıkları (hepatitler, sarılık, siroz, safra yollarında taşlar),  besin alerjileri ve besinlere duyarlılık (çölyak hastalığı, laktoz intoleransı vb.), pankreas hastalıkları ve gastrointestinal sistem kanserleri (yemek borusu, mide, bağırsak, karaciğer, safra yolları ve pankreas kanserleri) ve bunlar gibi diğer sindirim sistemi ile ilişkili şikayet ve hastalıkların tanı ve tedavisinde hizmet vermektedir.

 

 KOLON POLİPLERİ

Polipler, kalın bağırsağın yüzeyini örten tabakanın (mukoza) anormal büyümesi sonucu gelişen ve bağırsak kanalı içine doğru büyüyen et parçalarıdır. Batı toplumunda 50 yaştan sonra sıklıkları artar ve 60 yaş üzerindeki kişilerde sıklığı % 30’lara ulaşır. Günümüzde kalın bağırsak kanserlerinin % 95 ‘inin kolon poliplerinden oluştuğu kabul edilmektedir. Kolon kanserleri Batı toplumlarında en sık rastlanan kanserler arasında üçüncü sırada ölüme yol açan kanserler arasında ise ikinci sırada yer almaktadır.

Kanserleşme adenomatöz poliplerde görülür. Bunların alt grupları tubuler adenoma, tubulovillöz adenoma ve villöz adenomadır. Bir polibin kanserleşmesi için 8-10 yıllık bir süre gerekir. Tek bir polipte kanserleşme riski %8 iken 10 polip varlığında bu risk % 37'ye çıkar. Polibin çapı arttıkça kanser riski de artırmaktadır. Örneğin; 2 cm uzunluğu geçen poliplerde patolojik tipe göre bu oran %35-47 arasındadır. Polipler kanserleşebilen yapılar oldukları için kanserleşme olmadan çıkarılması kişiyi bağırsak kanserinden korur.

 

POLİPLERİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genelde hiçbir belirti olmaz ve polipler kalın bağırsağın boyalı film (kontrastlı kolon grafisi) veya kolonoskopi ile incelenmesi sırasında bulunur. Bazı poliplerde akıntı ve makattan kanama olabilir. Çok büyük poliplerde bağırsağın tıkanması ile ilgili olarak; kabızlık, karında şişme gibi şikayetler olabilir.

Villöz adenomlarda ise; ishal ve buna bağlı potasyum kaybı, bunun sonucunda da halsizlik ve kalp ritm problemleri oluşabilir. Bazen polipler uzun süreli olarak azar azar kanama yaparlar. Gözle görülür bir kanama olmadan kişide gelişen kansızlığın nedenini araştırırken yapılan kolonoskopi de polipler saptanabilir.

 

TANI

Dışkıda gizli kana bakılması sonucunda pozitif çıkması polip varlığını düşündürebilir ancak negatif çıkması da polip olmadığı anlamına gelmez. Kontrastlı kolon grafisi ve sanal kolonoskopi ile poliplerin varlığı saptanabilir. Ancak bu yöntemlerde saptanan poliplere müdahale edilemez.

 Sigmoidoskopi veya kolonoskopi işleminde doktor, ucunda kamera olan bükülebilir bir tüp ile bağırsağın içini televizyon ekranına benzer bir ekranda direkt görür. Sigmoidoskopi işleminde ilk 60 cm gözlenir. Kolonoskopi işleminde ise tüm kalın bağırsak ve ince bağırsağın son kısmı görülür. Bu işlemlerde hastaya ağrı kesici ve sakinleşitirici verilerek kişinin işlem sırasında rahatsızlık hissetmemesi sağlanır.

 Günümüzde 50 yaş üzeri kişilere kolon kanserinden korunmak için kolonoskopi önerilmektedir. İlk yapılan işlemlerde (sigmoidoskopi veya kolonoskopi) polip saptanmaz ve özel bir şikayet olmaz ise bu işlemlerin 5 yılda bir tekrarlanması yeterlidir.

 Kolonoskopide saptanan polipler hot biopsi veya snare denilen kolonoskop cihazının içinde ilerletilen kotere bağlı cihazlarla yakılarak tamamen çıkarılabilir. Çıkarılan polipler patolojide incelenir ve alt grubuna göre hastanın takip sıklığı belirlenir.

Eğer polip sigmoidoskopide saptanmış ise bağırsağın diğer bölümlerin de görmek için mutlaka kolonoskopi yapılmalıdır. Kanser tanısı olan hastalarda takipte kullanılan  karsinoembriyonik antijenin (CEA) tarama amaçlı olarak kullanılması yanlıştır. Dışkıdan yapılan genetik testlerin polip ve kanserdeki tanı değeri belirsizdir, günümüzde tarama ve tanı için tek başına önerilmemektedir.

 

KİMLERE ÖZELLİKLE KOLONOSKOPİ ÖNERİLMEKTEDİR?

• 50 yaş üzerindeki kişilere tarama testi olarak önerilmektedir. Birinci derecede akrabasında kolon kanseri/ polibi olanlarda bu yaş sınırı 40 olabilir,

• Kalın bağırsak kanseri hikayesi olanlar,

• Kalın bağırsak polibi hikayesi olanlar,

• Ülseratif Kolit ve Crohn hastalığı (8 yıldan fazla süre ile hasta olanlarda risk artar),

• Meme, yumurtalık ve rahim kanseri olanlar,

• Açıklanamayan karın ağrısı olanlar,

• Dışkılama alışkanlığında değişme olanlar,

• Sebebi açıklanamayan demir eksikliği saptanan kişiler,

• 50 yaş altında bile olsa hemoroide bağlı olmadığı düşünülen makattan kanamalar.

Daha fazla bilgi için: Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicine Hastanesi Çağrı Merkezi - 444 0 205

Bu Birimdeki Hekimlerimiz
Doçent Doktor
RAİM İLİAZ
GASTROENTEROLOJİ VE HEPATOLOJİ

Birimler

Sağlık Rehberi

Safra Kesesi Hastalıkları ve Belirtileri

GENEL CERRAHİ
Safra kesesi problemleri genellikle safra kanallarınızdaki, safranın karaciğeriniz, safra keseniz ve ince bağırsağınız arasında dolaşmasına izin veren tüplerdeki tıkanmadan kaynaklanır.
Devamı

Anjiyografi

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Anjiyografi, vücudunuzdaki kan damarlarına (arter veya ven) bakmak için X-ışını kontrastının kullanıldığı bir yöntemdir.
Devamı

Beyin Pili Tedavisi

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Beyin Pili, parkinson hastalığı, esansiyel titreme (tremor), distoni, tik rahatsızlığı (tourette) ve diğer nörolojik durumlarla ilişkili hareket bozuklukları semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.
Devamı

A vitamini

BESLENME VE DİYET
A vitamini, retinol, retinal ve retinil esterler gibi yağda çözünebilir retinoidin genel adıdır.
Devamı

Akalazya- Yutma Güçlüğü Problemi

GENEL CERRAHİ
Özefagus, boğazı mideye bağlayan kaslı tüp yapıdır. Akalazya, özefagusta yiyeceklerin yutulmasında rol alan kasları kontrol eden sinirlerin işlevini kaybetmesi sonucu yutma güçlüğüne sebep olur.
Devamı

Norovirüs

ENFEKSİYON HASTALIKLARI VE KLİNİK MİKROBİYOLOJİ
Norovirüs ciddi kusma ve ishale neden olan bir virüs grubunun ismidir.
Devamı

Adenomyozis

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Adenomyozis, endometriyal dokunun uterusun dış kas duvarlarına taşındığında meydana gelen uterus (rahim) kalınlaşmasıdır.
Devamı

Aort Anevrizması

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Aort anevrizması, aort damarı duvarının anormal genişlemesi veya şişmesidir. Dolaşım sisteminde herhangi bir damarda anevrizma ortaya çıkabilir.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
Ahmet Soylu
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign