GASTROENTEROLOJİ VE HEPATOLOJİ

Sindirim sistemi ile ilişkili şikayet ve hastalıkların tanı ve tedavisinde hizmet vermektedir.

Gastroenteroloji Bölümü; yemek borusu, mide, ince bağırsak, kolon ve rektum, pankreas, safra kesesi, safra yolları ve karaciğerin normal işlevi ve hastalıklarının incelendiği bir birimdir.

Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicine Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü, alanında uzman doktor ve ilgili sağlık personellerinin yanı sıra modern teknolojik cihazların sağladığı imkanlardan faydalanarak tanı ve tedavi hizmetlerini sunmaktadır.

Gastroenteroloji hastalıklarının başlıca belirtileri midede yanma, ekşime, ağza acı su gelmesi, karın ağrısı, göğüs kafesinin orta kısmında yanma, bulantı, kusma, gıcık tarzında geçmeyen öksürük, bazı gıdalar tüketildiğinde rahatsızlık hissedilmesi, ishal, kabızlık, ağızdan kan gelmesi, makattan kan gelmesi, zorlanarak büyük abdeste çıkmak, büyük abdest alışkanlığında değişme olması, deri renginde ve göz akında sararma olması, kaşıntı, bazen de halsizlik ve kilo kaybıdır.

Alanında uzman doktor kadromuz; dispepsi (hazımsızlık), karın ağrısı, kabızlık, ishal, bulantı- kusma, reflü, mide şikayetleri (sıklıkla midede yanma hissi; gastrit vb.), mide ve duodenum ülserleri, mide ve bağırsak kanamaları, inflamatuvar (İltihaplı) bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, Crohn hastalığı vb.), sindirim sisteminde polipler (kolon, mide vb.), karaciğer ve safra yolları hastalıkları (hepatitler, sarılık, siroz, safra yollarında taşlar),  besin alerjileri ve besinlere duyarlılık (çölyak hastalığı, laktoz intoleransı vb.), pankreas hastalıkları ve gastrointestinal sistem kanserleri (yemek borusu, mide, bağırsak, karaciğer, safra yolları ve pankreas kanserleri) ve bunlar gibi diğer sindirim sistemi ile ilişkili şikayet ve hastalıkların tanı ve tedavisinde hizmet vermektedir.

 

 KOLON POLİPLERİ

Polipler, kalın bağırsağın yüzeyini örten tabakanın (mukoza) anormal büyümesi sonucu gelişen ve bağırsak kanalı içine doğru büyüyen et parçalarıdır. Batı toplumunda 50 yaştan sonra sıklıkları artar ve 60 yaş üzerindeki kişilerde sıklığı % 30’lara ulaşır. Günümüzde kalın bağırsak kanserlerinin % 95 ‘inin kolon poliplerinden oluştuğu kabul edilmektedir. Kolon kanserleri Batı toplumlarında en sık rastlanan kanserler arasında üçüncü sırada ölüme yol açan kanserler arasında ise ikinci sırada yer almaktadır.

Kanserleşme adenomatöz poliplerde görülür. Bunların alt grupları tubuler adenoma, tubulovillöz adenoma ve villöz adenomadır. Bir polibin kanserleşmesi için 8-10 yıllık bir süre gerekir. Tek bir polipte kanserleşme riski %8 iken 10 polip varlığında bu risk % 37'ye çıkar. Polibin çapı arttıkça kanser riski de artırmaktadır. Örneğin; 2 cm uzunluğu geçen poliplerde patolojik tipe göre bu oran %35-47 arasındadır. Polipler kanserleşebilen yapılar oldukları için kanserleşme olmadan çıkarılması kişiyi bağırsak kanserinden korur.

 

POLİPLERİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genelde hiçbir belirti olmaz ve polipler kalın bağırsağın boyalı film (kontrastlı kolon grafisi) veya kolonoskopi ile incelenmesi sırasında bulunur. Bazı poliplerde akıntı ve makattan kanama olabilir. Çok büyük poliplerde bağırsağın tıkanması ile ilgili olarak; kabızlık, karında şişme gibi şikayetler olabilir.

Villöz adenomlarda ise; ishal ve buna bağlı potasyum kaybı, bunun sonucunda da halsizlik ve kalp ritm problemleri oluşabilir. Bazen polipler uzun süreli olarak azar azar kanama yaparlar. Gözle görülür bir kanama olmadan kişide gelişen kansızlığın nedenini araştırırken yapılan kolonoskopi de polipler saptanabilir.

 

TANI

Dışkıda gizli kana bakılması sonucunda pozitif çıkması polip varlığını düşündürebilir ancak negatif çıkması da polip olmadığı anlamına gelmez. Kontrastlı kolon grafisi ve sanal kolonoskopi ile poliplerin varlığı saptanabilir. Ancak bu yöntemlerde saptanan poliplere müdahale edilemez.

 Sigmoidoskopi veya kolonoskopi işleminde doktor, ucunda kamera olan bükülebilir bir tüp ile bağırsağın içini televizyon ekranına benzer bir ekranda direkt görür. Sigmoidoskopi işleminde ilk 60 cm gözlenir. Kolonoskopi işleminde ise tüm kalın bağırsak ve ince bağırsağın son kısmı görülür. Bu işlemlerde hastaya ağrı kesici ve sakinleşitirici verilerek kişinin işlem sırasında rahatsızlık hissetmemesi sağlanır.

 Günümüzde 50 yaş üzeri kişilere kolon kanserinden korunmak için kolonoskopi önerilmektedir. İlk yapılan işlemlerde (sigmoidoskopi veya kolonoskopi) polip saptanmaz ve özel bir şikayet olmaz ise bu işlemlerin 5 yılda bir tekrarlanması yeterlidir.

 Kolonoskopide saptanan polipler hot biopsi veya snare denilen kolonoskop cihazının içinde ilerletilen kotere bağlı cihazlarla yakılarak tamamen çıkarılabilir. Çıkarılan polipler patolojide incelenir ve alt grubuna göre hastanın takip sıklığı belirlenir.

Eğer polip sigmoidoskopide saptanmış ise bağırsağın diğer bölümlerin de görmek için mutlaka kolonoskopi yapılmalıdır. Kanser tanısı olan hastalarda takipte kullanılan  karsinoembriyonik antijenin (CEA) tarama amaçlı olarak kullanılması yanlıştır. Dışkıdan yapılan genetik testlerin polip ve kanserdeki tanı değeri belirsizdir, günümüzde tarama ve tanı için tek başına önerilmemektedir.

 

KİMLERE ÖZELLİKLE KOLONOSKOPİ ÖNERİLMEKTEDİR?

• 50 yaş üzerindeki kişilere tarama testi olarak önerilmektedir. Birinci derecede akrabasında kolon kanseri/ polibi olanlarda bu yaş sınırı 40 olabilir,

• Kalın bağırsak kanseri hikayesi olanlar,

• Kalın bağırsak polibi hikayesi olanlar,

• Ülseratif Kolit ve Crohn hastalığı (8 yıldan fazla süre ile hasta olanlarda risk artar),

• Meme, yumurtalık ve rahim kanseri olanlar,

• Açıklanamayan karın ağrısı olanlar,

• Dışkılama alışkanlığında değişme olanlar,

• Sebebi açıklanamayan demir eksikliği saptanan kişiler,

• 50 yaş altında bile olsa hemoroide bağlı olmadığı düşünülen makattan kanamalar.

Daha fazla bilgi için: Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicine Hastanesi Çağrı Merkezi - 444 0 205

Bu Birimdeki Hekimlerimiz
Doçent Doktor
RAİM İLİAZ
GASTROENTEROLOJİ VE HEPATOLOJİ

Birimler

Sağlık Rehberi

Nörodermatit (Liken Simpleks Kronikus)

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Nörodermatit ciltte kaşıntıyla ilişkili genellikle bir veya iki cilt lekesi görülen, hayatı tehdit etmeyen bir deri hastalığıdır.
Devamı

Diz Kireçlenmesi Evreleri ve Tedavisi

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Diz eklemi, kireçlenmenin en yaygın görüldüğü eklemlerden biridir ve sıklıkla diz ağrısı yakınmalarıyla kendini gösterir. Diz ekleminde sertlik ve şişlik, diz hareketlerinde kısıtlılık, hareket sırasında dizde çıtırtı sesi, diz ekleminde veya bacaklarda şekil bozukluğu gibi belirtiler kireçlenmeyi işaret ediyor olabilir.
Devamı

Koklear İmplant

KULAK BURUN BOĞAZ
Koklear implant, işitmeyi kısmen geri kazandıran elektronik bir cihazdır. İç kulak hasarından ileri derecede işitme kaybı yaşayan ve işitme cihazı kullanmanın artık faydası olmayan kişiler için bir seçenek olabilir.
Devamı

Açık Parsiyel Nefrektomi

ÜROLOJİ
Açık Parsiyel Nefrektomi, kanserden etkilenen böbrek bölümünün ve bir miktar sağlam böbrek dokusunun açık cerrahi operasyonla çıkarılmasıdır.
Devamı

Adet Düzensizliği

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Adet dönemi genellikle 4-7 gün sürer. 21 günden kısa veya 35 günden daha uzun aralıklarda adet olma, arka arkaya 3 veya daha fazla adet görmeme vb. durumlar adet düzensizliği olarak adlandırılır.
Devamı

Yüzücü Kulağı Hastalıkları

KULAK BURUN BOĞAZ
Kulak kanalı karanlık, ılık ve nemli olduğundan, suyu seven bakteri ve mantarların büyümesi için mükemmel bir ortam sağlar.
Devamı

Araknoid Kistler

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Araknoid kistler, beyin veya omurilik ile araknoid membran arasında bulunan, içi sıvı ile dolu keselerdir. Bu kistler baş ağrısı, baş dönmesi ve nöbet gibi semptomlarla kendini gösterebilir.
Devamı

Aort Diseksiyonu

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Aort diseksiyonunda atardamarın iç tabakasında bir yırtılma olur. Aort bu yırtılmanın içine doğru kanamaya başlar, kanamayla yırtık uzar ve aortun iç tabakası ile orta tabakası birbirinden ayrılır.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Doçent Doktor
A. AVAR ÖZDEMİR
ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Doçent Doktor
AYGÜL GÜZEL
GÖĞÜS HASTALIKLARI
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign