NÜKLEER TIP

Son teknoloji cihazlarla gelişmiş bir görüntüleme hizmeti sunar.

Nükleer Tıp hastalıklara tanı konulması için hastalık ve organa yönelik düşük doz radyoaktif maddelerin ve farklı cihazların kullanıldığı fonksiyonel ve yapısal değerlendirmenin birlikte yapılabildiği gelişmiş bir görüntüleme bölümdür. Görüntülemede PET/CT ve Gama Kamera (sintigrafi) cihazları kullanılmaktadır ve bölümümüzde kullanılan cihazlar son teknoloji ürünüdür. 

PET/CT
Onkolojik PET/CT

Kanserin teşhisinde, evresinin belirlenmesinde (yaygınlığın saptanması), tedavi planlama ve tedavi yanıtının değerlendirilmesinde kullanılır. Tek enjeksiyon sonrası yaklaşık yarım saat süren kolay bir görüntüleme işlemidir. Kanser vakalarında erken ve doğru teşhis için güncel en iyi yöntemdir.

Beyin PET

Özellikle cerrahi düşünülen epilepsi (sara) hastalarında epilepsinin kaynaklandığı bölgenin saptanmasında ve cerraha yol göstermede önemli bilgiler elde edilebilmektedir. Alzheimer, demans ve Parkinson hastalıklarının tanı ve değerlendirilmesinde kullanılmaktadır.

Miyokard PET

Kalp krizi geçiren hastalarda enfarkt sahasında girişimsel işlem gerektiren canlı doku varlığı olup olmadığının araştırılmasında uygulanır .

 

 

GAMA KAMERA (SİNTİGRAFİ) 

Miyokard sintigrafisi: Başlıca Koroner arter hastalığı şüphesi olan hastaların değerlendirilmesinde, stent ve by pass gibi işlem öyküsü olan olgularda yeniden damar tıkanması olup olmadığının araştırılmasında, enfarkt geçiren hastalarda enfarkt sahasının genişliği ve canlı doku varlığının  araştırılması amacı ile uygulanır.


Kemik sintigrafisi: Kemik metastazlarının ve kemiğe ait tümörlerin değerlendirilmesinde, kemikte enfeksiyon şüphesinde, protezlerde gevşeme ve enfeksiyon araştırılmasında, Travmatik kemik patolojilerinin (stress kırığı vb.) değerlendirilmesinde, aseptik nekroz vb. hastalıklar için uygulanır.


Böbrek sintigrafisi (DTPA-DMSA): Böbrek fonksiyonunun değerlendirilmesi ve takibi, idrar yollarında tıkanıklık ile seyreden hastalarda böbrek fonksiyonlarının ve drenajın değerlendirilmesi, Transplant böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi, Transplantasyon öncesi vericilerin böbrek fonksiyonlarının tanımlanması, böbrek kökenli hipertansiyonun araştırılması, Akut pyelonefrit ve böbrek hasarının değerlendirilmesi amacı ile uygulanır.

 

Tiroid sintigrafisi: Başlıca hipertroidi ayırıcı tanısı, nodül varlığı ve fonksiyonu (sıcak-soğuk), cerrahi sonrası kalan tiroid dokusu araştırılması  amacıyla uygulanır.

 

Gastroözefagial reflü (GÖR) sintigrafisi: GÖR ve/veya buna bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülen kronik gece  öksürüğü kilo alımında gerilik, kusma,  astmatik atak gibi durumlarda teşhise yardımcı olmak amacı ile uygulanır.

 

Lenfosintigrafi: Lenf yollarında tıkanıklık ve ödem nedenlerinin araştırılması amacı ile uygulanır.

 

Gözyaşı Yolları Sintigrafisi: Gözde sulanma ile seyreden göz yaşı yollarında tıkanıklık şüphesi bulunan hastalarda tanı amaçlı uygulanır. Sintigrafi işlemleri ile ilgili iletişim kanallarımızdan bize ulaşarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 

Daha fazla bilgi için: Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicine Hastanesi Çağrı Merkezi - 444 0 205

Bu Birimdeki Hekimlerimiz

Birimler

Sağlık Rehberi

Omurga Tümörleri

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Omurga tümörleri omurga içinde bulunan anormal doku büyümeleridir. İyi huylu (kanserli olmayan) veya kötü huylu (kanserli) olabilirler.
Devamı

Aort Diseksiyonu

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Aort diseksiyonunda atardamarın iç tabakasında bir yırtılma olur. Aort bu yırtılmanın içine doğru kanamaya başlar, kanamayla yırtık uzar ve aortun iç tabakası ile orta tabakası birbirinden ayrılır.
Devamı

Anal Ağrı (Makat Ağrısı)

GENEL CERRAHİ
Anal ağrı, anüs ve rektumun içinde veya çevresinde yani makat bölgesinde meydana gelen ağrıdır.
Devamı

Anal Fistül

GENEL CERRAHİ
Anal fistül, anüs duvarında apse yapmış alandan makat deliğinin etrafındaki deriye açılan küçük bir tüneldir. Hastalar makat bölgesinde ağrı ve şişme şikayetleriyle gelir.
Devamı

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID)

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Pelvik inflamatuar hastalık (PID) kadın üreme organlarının bir çeşit enfeksiyonudur. Genellikle cinsel temas yoluyla bulaşır.
Devamı

Zona Hastalığı

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Zona, ağrılı bir döküntüye neden olan viral bir enfeksiyondur. Zona vücudunuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilmesine rağmen, çoğunlukla gövdenizin sol veya sağ tarafını saran tek bir kabarcık şeridi olarak ortaya çıkar.
Devamı

Akut Koroner Sendrom

KARDİYOLOJİ
Koroner arterler kalbi besleyen damarlardır. Akut Koroner Sendrom, koroner arter içindeki ani plak rüptürü ile ilişkili üç tip koroner arter hastalığına verilen bir isimdir
Devamı

Uyuz Hastalığı ve Belirtileri

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Uyuz hastalığı, sarcoptes scabiei ismi verilen küçük bir akarın neden olduğu cilt rahatsızlığıdır. Tedavi edilmeyen bu akarlar aylarca cillte yaşabilir. Bu akarlar, ciltte kaşıntıya, kırmızı kabarcıklara ve döküntülere sebep olur.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
Ahmet Soylu
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign