NÜKLEER TIP

Son teknoloji cihazlarla gelişmiş bir görüntüleme hizmeti sunar.

Nükleer Tıp hastalıklara tanı konulması için hastalık ve organa yönelik düşük doz radyoaktif maddelerin ve farklı cihazların kullanıldığı fonksiyonel ve yapısal değerlendirmenin birlikte yapılabildiği gelişmiş bir görüntüleme bölümdür. Görüntülemede PET/CT ve Gama Kamera (sintigrafi) cihazları kullanılmaktadır ve bölümümüzde kullanılan cihazlar son teknoloji ürünüdür. 

PET/CT
Onkolojik PET/CT

Kanserin teşhisinde, evresinin belirlenmesinde (yaygınlığın saptanması), tedavi planlama ve tedavi yanıtının değerlendirilmesinde kullanılır. Tek enjeksiyon sonrası yaklaşık yarım saat süren kolay bir görüntüleme işlemidir. Kanser vakalarında erken ve doğru teşhis için güncel en iyi yöntemdir.

Beyin PET

Özellikle cerrahi düşünülen epilepsi (sara) hastalarında epilepsinin kaynaklandığı bölgenin saptanmasında ve cerraha yol göstermede önemli bilgiler elde edilebilmektedir. Alzheimer, demans ve Parkinson hastalıklarının tanı ve değerlendirilmesinde kullanılmaktadır.

Miyokard PET

Kalp krizi geçiren hastalarda enfarkt sahasında girişimsel işlem gerektiren canlı doku varlığı olup olmadığının araştırılmasında uygulanır .

 

 

GAMA KAMERA (SİNTİGRAFİ) 

Miyokard sintigrafisi: Başlıca Koroner arter hastalığı şüphesi olan hastaların değerlendirilmesinde, stent ve by pass gibi işlem öyküsü olan olgularda yeniden damar tıkanması olup olmadığının araştırılmasında, enfarkt geçiren hastalarda enfarkt sahasının genişliği ve canlı doku varlığının  araştırılması amacı ile uygulanır.


Kemik sintigrafisi: Kemik metastazlarının ve kemiğe ait tümörlerin değerlendirilmesinde, kemikte enfeksiyon şüphesinde, protezlerde gevşeme ve enfeksiyon araştırılmasında, Travmatik kemik patolojilerinin (stress kırığı vb.) değerlendirilmesinde, aseptik nekroz vb. hastalıklar için uygulanır.


Böbrek sintigrafisi (DTPA-DMSA): Böbrek fonksiyonunun değerlendirilmesi ve takibi, idrar yollarında tıkanıklık ile seyreden hastalarda böbrek fonksiyonlarının ve drenajın değerlendirilmesi, Transplant böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi, Transplantasyon öncesi vericilerin böbrek fonksiyonlarının tanımlanması, böbrek kökenli hipertansiyonun araştırılması, Akut pyelonefrit ve böbrek hasarının değerlendirilmesi amacı ile uygulanır.

 

Tiroid sintigrafisi: Başlıca hipertroidi ayırıcı tanısı, nodül varlığı ve fonksiyonu (sıcak-soğuk), cerrahi sonrası kalan tiroid dokusu araştırılması  amacıyla uygulanır.

 

Gastroözefagial reflü (GÖR) sintigrafisi: GÖR ve/veya buna bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülen kronik gece  öksürüğü kilo alımında gerilik, kusma,  astmatik atak gibi durumlarda teşhise yardımcı olmak amacı ile uygulanır.

 

Lenfosintigrafi: Lenf yollarında tıkanıklık ve ödem nedenlerinin araştırılması amacı ile uygulanır.

 

Gözyaşı Yolları Sintigrafisi: Gözde sulanma ile seyreden göz yaşı yollarında tıkanıklık şüphesi bulunan hastalarda tanı amaçlı uygulanır. Sintigrafi işlemleri ile ilgili iletişim kanallarımızdan bize ulaşarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 

Daha fazla bilgi için: Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicine Hastanesi Çağrı Merkezi - 444 0 205

Bu Birimdeki Hekimlerimiz

Birimler

Sağlık Rehberi

Sahurda Nasıl Beslenmeliyiz?

BESLENME VE DİYET
Ramazanda sahur beslenmesi oldukça önemlidir. Örnek sahur menülerimize göz atın!
Devamı

Anemi

İÇ HASTALIKLARI (DAHİLİYE)
Anemi, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinde ortaya çıkan durumdur.
Devamı

Diz Ağrısının Nedenleri

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Diz ağrısı dikkate alınmalı, nedeni bilinmeli ve sonuç olarak gereken tedavi uygulanmalıdır. Diz ağrısı geçici (akut) veya kronik olabilir ve diz ağrısı nedenlerine bağlı olarak hasta ağrıyı, diz kapağında, diz önünde veya diz arkasında hissedebilir.
Devamı

Akupunktur

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Akupunktur uzun yıllar önce Çin'de geliştirilmiş geleneksel tedavi yöntemidir. Çok ince iğneler vücudun belli noktalarına yapıştırılarak spesifik hastalıkları önlemek ve tedavi etmek amaçlanır.
Devamı

Bahar Alerjisi ve Belirtileri

KULAK BURUN BOĞAZ
Sıcak havanın tadını çıkarırken, bahar alerjisi semptomlarıyla karşılaşmak hoş karşılanmıyor. Ancak polen gibi rahatsız edici bahar alerjilerinin kaynaklarını bilmek, maruziyetinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
Devamı

Adrenokortikal Karsinom

ENDOKRİNOLOJİ
Adrenokortikal Karsinom, adrenal bezin dış tabakasında (adrenal korteks) kötü huylu (kanser) hücrelerin oluşturduğu nadir bir hastalıktır.
Devamı

Alzheimer Hastalığı

NÖROLOJİ
Alzheimer hastalığının erken evrelerindeki bir kişi; bir şeyleri hatırlama, karar alma, yer-yön bulma vb. konularda zorlanabilir. Doktorunuzun önerilerini dikkate alıp uygulamak yaşamınızı kolaylaştırabilir.
Devamı

Açık Parsiyel Nefrektomi

ÜROLOJİ
Açık Parsiyel Nefrektomi, kanserden etkilenen böbrek bölümünün ve bir miktar sağlam böbrek dokusunun açık cerrahi operasyonla çıkarılmasıdır.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Profesör Doktor
AHMET MURAT SARICI
GÖZ HASTALIKLARI
Doçent Doktor
A. AVAR ÖZDEMİR
ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign