NÜKLEER TIP

Son teknoloji cihazlarla gelişmiş bir görüntüleme hizmeti sunar.

Nükleer Tıp hastalıklara tanı konulması için hastalık ve organa yönelik düşük doz radyoaktif maddelerin ve farklı cihazların kullanıldığı fonksiyonel ve yapısal değerlendirmenin birlikte yapılabildiği gelişmiş bir görüntüleme bölümdür. Görüntülemede PET/CT ve Gama Kamera (sintigrafi) cihazları kullanılmaktadır ve bölümümüzde kullanılan cihazlar son teknoloji ürünüdür. 

PET/CT
Onkolojik PET/CT

Kanserin teşhisinde, evresinin belirlenmesinde (yaygınlığın saptanması), tedavi planlama ve tedavi yanıtının değerlendirilmesinde kullanılır. Tek enjeksiyon sonrası yaklaşık yarım saat süren kolay bir görüntüleme işlemidir. Kanser vakalarında erken ve doğru teşhis için güncel en iyi yöntemdir.

Beyin PET

Özellikle cerrahi düşünülen epilepsi (sara) hastalarında epilepsinin kaynaklandığı bölgenin saptanmasında ve cerraha yol göstermede önemli bilgiler elde edilebilmektedir. Alzheimer, demans ve Parkinson hastalıklarının tanı ve değerlendirilmesinde kullanılmaktadır.

Miyokard PET

Kalp krizi geçiren hastalarda enfarkt sahasında girişimsel işlem gerektiren canlı doku varlığı olup olmadığının araştırılmasında uygulanır .

 

 

GAMA KAMERA (SİNTİGRAFİ) 

Miyokard sintigrafisi: Başlıca Koroner arter hastalığı şüphesi olan hastaların değerlendirilmesinde, stent ve by pass gibi işlem öyküsü olan olgularda yeniden damar tıkanması olup olmadığının araştırılmasında, enfarkt geçiren hastalarda enfarkt sahasının genişliği ve canlı doku varlığının  araştırılması amacı ile uygulanır.


Kemik sintigrafisi: Kemik metastazlarının ve kemiğe ait tümörlerin değerlendirilmesinde, kemikte enfeksiyon şüphesinde, protezlerde gevşeme ve enfeksiyon araştırılmasında, Travmatik kemik patolojilerinin (stress kırığı vb.) değerlendirilmesinde, aseptik nekroz vb. hastalıklar için uygulanır.


Böbrek sintigrafisi (DTPA-DMSA): Böbrek fonksiyonunun değerlendirilmesi ve takibi, idrar yollarında tıkanıklık ile seyreden hastalarda böbrek fonksiyonlarının ve drenajın değerlendirilmesi, Transplant böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi, Transplantasyon öncesi vericilerin böbrek fonksiyonlarının tanımlanması, böbrek kökenli hipertansiyonun araştırılması, Akut pyelonefrit ve böbrek hasarının değerlendirilmesi amacı ile uygulanır.

 

Tiroid sintigrafisi: Başlıca hipertroidi ayırıcı tanısı, nodül varlığı ve fonksiyonu (sıcak-soğuk), cerrahi sonrası kalan tiroid dokusu araştırılması  amacıyla uygulanır.

 

Gastroözefagial reflü (GÖR) sintigrafisi: GÖR ve/veya buna bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülen kronik gece  öksürüğü kilo alımında gerilik, kusma,  astmatik atak gibi durumlarda teşhise yardımcı olmak amacı ile uygulanır.

 

Lenfosintigrafi: Lenf yollarında tıkanıklık ve ödem nedenlerinin araştırılması amacı ile uygulanır.

 

Gözyaşı Yolları Sintigrafisi: Gözde sulanma ile seyreden göz yaşı yollarında tıkanıklık şüphesi bulunan hastalarda tanı amaçlı uygulanır. Sintigrafi işlemleri ile ilgili iletişim kanallarımızdan bize ulaşarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 

Daha fazla bilgi için: Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicine Hastanesi Çağrı Merkezi - 444 0 205

Bu Birimdeki Hekimlerimiz

Birimler

Sağlık Rehberi

Aort Anevrizması

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Aort anevrizması, aort damarı duvarının anormal genişlemesi veya şişmesidir. Dolaşım sisteminde herhangi bir damarda anevrizma ortaya çıkabilir.
Devamı

Ramazanda Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Altın Kural

BESLENME VE DİYET
Ramazan ayını daha sağlıklı ve formda geçirmek için bu önerilere göz atın!
Devamı

Nörodermatit (Liken Simpleks Kronikus)

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Nörodermatit ciltte kaşıntıyla ilişkili genellikle bir veya iki cilt lekesi görülen, hayatı tehdit etmeyen bir deri hastalığıdır.
Devamı

Pelvik Ağrı

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Pelvik ağrı, bir kadının pelvik bölgesindeki üreme organlarından birinde bir sorun olabileceğinin bir işareti olabilir.
Devamı

Adenomyozis

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Adenomyozis, endometriyal dokunun uterusun dış kas duvarlarına taşındığında meydana gelen uterus (rahim) kalınlaşmasıdır.
Devamı

Ağız Kokusu Sorunu

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI
Kronik ağız kokusu, genellikle kötü diş hijyeni veya ağız kuruluğunun bir işaretidir. Bu durum daha ciddi bir ağız hastalığının, diyabet veya başka iç hastalıkların habercisi de olabilir.
Devamı

Akromegali

ENDOKRİNOLOJİ
Akromegali, vücut yüksek seviyede büyüme hormonu ürettiğinde ortaya çıkan nadir fakat ciddi bir tıbbi durumdur.
Devamı

Diz Kireçlenmesi Evreleri ve Tedavisi

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Diz eklemi, kireçlenmenin en yaygın görüldüğü eklemlerden biridir ve sıklıkla diz ağrısı yakınmalarıyla kendini gösterir. Diz ekleminde sertlik ve şişlik, diz hareketlerinde kısıtlılık, hareket sırasında dizde çıtırtı sesi, diz ekleminde veya bacaklarda şekil bozukluğu gibi belirtiler kireçlenmeyi işaret ediyor olabilir.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Doçent Doktor
A. AVAR ÖZDEMİR
ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
Doçent Doktor
AYGÜL GÜZEL
GÖĞÜS HASTALIKLARI
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign