Eklenme :

Okunma : 31225

Paylaşın :

Nörojenik Mesane

Nörojenik mesane ile ilişkili olarak ilgili sinirlere ve hasarın doğasına bağlı olarak, mesane aşırı aktif veya az aktif olur.


Nörojenik Mesane Nedir?
Nörolojik (sinir sistemi) durumlar mesaneyi etkilediğinde nörojenik mesane oluşur. Nörojenik mesane ile ilişkili olarak ilgili sinirlere ve hasarın doğasına bağlı olarak, mesane aşırı aktif veya az aktif olur.

Mesane Nedir?

Mesane, pelvis veya alt karın bölgesinde bulunan içi boş bir organdır. Mesanenin iki önemli işlevi vardır:

• İdrarı depolar.
• Omurilik ve beyindeki karmaşık bir iletişim ağıyla yoluyla idrarı vücuttan uzaklaştırır.

Kişi idrarını kontrol edemediğinde idrar kaçırma denilen durum ortaya çıkar. Mesane tamamen boşaltılamıyorsa veya kişi tuvalete ulaşmadan önce boşalıyorsa (aşırı aktif mesane olarak bilinen bir durum) idrarın depolanması ile alakalı bir sorun olabilir. Mesane boşaltılmadığında (taşma inkontinansı), idrarı kontrol eden sfinkter çalışmadığında (stres inkontinansı) veya mesane spazmları kişi tuvalete ulaşmadan önce mesanenin boşalmasına neden olduğunda (sıkışma inkontinansı) idrar kaçırma olur.


Nörojenik Mesaneye Ne Sebep Olur?

Nörojenik mesane konjenital (doğumda bulunan) nedenlerden kaynaklanabilir. Nörojenik mesaneye neden olabilecek doğum kusurları şunlardır:

Spina bifida (myelomeningosel) : Bu bozukluk fetüsün omurgasının gebeliğin ilk ayında tamamen gelişmemesininden ötürü ortaya çıkar. Myelomeningosel ile doğan bebeklerde genellikle mesanenin çalışmasını etkileyen felç veya zayıflık durumu vardır.

Sakral agenezi: Alt omurga parçalarının eksik olduğu bir durumdur.

Serebral palsi : Bir kişinin vücut hareketini ve duruşunu kontrol etme yeteneğini zayıflatan bir grup kronik bozukluktur. Bu bozukluklar beynin motor bölgesindeki yaralanmalardan kaynaklanır. Serebral palsiye neden olan problem anne karnında veya doğumdan sonra ortaya çıkabilir. Serebral palsi her çocukta ilk bir yıl ortaya çıkmayabilir.

Çeşitli tıbbi durumlar da nörojenik mesaneye neden olabilir:

• İnme
• Parkinson hastalığı
• Multipl Skleroz
• Omurilik yaralanmaları
• Omurga ameliyatları
• Erektil disfonksiyon
• Travma / kazalar
• Merkezi sinir sistemi tümörleri
• Ağır metal zehirlenmesi


Nörojenik Mesanenin Belirtileri Nelerdir?

Nörojenik mesanenin en yaygın semptomu idrarı kontrol edememektir. Diğer semptomlar şunları içerir:

• Zayıf veya damlayan bir idrar akışı
• Sık idrara çıkma (günde sekiz veya daha fazla kez idrar yapma)
• Aciliyet (hemen idrara çıkma hissi veya ihtiyacı)
• Ağrılı idrara çıkma, idrar yolu enfeksiyonu olduğu anlamına gelebilir 


Nörojenik Mesane Nasıl Teşhis Edilir? 

• Ürodinamik çalışmalar : Bu çalışmalar mesanenin ne kadar idrar depolayabildiğini, mesanenin içindeki basıncı, idrarın ne kadar iyi aktığını ve mesanenin ne kadar iyi boşaldığını ölçen mesane fonksiyon testlerini içerir. Vücudun bu bölgelerindeki kasların ve sinirlerin düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için idrar yoluna (içinden idrarın geçtiği tüp) veya rektuma yakın deri üzerine özel sensörler yerleştirilebilir.
• Sistoskopi : Doktor bu prosedürü mesane ve üretranın içini küçük bir teleskop (sistoskop) kullanarak incelemek için yapabilir.
• Röntgen ışınları
• Bilgisayarlı tomografi (BT)
• Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) 


Nörojenik Mesane Nasıl Tedavi Edilir?

Nörojenik mesane için ana tedaviler şunlardır:

• Temiz aralıklı kateterizasyon (CIC) : Kateterler idrarı boşaltmak için üretradan mesaneye sokulabilen ince ve esnek tüplerdir.
• İlaçlar : Bunlar antikolinerjik ilaçları (oksibutinin, tolterodin ve diğerlerini) içerir.
• Botulinum A toksini (Botox®) enjeksiyonları: Doktorunuz Botox'u mesaneye veya idrar sfinkterlerine enjekte eder.
• Mesane büyütme (büyütme sistoplasti) : Bu, bağırsak bölümlerinin (sigmoid kolon) çıkarıldığı ve mesane duvarlarına bağlandığı bir cerrahidir. Bu uygulama mesanenin iç basıncını azaltır ve idrarı saklama kapasitesini arttırır.
• İleal kanal : İnce bağırsağın bir kısmı idrar stoması yapmak için kullanılır. Bu stoma vücudun dışına bağlı bir torbaya akar.
• Yaşam tarzı değişiklikleri : Bunlar mesaneyi tahriş edebilecek bazı yiyeceklerden veya içeceklerden kaçınmayı içerebilir. Bunlar kahve gibi kafeinli içecekler, gazlı içecekler, baharatlı yiyecekler ve narenciye gibi yiyecekleri içerir. Kilo vermek mesane üzerindeki baskıyı azaltabilir. İşemeyi geciktirme adı verilen davranışsal tedavi idrar kontrolü sağlayarak bazı insanlara yardımcı olabilir.
Emici iç çamaşırları, pedler, günlük pedler ve yetişkin bezleri cildi ve giysileri korurken ıslaklığı ve kokuları önlemeye yardımcı olabilir. Yatak pedleri, çarşafları ve minderleri koruyabilir.


*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu kategorideki Hekimler
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
MÜSLÜM ERGÜN
ÜROLOJİ
OSMAN AKYÜZ
ÜROLOJİ
AHMET SOYLU
ÜROLOJİ

SAYFALAR

Sağlık Rehberi

Bahar Alerjisi ve Belirtileri

KULAK BURUN BOĞAZ
Sıcak havanın tadını çıkarırken, bahar alerjisi semptomlarıyla karşılaşmak hoş karşılanmıyor. Ancak polen gibi rahatsız edici bahar alerjilerinin kaynaklarını bilmek, maruziyetinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
Devamı

Anal Ağrı (Makat Ağrısı)

GENEL CERRAHİ
Anal ağrı, anüs ve rektumun içinde veya çevresinde yani makat bölgesinde meydana gelen ağrıdır.
Devamı

Adet Düzensizliği

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Adet dönemi genellikle 4-7 gün sürer. 21 günden kısa veya 35 günden daha uzun aralıklarda adet olma, arka arkaya 3 veya daha fazla adet görmeme vb. durumlar adet düzensizliği olarak adlandırılır.
Devamı

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID)

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Pelvik inflamatuar hastalık (PID) kadın üreme organlarının bir çeşit enfeksiyonudur. Genellikle cinsel temas yoluyla bulaşır.
Devamı

Nörodermatit (Liken Simpleks Kronikus)

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Nörodermatit ciltte kaşıntıyla ilişkili genellikle bir veya iki cilt lekesi görülen, hayatı tehdit etmeyen bir deri hastalığıdır.
Devamı

Anal Fissürler (Makat Çatlağı)

GENEL CERRAHİ
Anal fissürler, anüs veya anal kanalın iç tabakasındaki çatlaklardır. (Anal kanal; dışkının vücuttan çıktığı açıklık). Bu çatlaklar kanamaya ve şiddetli ağrıya neden olabilir.
Devamı

Paranoid Kişilik Bozukluğu

PSİKOLOJİ
Paranoid Kişilik Bozukluğu olan kişilerin temel özelliği paranoya, amansız bir güvensizlik ve şüphe duymak için yeterli sebep olmamasına rağmen başkalarından şüphe duymak.
Devamı

Adrenal (Böbrek Üstü Bezi) Tümörler

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Adrenal tümörler, adrenal bezde yer alan iyi veya kötü huylu büyümelerdir. Adrenal tümörlerin çoğunun nedeni bilinmemektedir. Adrenal tümörler cerrahi olarak çıkarılabilir.
Devamı

Safra Kesesi Hastalıkları ve Belirtileri

GENEL CERRAHİ
Safra kesesi problemleri genellikle safra kanallarınızdaki, safranın karaciğeriniz, safra keseniz ve ince bağırsağınız arasında dolaşmasına izin veren tüplerdeki tıkanmadan kaynaklanır.
Devamı

Anormal Rahim (Uterin) Kanaması

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Anormal rahim kanaması; adet dönemleriniz arasında kanama, adet kanamanızın çok uzun sürmesi veya aşırı derecede fazla olması anlamlarına gelebilir.
Devamı

Nörojenik Mesane

ÜROLOJİ
Nörojenik mesane ile ilişkili olarak ilgili sinirlere ve hasarın doğasına bağlı olarak, mesane aşırı aktif veya az aktif olur.
Devamı

Akalazya- Yutma Güçlüğü Problemi

GENEL CERRAHİ
Özefagus, boğazı mideye bağlayan kaslı tüp yapıdır. Akalazya, özefagusta yiyeceklerin yutulmasında rol alan kasları kontrol eden sinirlerin işlevini kaybetmesi sonucu yutma güçlüğüne sebep olur.
Devamı

Adrenokortikal Karsinom

ENDOKRİNOLOJİ
Adrenokortikal Karsinom, adrenal bezin dış tabakasında (adrenal korteks) kötü huylu (kanser) hücrelerin oluşturduğu nadir bir hastalıktır.
Devamı

Uyuz Hastalığı ve Belirtileri

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Uyuz hastalığı, sarcoptes scabiei ismi verilen küçük bir akarın neden olduğu cilt rahatsızlığıdır. Tedavi edilmeyen bu akarlar aylarca cillte yaşabilir. Bu akarlar, ciltte kaşıntıya, kırmızı kabarcıklara ve döküntülere sebep olur.
Devamı

Anemi

İÇ HASTALIKLARI (DAHİLİYE)
Anemi, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinde ortaya çıkan durumdur.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
AHMET SOYLU
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign
E