Eklenme :

Okunma : 34556

Paylaşın :

Nötropeni

Nötropeni, kanda normalden daha düşük seviyede nötrofil bulunmasıdır. Nötrofil kemik iliğinde üretilen beyaz kan hücresi tiplerinden biridir.

Nötropeni Nedir?

Nötropeni, kanda normalden daha düşük seviyede nötrofil bulunmasıdır. Nötrofil kemik iliğinde üretilen beyaz kan hücresi tiplerinden biridir. Genellikle beyaz kan hücreleri ve özellikle de nötrofiller vücuttaki enfeksiyonun kontrolünde görev alır. Nötropeni nötrofil sayısına bağlı olarak hafif orta veya şiddetli olarak sınıflandırılır. Birçok standarda göre yetişkinler için kabul edilebilir en düşük sınır mikrolitre kan hacmine karşılık 1500 nötrofildir. Nötropeni ayrıca akut veya kronik ya da konjenital (doğumda var olan) veya edinilmiş olarak sınıflandırılabilir.


Nötropeniden kimler etkilenir?

Nötropeni herkeste olabilir; bazen bir enfeksiyondan kaynaklanır ancak sıklıkla kanser tedavisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Kemoterapi alanların %50 sinin nötropeni geliştireceği tahmin edilmektedir.


Nötropeninin Nedenleri Nelerdir?

Nötrofiller üretildiklerinden daha hızlı tüketilir veya kemik iliği ilk etapta yeterli nötrofil üretemezse nötropeni oluşur. Örneğin şu durumlarda:
• Hepatit, tüberküloz, sepsis veya Lyme hastalığı gibi enfeksiyonlar
• Kemoterapi dahil ilaçlar; kemoterapi nötropeninin en yaygın nedenlerinden biridir
• Kanser ve diğer kan/kemik iliği bozuklukları
• B12 vitamini, folat veya bakır gibi vitamin veya mineral eksiklikleri
• Crohn hastalığı, lupus ve romatoid artrit dahil otoimmün hastalıklar


Nötropeni Belirtileri Nelerdir?

Nötropeni, şu semptomları içerebilir:

• Ateş
• Ağrılar
• Şişkinlik
• Tekrarlanan enfeksiyonlar 


Nötropeni Nasıl Teşhis Edilir?

Yaygın olarak uygulanan test tam kan sayımı olarak bilinen basit bir kan testidir. Bazı durumlarda belirli bir hastalıktan şüphelenildiğinde doktor kemik iliğinizi de test edilebilir.
 

Nötropeni İçin Tedaviler Nelerdir?

Bazı nötropeni tipleri tedavi gerektirmezken ateşli nötropeni (febril nötropeni) durumunda, tedavi şarttır. Doktorunuz enfeksiyona karşı antibiyotik reçete eder. Böyle bir durumda hastaneye yatışınız yapılarak antibiyotikleri intravenöz (damardan) olarak almanız sağlanır. Ateşli nötropeni tedavisi önemlidir tedavi edilmezse risk teşkil eder.
Nötropeni ilaçtan kaynaklı ise doktorunuz ilacı kesmenizi söyler; altta yatan bir hastalıktan kaynaklanıyorsa o hastalık tedavi edilir. Otoimmun bozukluğunuz varsa kortikosteroid reçete edilir.
Doktorunuz ayrıca beyaz kan hücrelerinin üretimini artıran ilaçlar da reçete edebilir. Genellikle iğne olarak verilen bu ilaçlara büyüme faktörü veya koloni uyarıcı faktör de denir.
 

Nötropeni Nasıl Önlenebilir?

Genel olarak nötropeniyi önlemek mümkün değildir. Özellikle doğuştan gelen nötropeni önlenemez. Bununla birlikte kemoterapi gören hastalarda büyüme faktörü enjeksiyonu ile beyaz kan hücresi üretimi teşvik edilir, kemoterapi dozajları veya zamanlaması değiştirilerek nötropeni önlenmeye çalışılır.


Nötropeniniz Varsa Enfeksiyonları Nasıl Önleyebilirsiniz?

Nötropeniniz varsa veya olmasına yatkınsanız enfeksiyonlara yakalanmamaya çalışmalısınız. Şu önerileri dikkate alarak enfeksiyonu önleyebilirsiniz:

• Ellerinizi su ve sabunla sık sık yıkayın. 
• Evden çıkarken yanınızda alkol bazlı bir el dezenfektanı bulundurun ve kullanın.
• Doktorunuz öneriyorsa grip aşısını olabildiğince erken aldığınızdan emin olun.
• İnsan kalabalığından ve hasta insanlardan uzak durun.
• Yemek gereçlerini, fincanları, yiyecekleri veya içecekleri başkalarıyla paylaşmayın.
• Havluları, tıraş makinelerini veya diş fırçalarını başkalarıyla paylaşmayın.
• Çiğ meyve ve sebzeleri yıkayın.
• Çiğ et, balık ve kümes hayvanlarını diğer gıdalardan uzak tutun.
• Pişirmeye başlamadan önce mutfak yüzeylerini temizlemek için sıcak su ve sabun kullanın.
• Yiyecekleri uygun sıcaklıkta tam pişirin.
• Toprak işlerinde çalışıyorsanız eldiven kullanın.
• Evcil hayvan atıklarını toplamamalısınız eğer yapmak zorunda kalırsanız eldiven kullanın ve işiniz bittiğinde ellerinizi yıkayın.
• Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamak için yumuşak kıllı diş fırçası kullanın.
• Her gün duş alın ve cildinizin kuramasını ve çatlamasını önlemek için losyon kullanın.
• Sağlıklı beslenin.
• Dişlerle alakalı bir tedavi almadan önce antibiyotik reçete edilmesi gerekebileceğinden doktorunuza danışın.
• Vücudunuza piercing veya dövme yaptırmayın.
• Göl veya göletlerde yüzmeyin.
• Mümkünse kabız olmaktan kaçının .


Nötropeni tedavi edilebilir bir durumdur bu nedenle hastalığın seyri çoğu hasta için iyidir. Oluşabilecek enfeksiyonun tedavisi ve durdurulması çok önemlidir.*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu kategorideki Hekimler

SAYFALAR

Sağlık Rehberi

Akut Koroner Sendrom

KARDİYOLOJİ
Koroner arterler kalbi besleyen damarlardır. Akut Koroner Sendrom, koroner arter içindeki ani plak rüptürü ile ilişkili üç tip koroner arter hastalığına verilen bir isimdir
Devamı

Norovirüs

ENFEKSİYON HASTALIKLARI VE KLİNİK MİKROBİYOLOJİ
Norovirüs ciddi kusma ve ishale neden olan bir virüs grubunun ismidir.
Devamı

Adet Düzensizliği

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Adet dönemi genellikle 4-7 gün sürer. 21 günden kısa veya 35 günden daha uzun aralıklarda adet olma, arka arkaya 3 veya daha fazla adet görmeme vb. durumlar adet düzensizliği olarak adlandırılır.
Devamı

Safra Kesesi Hastalıkları ve Belirtileri

GENEL CERRAHİ
Safra kesesi problemleri genellikle safra kanallarınızdaki, safranın karaciğeriniz, safra keseniz ve ince bağırsağınız arasında dolaşmasına izin veren tüplerdeki tıkanmadan kaynaklanır.
Devamı

Anemi

İÇ HASTALIKLARI (DAHİLİYE)
Anemi, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinde ortaya çıkan durumdur.
Devamı

Diz Kireçlenmesi Evreleri ve Tedavisi

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Diz eklemi, kireçlenmenin en yaygın görüldüğü eklemlerden biridir ve sıklıkla diz ağrısı yakınmalarıyla kendini gösterir. Diz ekleminde sertlik ve şişlik, diz hareketlerinde kısıtlılık, hareket sırasında dizde çıtırtı sesi, diz ekleminde veya bacaklarda şekil bozukluğu gibi belirtiler kireçlenmeyi işaret ediyor olabilir.
Devamı

Akciğer Kanseri

GÖĞÜS HASTALIKLARI
Akciğer kanseri de diğer kanserler gibi, hücre bölünmesi ve büyümesinin kontrolsüz bir şekilde artmasıyla hücrelerin bir kitleye veya tümöre dönüşmesiyle oluşur.
Devamı

Anal Fistül

GENEL CERRAHİ
Anal fistül, anüs duvarında apse yapmış alandan makat deliğinin etrafındaki deriye açılan küçük bir tüneldir. Hastalar makat bölgesinde ağrı ve şişme şikayetleriyle gelir.
Devamı

Koklear İmplant

KULAK BURUN BOĞAZ
Koklear implant, işitmeyi kısmen geri kazandıran elektronik bir cihazdır. İç kulak hasarından ileri derecede işitme kaybı yaşayan ve işitme cihazı kullanmanın artık faydası olmayan kişiler için bir seçenek olabilir.
Devamı

Açık Parsiyel Nefrektomi

ÜROLOJİ
Açık Parsiyel Nefrektomi, kanserden etkilenen böbrek bölümünün ve bir miktar sağlam böbrek dokusunun açık cerrahi operasyonla çıkarılmasıdır.
Devamı

Aort Kapağı Cerrahisi

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Aort Kapak Cerrahisi; kalp cerrahları tarafından en sık biküspit kapaklar, Konjenital Aort Kapak Hastalıkları, Aort Kapak Darlığı ve Aort Kapak Yetersizliği’ni tedavi etmek için yapılır.
Devamı

Anormal Rahim (Uterin) Kanaması

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Anormal rahim kanaması; adet dönemleriniz arasında kanama, adet kanamanızın çok uzun sürmesi veya aşırı derecede fazla olması anlamlarına gelebilir.
Devamı

Kamçı Yaralanması (Boyun Burkulması)

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
Boyun burkulması veya boyun zorlanması olarak da bilinen kamçı yaralanması, boynun aniden ve hızla geriye ve ileriye doğru sarsılarak zedelenmesidir.
Devamı

Nekrotizan Enterokolit (NEK)

ÇOCUK CERRAHİSİ
Nekrotizan Enterokolit (NEK) bağırsaklarda (genellikle kolon) oluşan ve hemen tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilen bir enflamasyondur.
Devamı

Uyuz Hastalığı ve Belirtileri

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Uyuz hastalığı, sarcoptes scabiei ismi verilen küçük bir akarın neden olduğu cilt rahatsızlığıdır. Tedavi edilmeyen bu akarlar aylarca cillte yaşabilir. Bu akarlar, ciltte kaşıntıya, kırmızı kabarcıklara ve döküntülere sebep olur.
Devamı

Alzheimer Hastalığı

NÖROLOJİ
Alzheimer hastalığının erken evrelerindeki bir kişi; bir şeyleri hatırlama, karar alma, yer-yön bulma vb. konularda zorlanabilir. Doktorunuzun önerilerini dikkate alıp uygulamak yaşamınızı kolaylaştırabilir.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
AHMET SOYLU
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign
E