Eklenme :

Okunma : 3924

Paylaşın :

Omurga Tümörleri

Omurga tümörleri omurga içinde bulunan anormal doku büyümeleridir. İyi huylu (kanserli olmayan) veya kötü huylu (kanserli) olabilirler.

Omurga Tümörü Nedir?
Omurga tümörleri omurga içinde bulunan anormal doku büyümeleridir. İyi huylu (kanserli olmayan) veya kötü huylu (kanserli) olabilirler. Omurgadan kaynaklanan tümörler birincil tümörler olarak adlandırılır ve nadir görülür. İkincil veya metastatik tümörler vücudun başka bir bölümünden kaynaklanan omurga kanserleridir. Kötü huylu tümörlerdir ve omurgadaki konumuna göre (servikal, torasik, lomber veya sakrum) sınıflandırılırlar.
Omurga tümörüne en sık yol açan kanser türleri; akciğer kanseri, meme kanseri, prostat kanseri, tiroid kanseri ve böbrek kanseridir.


Omurga Tümörünün Sebebi Nedir?

Tümörlerin çoğu omurgada bulunan hücreler arasındaki kontrolsüz büyümeden kaynaklanırken, bazı tümörler belirli bir hastalık veya radyasyona maruz kalma ile ilişkilidir. Bununla birlikte, çoğu omurga tümörünün arkasındaki neden bilinmemektedir ve önlenemezler.


Omurga tümörü belirtileri nelerdir?

Omurga tümörünün en yaygın semptomu dinlenmekle düzelmeyen sırt ağrısıdır. Diğer semptomlar şunları içerir:

• Siyatik ağrı
• Uyuşma
• Kısmi felç
• Omurga deformitesi
• Mesaneyi kontrol etmede güçlük
• Ateş
• Tedavi edilmediği sürece yukarıdaki omurga tümörü semptomları zamanla kötüleşir.


Omurilik Tümörü Türleri

Primer omurilik tümörleri, omuriliğin kendisinden köken alanlardır. Bunlar arasında astrositomlar, glioblastomlar, ependimomlar ve hemanjiyoblastomlar bulunur. İnflamatuar veya demiyelinizan omurga lezyonlarının omurilik tümörlerinden ayırt edilmesi zor olabilir. Bu nedenle sadece kapsamlı bir değerlendirmeden sonra ameliyat önerilmelidir. Seçilmiş vakalarda, deneyimli bir nöro-onkolojik cerrahla yapılan mikrocerrahi rezeksiyonu nörolojik problemleri (morbidite) sınırlandıracak az agresif tümörlerin (hemanjiyoblastom ve ependimoma) iyileşme şansını artıracak ve potansiyel olarak daha agresif tümörler (astrositom ve glioblastom) için hayatta kalma şansını artıracaktır. 


Omurga Tümörü Nasıl Teşhis Edilir?

BT (bilgisayarlı tomografi) veya MRI (manyetik rezonans görüntüleme) taramaları çoğunlukla omurga tümörlerinin ve omurilik tümörlerinin ilk değerlendirmesinde kullanılır.


Omurga Tümörü Tedavisi Nedir?

Ağrı ve şişlik tedavisinde analjezik ve steroid kullanımı önerilir. Doktorunuz omurga stabilitesini artırmak ve ağrıyı en aza indirmek için atel takmanızı önerebilir.

Omurga tümörünün türüne, tümörün konumuna ve tıbbi durumunuza bağlı olarak tedaviler kemoterapi, radyasyon tedavisi ve / veya tümörün cerrahi olarak çıkarılmasını içerebilir. Tümörün konumu nedeniyle cerrahi olarak çıkarılamazsa, doktorunuz tümöre kan akışını sınırlamak için embolizasyon yapabilir.

Genellikle cerrahi diğer tedaviler başarısız olduğunda, omurga stabilizasyonu gerektiğinde, vertebralar tahrip olduğunda, biyopsi yapılması gerekiyorsa ve sinir sıkışması varsa önerilir.

Cerrahi, omurga tümörünün kısmen veya tamamen çıkarılmasını içerir. Omurgayı yeniden yapılandırmak ve stabilize etmek için spinal füzyon kullanılabilir. Bu prosedür, stabiliteyi sağlamak için kemiklerin vidalar veya kemik greftleri ile birleştirilmesidir.

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu kategorideki Hekimler
Doçent Doktor
HALİL CAN
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Doktor Öğretim Üyesi
HÜSEYİN DOĞU
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ

SAYFALAR

Sağlık Rehberi

Adrenal (Böbrek Üstü Bezi) Tümörler

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Adrenal tümörler, adrenal bezde yer alan iyi veya kötü huylu büyümelerdir. Adrenal tümörlerin çoğunun nedeni bilinmemektedir. Adrenal tümörler cerrahi olarak çıkarılabilir.
Devamı

Beyin Pili Tedavisi

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Beyin Pili, parkinson hastalığı, esansiyel titreme (tremor), distoni, tik rahatsızlığı (tourette) ve diğer nörolojik durumlarla ilişkili hareket bozuklukları semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.
Devamı

A vitamini

BESLENME VE DİYET
A vitamini, retinol, retinal ve retinil esterler gibi yağda çözünebilir retinoidin genel adıdır.
Devamı

Aort Kapağı Cerrahisi

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Aort Kapak Cerrahisi; kalp cerrahları tarafından en sık biküspit kapaklar, Konjenital Aort Kapak Hastalıkları, Aort Kapak Darlığı ve Aort Kapak Yetersizliği’ni tedavi etmek için yapılır.
Devamı

Prenses Doğum Nedir? (Ağrısız Doğum)

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Prenses doğum olarak bilinen ağrısız doğumda, epidural analjezi yönteminin kullanılmasıyla anne adayının ağrıları azalır, katlanılabilir ve kontrollü bir doğum süreci geçirmesi sağlanır.
Devamı

Omurga Tümörleri

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Omurga tümörleri omurga içinde bulunan anormal doku büyümeleridir. İyi huylu (kanserli olmayan) veya kötü huylu (kanserli) olabilirler.
Devamı

Anal Fissürler (Makat Çatlağı)

GENEL CERRAHİ
Anal fissürler, anüs veya anal kanalın iç tabakasındaki çatlaklardır. (Anal kanal; dışkının vücuttan çıktığı açıklık). Bu çatlaklar kanamaya ve şiddetli ağrıya neden olabilir.
Devamı

Diz Ağrısının Nedenleri

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Diz ağrısı dikkate alınmalı, nedeni bilinmeli ve sonuç olarak gereken tedavi uygulanmalıdır. Diz ağrısı geçici (akut) veya kronik olabilir ve diz ağrısı nedenlerine bağlı olarak hasta ağrıyı, diz kapağında, diz önünde veya diz arkasında hissedebilir.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Profesör Doktor
AHMET MURAT SARICI
GÖZ HASTALIKLARI
Doçent Doktor
A. AVAR ÖZDEMİR
ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign