Eklenme :

Okunma : 31773

Paylaşın :

Omurga Tümörleri

Omurga tümörleri omurga içinde bulunan anormal doku büyümeleridir. İyi huylu (kanserli olmayan) veya kötü huylu (kanserli) olabilirler.

Omurga Tümörü Nedir?
Omurga tümörleri omurga içinde bulunan anormal doku büyümeleridir. İyi huylu (kanserli olmayan) veya kötü huylu (kanserli) olabilirler. Omurgadan kaynaklanan tümörler birincil tümörler olarak adlandırılır ve nadir görülür. İkincil veya metastatik tümörler vücudun başka bir bölümünden kaynaklanan omurga kanserleridir. Kötü huylu tümörlerdir ve omurgadaki konumuna göre (servikal, torasik, lomber veya sakrum) sınıflandırılırlar.
Omurga tümörüne en sık yol açan kanser türleri; akciğer kanseri, meme kanseri, prostat kanseri, tiroid kanseri ve böbrek kanseridir.


Omurga Tümörünün Sebebi Nedir?

Tümörlerin çoğu omurgada bulunan hücreler arasındaki kontrolsüz büyümeden kaynaklanırken, bazı tümörler belirli bir hastalık veya radyasyona maruz kalma ile ilişkilidir. Bununla birlikte, çoğu omurga tümörünün arkasındaki neden bilinmemektedir ve önlenemezler.


Omurga tümörü belirtileri nelerdir?

Omurga tümörünün en yaygın semptomu dinlenmekle düzelmeyen sırt ağrısıdır. Diğer semptomlar şunları içerir:

• Siyatik ağrı
• Uyuşma
• Kısmi felç
• Omurga deformitesi
• Mesaneyi kontrol etmede güçlük
• Ateş
• Tedavi edilmediği sürece yukarıdaki omurga tümörü semptomları zamanla kötüleşir.


Omurilik Tümörü Türleri

Primer omurilik tümörleri, omuriliğin kendisinden köken alanlardır. Bunlar arasında astrositomlar, glioblastomlar, ependimomlar ve hemanjiyoblastomlar bulunur. İnflamatuar veya demiyelinizan omurga lezyonlarının omurilik tümörlerinden ayırt edilmesi zor olabilir. Bu nedenle sadece kapsamlı bir değerlendirmeden sonra ameliyat önerilmelidir. Seçilmiş vakalarda, deneyimli bir nöro-onkolojik cerrahla yapılan mikrocerrahi rezeksiyonu nörolojik problemleri (morbidite) sınırlandıracak az agresif tümörlerin (hemanjiyoblastom ve ependimoma) iyileşme şansını artıracak ve potansiyel olarak daha agresif tümörler (astrositom ve glioblastom) için hayatta kalma şansını artıracaktır. 


Omurga Tümörü Nasıl Teşhis Edilir?

BT (bilgisayarlı tomografi) veya MRI (manyetik rezonans görüntüleme) taramaları çoğunlukla omurga tümörlerinin ve omurilik tümörlerinin ilk değerlendirmesinde kullanılır.


Omurga Tümörü Tedavisi Nedir?

Ağrı ve şişlik tedavisinde analjezik ve steroid kullanımı önerilir. Doktorunuz omurga stabilitesini artırmak ve ağrıyı en aza indirmek için atel takmanızı önerebilir.

Omurga tümörünün türüne, tümörün konumuna ve tıbbi durumunuza bağlı olarak tedaviler kemoterapi, radyasyon tedavisi ve / veya tümörün cerrahi olarak çıkarılmasını içerebilir. Tümörün konumu nedeniyle cerrahi olarak çıkarılamazsa, doktorunuz tümöre kan akışını sınırlamak için embolizasyon yapabilir.

Genellikle cerrahi diğer tedaviler başarısız olduğunda, omurga stabilizasyonu gerektiğinde, vertebralar tahrip olduğunda, biyopsi yapılması gerekiyorsa ve sinir sıkışması varsa önerilir.

Cerrahi, omurga tümörünün kısmen veya tamamen çıkarılmasını içerir. Omurgayı yeniden yapılandırmak ve stabilize etmek için spinal füzyon kullanılabilir. Bu prosedür, stabiliteyi sağlamak için kemiklerin vidalar veya kemik greftleri ile birleştirilmesidir.

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu kategorideki Hekimler
HALİL CAN
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
HÜSEYİN DOĞU
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
ALİ OSMAN MUÇUOĞLU
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ

SAYFALAR

Sağlık Rehberi

Akupunktur

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Akupunktur uzun yıllar önce Çin'de geliştirilmiş geleneksel tedavi yöntemidir. Çok ince iğneler vücudun belli noktalarına yapıştırılarak spesifik hastalıkları önlemek ve tedavi etmek amaçlanır.
Devamı

Diş Apsesi

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI
Diş apsesi, dişin kökünde, diş etinde veya diş arasında oluşan bir enfeksiyondur.
Devamı

Paranoid Kişilik Bozukluğu

PSİKOLOJİ
Paranoid Kişilik Bozukluğu olan kişilerin temel özelliği paranoya, amansız bir güvensizlik ve şüphe duymak için yeterli sebep olmamasına rağmen başkalarından şüphe duymak.
Devamı

Bahar Alerjisi ve Belirtileri

KULAK BURUN BOĞAZ
Sıcak havanın tadını çıkarırken, bahar alerjisi semptomlarıyla karşılaşmak hoş karşılanmıyor. Ancak polen gibi rahatsız edici bahar alerjilerinin kaynaklarını bilmek, maruziyetinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
Devamı

Diz Protezi Ameliyatlarında Robotik Cerrahi

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Robotik Diz Protez Cerrahi Sistemi, cerraha hastanın eklem anatomisine en uygun protez yerleşimini tasarlama ve uygulama olanağını veren üst düzey bir teknolojidir.
Devamı

Anal Fissürler (Makat Çatlağı)

GENEL CERRAHİ
Anal fissürler, anüs veya anal kanalın iç tabakasındaki çatlaklardır. (Anal kanal; dışkının vücuttan çıktığı açıklık). Bu çatlaklar kanamaya ve şiddetli ağrıya neden olabilir.
Devamı

Adrenokortikal Karsinom

ENDOKRİNOLOJİ
Adrenokortikal Karsinom, adrenal bezin dış tabakasında (adrenal korteks) kötü huylu (kanser) hücrelerin oluşturduğu nadir bir hastalıktır.
Devamı

Ramazanda Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Altın Kural

BESLENME VE DİYET
Ramazan ayını daha sağlıklı ve formda geçirmek için bu önerilere göz atın!
Devamı

Nörodermatit (Liken Simpleks Kronikus)

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Nörodermatit ciltte kaşıntıyla ilişkili genellikle bir veya iki cilt lekesi görülen, hayatı tehdit etmeyen bir deri hastalığıdır.
Devamı

Alzheimer Hastalığı

NÖROLOJİ
Alzheimer hastalığının erken evrelerindeki bir kişi; bir şeyleri hatırlama, karar alma, yer-yön bulma vb. konularda zorlanabilir. Doktorunuzun önerilerini dikkate alıp uygulamak yaşamınızı kolaylaştırabilir.
Devamı

Pankreas İltihabı (Pankreatit)

İÇ HASTALIKLARI (DAHİLİYE)
Pankreatit, pankreasın iltihaplanmasıdır. Pankreas iltihaplandığında kendi ürettiği güçlü sindirim enzimleri kendi dokusuna zarar verir.
Devamı

Nekrotizan Enterokolit (NEK)

ÇOCUK CERRAHİSİ
Nekrotizan Enterokolit (NEK) bağırsaklarda (genellikle kolon) oluşan ve hemen tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilen bir enflamasyondur.
Devamı

Koklear İmplant

KULAK BURUN BOĞAZ
Koklear implant, işitmeyi kısmen geri kazandıran elektronik bir cihazdır. İç kulak hasarından ileri derecede işitme kaybı yaşayan ve işitme cihazı kullanmanın artık faydası olmayan kişiler için bir seçenek olabilir.
Devamı

Açık Parsiyel Nefrektomi

ÜROLOJİ
Açık Parsiyel Nefrektomi, kanserden etkilenen böbrek bölümünün ve bir miktar sağlam böbrek dokusunun açık cerrahi operasyonla çıkarılmasıdır.
Devamı

Diz Kireçlenmesi Evreleri ve Tedavisi

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Diz eklemi, kireçlenmenin en yaygın görüldüğü eklemlerden biridir ve sıklıkla diz ağrısı yakınmalarıyla kendini gösterir. Diz ekleminde sertlik ve şişlik, diz hareketlerinde kısıtlılık, hareket sırasında dizde çıtırtı sesi, diz ekleminde veya bacaklarda şekil bozukluğu gibi belirtiler kireçlenmeyi işaret ediyor olabilir.
Devamı

Adet Düzensizliği

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Adet dönemi genellikle 4-7 gün sürer. 21 günden kısa veya 35 günden daha uzun aralıklarda adet olma, arka arkaya 3 veya daha fazla adet görmeme vb. durumlar adet düzensizliği olarak adlandırılır.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
AHMET SOYLU
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign
E