Eklenme :

Okunma : 11276

Paylaşın :

Prostat Hastalıkları ve Tedavisi

Prostat sorunları her yaştan erkekte, özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde oldukça yaygındır. Prostat sorunları, basit iltihaptan kansere kadar değişebilir.

Prostat Nedir?
Prostat, spermi koruyan ve besleyen sıvıyı salgılar.

Prostat, erkeklerde penis ile mesane arasında yer alan, rektumun hemen önünde bulunan önemli bir bezdir. İdrarı mesaneden vücut dışına taşıyan üretra, prostatın ortasından geçer. Öncelikle bu bez, hem spermi besleyen hem de güvenliğini sağlayan sıvıyı salgılama işlevi görür.

Prostat, yaklaşık ceviz büyüklüğünde olan bir bezdir. Erkek üreme sisteminin bir parçasıdır ve idrarı mesaneden dışarı taşıyan tüpün etrafına sarılır. 

Prostat Hastalıkları
Prostat hastalıkları, özellikle 50 yaşın üzerindeki erkeklerde yaygındır.

Prostat sorunları her yaştan erkekte, özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde oldukça yaygındır. Prostat sorunları, basit iltihaptan kansere kadar değişebilir. Yaşlandıkça, prostatınız büyür ve problemlerin gelişmesi daha olası hale gelir. 

En yaygın üç prostat hastalığı türü şunlardır:
• İyi Huylu Prostat Büyümesi / İyi Huylu Prostat Hiperplazisi (BPH)
• Prostat İltihabı (Prostatit)
• Prostat Kanseri

 Bu hastalıkların farklı nedenleri olmasına rağmen benzer semptomları vardır. Bu nedenle, yıllık fizik muayenenizin bir parçası olarak prostat kanseri taramasını aksatmamanız ve aşağıda belirteceğimiz semptomlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuzla görüşmeniz önem taşımaktadır. 
 

Prostat Sorunlarının Belirtileri

Prostat genellikle idrara çıkma veya mesane kontrolü ile ilgili sorunlara neden olur. Prostat sorunlarının belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

• Sık idrara çıkma dürtüsü

• İdrar yapmak için gece boyunca birçok kez kalkma ihtiyacı

• İdrarda veya menide kan

• İdrar yaparken ağrı veya yanma

• Ağrılı boşalma

• Sırtın alt kısmında, kalçalarda, pelvik veya rektal bölgede veya üst uyluklarda sık görülen ağrı veya sertlik

• İdrar damlaması

• İdrara çıkmayı durdurmak veya geciktirmek gibi mesaneyi kontrol etmede sorun

• İdrar akışını başlatma veya idrar yaparken akışı durdurma ve başlatma zorluğu

• Mesaneyi tamamen boşaltamama
 

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?
Prostat büyümesi, “iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH)” olarak da adlandırılır. Erkeklerde yaşlandıkça yaygın görünen bir rahatsızlıktır. Büyümüş bir prostat bezi, idrarın mesaneden dışarı akışını engellemek gibi rahatsız edici idrar semptomlarına neden olabilir. Ayrıca mesane, idrar yolu veya böbrek sorunlarına da neden olabilir.

Prostat Büyümesi Belirtileri
Prostat büyümesi olan kişilerde semptomların şiddeti değişiklik gösterir. Prostat büyümesinin yaygın belirtileri ve semptomları şunları içerir:

• Sık veya acil idrara çıkma ihtiyacı

• Gece idrara çıkma sıklığında artış (noktüri)

• İdrar yapmaya başlama zorluğu

• Zayıf idrar akışı veya durup başlayan bir akış

• Mesaneyi tamamen boşaltamama
 

Daha az görülen belirti ve semptomlar şunları içerir:

• İdrar yolu enfeksiyonu

• İdrara çıkamama

• İdrarda kan

Prostatınızın boyutu, belirtilerinizin ciddiyetini mutlaka belirlemez. Prostat boyutu küçük olan bazı erkeklerde önemli semptomlar olabilirken, çok genişlemiş prostatı olan diğer erkeklerde sadece küçük üriner semptomlar olabilir.

Prostat Büyümesi Tedavisi
Prostat büyümesi, bir diğer adıyla iyi huylu hiperplazisi (BPH) tedavisinde tıbbi ve cerrahi çözümlere başvurulabilir. İlaçlar, minimal invaziv tedaviler ve ameliyat dahil olmak üzere prostat bezi büyümesi için birkaç etkili tedavi vardır. En iyi seçeneği seçmek için, siz ve doktorunuz semptomlarınızı, prostatınızın boyutunu, sahip olabileceğiniz diğer sağlık koşullarını ve tercihlerinizi dikkate alarak değerlendirmelisiniz.

Prostat İltihabı (Prostatit) Nedir?
Prostatit, prostat bezinin ağrılı bir iltihabıdır. 50 yaş altı erkeklerde en sık görülen prostat hastalığı olmakla birlikte ileri yaştaki erkeklerde de görülebilmektedir. Prostatit akut olabilir, bu da aniden ortaya çıktığı ve tedavi ile hızla düzeldiği anlamına gelir. Kronik prostatit de olabilir, bu da daha yavaş ortaya çıktığı, tekrarladığı ve bazen aylarca sürdüğü anlamına gelir.

Prostatit Belirtileri
Prostatit belirtileri diğer adıyla prostat iltihabının belirtileri şunları içerebilir:

• Pelviste, cinsel organda, belde ve kalçada ağrı

• İdrar yapma zorluğu

• İdrar yaparken ağrı veya yanma

• Özellikle geceleri sık idrara çıkma

• Ateş ve titreme
 

Prostatit (Prostat İltihabı) Tedavisi
Prostatit tedavileri, prostatit türlerine ve altta yatan nedene bağlıdır. Şunları içerebilirler:

• Antibiyotikler: Prostatit için en sık reçete edilen tedavi antibiyotik almaktır. Doktorunuz, enfeksiyonunuza neden olabilecek bakteri türüne göre ilacınızı seçecektir.

• Alfa bloker ilaçlar: Bu ilaçlar mesane boynunun ve prostatın, mesanenize katıldığı yerdeki kas liflerinin gevşemesine yardımcı olur. Bu tedavi ağrılı idrara çıkma gibi semptomları hafifletebilir.

• Anti-enflamatuar ilaçlar: Steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar, semptomları hafifleterek sizi daha rahat ettirebilir.
 

Prostat Kanseri Nedir?
Prostat kanseri en tehlikeli prostat problemidir ve ilk başta diğer prostat problemleriyle aynı semptomlara neden olabilir. Erken tarama önlemleri sayesinde, prostat kanseri genellikle herhangi bir semptom fark edilmeden teşhis edilebilir.
Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biridir. Prostat kanseri zamanla büyüyebilir ve başlangıçta genellikle ciddi zarara neden olma olasılığının daha düşük olduğu prostat bezi içinde kalır. Bazı prostat kanseri türleri yavaş büyür, çok az tedaviye ihtiyaç duyabilir veya hiç tedavi gerektirmeyebilirken, diğer türler agresiftir ve hızla yayılabilir.
Erken teşhis edilen prostat kanserinin başarılı tedavi şansı daha yüksektir.

Prostat Kanseri Belirtileri
Günümüzde çoğu erkeğe semptomları başlamadan önce muayeneler ve taramalar yoluyla prostat kanseri teşhisi konulurken, hastalığın olası belirtilerine aşina olmak önemlidir. Bu, özellikle tarama geçirmemiş veya genç erkekler için önemlidir. 

Prostat kanseri belirtileri:

• İdrara bağlı sorunlar

• Menide kan

• Sırt, kalça veya kaburgalarda ağrı

• Mesane kontrolü kaybı

• Erektil disfonksiyon

• Pelvik bölgesinde rahatsızlık
 

Prostat Kanseri Teşhisi
Prostat kanserinin teşhisi için altın standart, prostat biyopsisidir, prostat dokusundan küçük örnekler toplar ve anormal hücreleri mikroskop altında tespit eder. Prostat kanseri teşhisinde, günümüz ürolojisindeki en modern tanı araçlarından birisi olan Füzyon Biyopsi yöntemi kullanılmaktadır.

MR/TRUS füzyon biyopsi, ürologların biyopsi yapılması gereken prostat alanını kesin olarak hedeflemesine yardımcı olmak için özel bir manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramasını bir trans rektal ultrason görüntüsü ile birleştirir. Bu yaklaşım, doktorlarımızın prostatta kanser endişesi olan bölgeyi tam olarak örneklemelerini sağlar.

MR-TRUS füzyon biyopsi, tedaviye ihtiyaç duyan tümörleri hedeflemeye yardımcı olarak, tekrar biyopsi sayısını azaltarak daha erken teşhis ve tedaviye olanak tanır.

Prostat Kanseri Tedavisi
Prostat kanseri için tedavi seçenekleri, tümörün saldırganlığı, hastalığın evresi, kişisel tercihler ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Tedavi seçenekleri ameliyat veya radyasyon tedavisini içerebilir. Ayrıca hormon tedavileri, kemoterapi ve immünoterapi gibi tedaviler dahil olmak üzere bu kanserlerin büyümesini kontrol etmek için kullanılabilecek bir dizi farklı tedavi vardır.

Ne Zaman Bir Doktora Başvurulmalı?
Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, doktorunuza görünmeniz önemlidir. Bu belirtilerin birçok olası nedeni vardır ve bunların da teşhis edilmesi önemlidir.
Prostat kanseri teşhisi söz konusu olduğunda, semptomların ortaya çıkmasını beklememek en iyisidir. Prostat tarama testleri hakkında doktorunuzla konuşun. Bir aile geçmişiniz veya prostat kanseri için başka risk faktörleriniz varsa, taranmanız daha da önemlidir.
 

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 

Bu kategorideki Hekimler
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Doktor Öğretim Üyesi
MÜSLÜM ERGÜN
ÜROLOJİ
Doktor Öğretim Üyesi
OSMAN AKYÜZ
ÜROLOJİ

SAYFALAR

Sağlık Rehberi

Akne

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Akne ergenlik döneminde aktif hale gelen erkek hormonları tarafından yönlendirilen hormonal bir durumdur. Bu tür hormonlara duyarlılık ve yağ bezleri içindeki cilt bakterileri ve yağ asitleri ile birlikte akne çıkmasına neden olur.
Devamı

Beyin Pili Tedavisi

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Beyin Pili, parkinson hastalığı, esansiyel titreme (tremor), distoni, tik rahatsızlığı (tourette) ve diğer nörolojik durumlarla ilişkili hareket bozuklukları semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.
Devamı

Diz Ağrısının Nedenleri

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Diz ağrısı dikkate alınmalı, nedeni bilinmeli ve sonuç olarak gereken tedavi uygulanmalıdır. Diz ağrısı geçici (akut) veya kronik olabilir ve diz ağrısı nedenlerine bağlı olarak hasta ağrıyı, diz kapağında, diz önünde veya diz arkasında hissedebilir.
Devamı

A vitamini

BESLENME VE DİYET
A vitamini, retinol, retinal ve retinil esterler gibi yağda çözünebilir retinoidin genel adıdır.
Devamı

Aort Koarktasyonu

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Aort koarktasyonu yaygın görülen doğumsal kalp defektidir. Aort koarktasyonunda aort, tek bir yerde veya bir kısmı boyunca sıkışır veya daralır. Bu daralma, aorttan normal kan akışını kısıtlar.
Devamı

Yaşla İlişkili Görme Sorunları

GÖZ HASTALIKLARI
Her yaşta herkesi etkileyebilmesine rağmen, yaşlandıkça insanlar arasında daha yaygın olan birkaç göz problemi vardır.
Devamı

Anemi

İÇ HASTALIKLARI (DAHİLİYE)
Anemi, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinde ortaya çıkan durumdur.
Devamı

Akalazya- Yutma Güçlüğü Problemi

GENEL CERRAHİ
Özefagus, boğazı mideye bağlayan kaslı tüp yapıdır. Akalazya, özefagusta yiyeceklerin yutulmasında rol alan kasları kontrol eden sinirlerin işlevini kaybetmesi sonucu yutma güçlüğüne sebep olur.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Profesör Doktor
AHMET MURAT SARICI
GÖZ HASTALIKLARI
Doçent Doktor
A. AVAR ÖZDEMİR
ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign