Eklenme :

Okunma : 45685

Paylaşın :

Prostat Hastalıkları ve Tedavisi

Prostat sorunları her yaştan erkekte, özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde oldukça yaygındır. Prostat sorunları, basit iltihaptan kansere kadar değişebilir.

Prostat Nedir?
Prostat, spermi koruyan ve besleyen sıvıyı salgılar.

Prostat, erkeklerde penis ile mesane arasında yer alan, rektumun hemen önünde bulunan önemli bir bezdir. İdrarı mesaneden vücut dışına taşıyan üretra, prostatın ortasından geçer. Öncelikle bu bez, hem spermi besleyen hem de güvenliğini sağlayan sıvıyı salgılama işlevi görür.

Prostat, yaklaşık ceviz büyüklüğünde olan bir bezdir. Erkek üreme sisteminin bir parçasıdır ve idrarı mesaneden dışarı taşıyan tüpün etrafına sarılır. 

Prostat Büyümesi

Prostat Hastalıkları

Prostat hastalıkları, özellikle 50 yaşın üzerindeki erkeklerde yaygındır.

Prostat sorunları her yaştan erkekte, özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde oldukça yaygındır. Prostat sorunları, basit iltihaptan kansere kadar değişebilir. Yaşlandıkça, prostatınız büyür ve problemlerin gelişmesi daha olası hale gelir. 

En yaygın üç prostat hastalığı türü şunlardır:
• İyi Huylu Prostat Büyümesi / İyi Huylu Prostat Hiperplazisi (BPH)
• Prostat İltihabı (Prostatit)
• Prostat Kanseri

 Bu hastalıkların farklı nedenleri olmasına rağmen benzer semptomları vardır. Bu nedenle, yıllık fizik muayenenizin bir parçası olarak prostat kanseri taramasını aksatmamanız ve aşağıda belirteceğimiz semptomlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuzla görüşmeniz önem taşımaktadır. 
 

Prostat Sorunlarının Belirtileri

Prostat genellikle idrara çıkma veya mesane kontrolü ile ilgili sorunlara neden olur. Prostat sorunlarının belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

• Sık idrara çıkma dürtüsü

• İdrar yapmak için gece boyunca birçok kez kalkma ihtiyacı

• İdrarda veya menide kan

• İdrar yaparken ağrı veya yanma

• Ağrılı boşalma

• Sırtın alt kısmında, kalçalarda, pelvik veya rektal bölgede veya üst uyluklarda sık görülen ağrı veya sertlik

• İdrar damlaması

• İdrara çıkmayı durdurmak veya geciktirmek gibi mesaneyi kontrol etmede sorun

• İdrar akışını başlatma veya idrar yaparken akışı durdurma ve başlatma zorluğu

• Mesaneyi tamamen boşaltamama
 

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?
Prostat büyümesi, “iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH)” olarak da adlandırılır. Erkeklerde yaşlandıkça yaygın görünen bir rahatsızlıktır. Büyümüş bir prostat bezi, idrarın mesaneden dışarı akışını engellemek gibi rahatsız edici idrar semptomlarına neden olabilir. Ayrıca mesane, idrar yolu veya böbrek sorunlarına da neden olabilir.

Prostat Büyümesi Belirtileri
Prostat büyümesi olan kişilerde semptomların şiddeti değişiklik gösterir. Prostat büyümesinin yaygın belirtileri ve semptomları şunları içerir:

• Sık veya acil idrara çıkma ihtiyacı

• Gece idrara çıkma sıklığında artış (noktüri)

• İdrar yapmaya başlama zorluğu

• Zayıf idrar akışı veya durup başlayan bir akış

• Mesaneyi tamamen boşaltamama
 

Daha az görülen belirti ve semptomlar şunları içerir:

• İdrar yolu enfeksiyonu

• İdrara çıkamama

• İdrarda kan

Prostatınızın boyutu, belirtilerinizin ciddiyetini mutlaka belirlemez. Prostat boyutu küçük olan bazı erkeklerde önemli semptomlar olabilirken, çok genişlemiş prostatı olan diğer erkeklerde sadece küçük üriner semptomlar olabilir.

Prostat Büyümesi Tedavisi
Prostat büyümesi, bir diğer adıyla iyi huylu hiperplazisi (BPH) tedavisinde tıbbi ve cerrahi çözümlere başvurulabilir. İlaçlar, minimal invaziv tedaviler ve ameliyat dahil olmak üzere prostat bezi büyümesi için birkaç etkili tedavi vardır. En iyi seçeneği seçmek için, siz ve doktorunuz semptomlarınızı, prostatınızın boyutunu, sahip olabileceğiniz diğer sağlık koşullarını ve tercihlerinizi dikkate alarak değerlendirmelisiniz.

Prostatta Yeni Tedavi Yöntemi: Embolizasyon 
Prostat büyümesinde ameliyatsız, genel anestezisiz yeni tedavi yöntemi; Embolizasyon
 

Girişimsel Radyoloji bölümünde yapılan bir işlem olan Anjiyografik Embolizasyon tekniğiyle, prostatı besleyen atardamarların tıkanarak prostat dokusunun ölümü sağlanmaktadır. Bu yeni yöntemde hastanede yatış olmaması, kesi, kanama ve sonda olmaması avantajdır. Ameliyatlardan sonra karşılaşılan cinsel ve üreme fonksiyon bozukluğu, kanalda kalıcı darlık riski anjiyografik embolizasyonda beklenmemektedir. 

Prostatın anjiyografik embolizasyonu yöntemi, anjiyografi ünitesinde yaklaşık bir buçuk saatlik işlemle ve hasta uyanık haldeyken yapılmaktadır. İşlem sırasında ve sonrasında ağrı yoktur. Hasta işlem sonrası aynı gün veya bir gün hastanede gözlenerek taburcu olup işine veya sosyal yaşamına dönebilmektedir. 
 
Özellikle cerrahi operasyon riskini kaldıramayacak, ek hastalığı olan prostat hastalarının artık sonda dışında seçeneği anjiyografik tedavidir. Kalp yetmezliği, akciğer hastalıkları ve şeker hastalığı olan hastalara da anjiyografik yöntemle güvenle prostat tedavisi yapılabilmektedir. 


Prostat İltihabı (Prostatit) Nedir?
Prostatit, prostat bezinin ağrılı bir iltihabıdır. 50 yaş altı erkeklerde en sık görülen prostat hastalığı olmakla birlikte ileri yaştaki erkeklerde de görülebilmektedir. Prostatit akut olabilir, bu da aniden ortaya çıktığı ve tedavi ile hızla düzeldiği anlamına gelir. Kronik prostatit de olabilir, bu da daha yavaş ortaya çıktığı, tekrarladığı ve bazen aylarca sürdüğü anlamına gelir.

Prostatit Belirtileri
Prostatit belirtileri diğer adıyla prostat iltihabının belirtileri şunları içerebilir:

• Pelviste, cinsel organda, belde ve kalçada ağrı

• İdrar yapma zorluğu

• İdrar yaparken ağrı veya yanma

• Özellikle geceleri sık idrara çıkma

• Ateş ve titreme
 

Prostatit (Prostat İltihabı) Tedavisi
Prostatit tedavileri, prostatit türlerine ve altta yatan nedene bağlıdır. Şunları içerebilirler:

• Antibiyotikler: Prostatit için en sık reçete edilen tedavi antibiyotik almaktır. Doktorunuz, enfeksiyonunuza neden olabilecek bakteri türüne göre ilacınızı seçecektir.

• Alfa bloker ilaçlar: Bu ilaçlar mesane boynunun ve prostatın, mesanenize katıldığı yerdeki kas liflerinin gevşemesine yardımcı olur. Bu tedavi ağrılı idrara çıkma gibi semptomları hafifletebilir.

• Anti-enflamatuar ilaçlar: Steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar, semptomları hafifleterek sizi daha rahat ettirebilir.
 

Prostat Kanseri Nedir?
Prostat kanseri en tehlikeli prostat problemidir ve ilk başta diğer prostat problemleriyle aynı semptomlara neden olabilir. Erken tarama önlemleri sayesinde, prostat kanseri genellikle herhangi bir semptom fark edilmeden teşhis edilebilir.
Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biridir. Prostat kanseri zamanla büyüyebilir ve başlangıçta genellikle ciddi zarara neden olma olasılığının daha düşük olduğu prostat bezi içinde kalır. Bazı prostat kanseri türleri yavaş büyür, çok az tedaviye ihtiyaç duyabilir veya hiç tedavi gerektirmeyebilirken, diğer türler agresiftir ve hızla yayılabilir.
Erken teşhis edilen prostat kanserinin başarılı tedavi şansı daha yüksektir.

Prostat Kanseri Belirtileri
Günümüzde çoğu erkeğe semptomları başlamadan önce muayeneler ve taramalar yoluyla prostat kanseri teşhisi konulurken, hastalığın olası belirtilerine aşina olmak önemlidir. Bu, özellikle tarama geçirmemiş veya genç erkekler için önemlidir. 

Prostat kanseri belirtileri:

• İdrara bağlı sorunlar

• Menide kan

• Sırt, kalça veya kaburgalarda ağrı

• Mesane kontrolü kaybı

• Erektil disfonksiyon

• Pelvik bölgesinde rahatsızlık
 

Prostat Kanseri Teşhisi
Prostat kanserinin teşhisi için altın standart, prostat biyopsisidir, prostat dokusundan küçük örnekler toplar ve anormal hücreleri mikroskop altında tespit eder. Prostat kanseri teşhisinde, günümüz ürolojisindeki en modern tanı araçlarından birisi olan Füzyon Biyopsi yöntemi kullanılmaktadır.

MR/TRUS füzyon biyopsi, ürologların biyopsi yapılması gereken prostat alanını kesin olarak hedeflemesine yardımcı olmak için özel bir manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramasını bir trans rektal ultrason görüntüsü ile birleştirir. Bu yaklaşım, doktorlarımızın prostatta kanser endişesi olan bölgeyi tam olarak örneklemelerini sağlar.

MR-TRUS füzyon biyopsi, tedaviye ihtiyaç duyan tümörleri hedeflemeye yardımcı olarak, tekrar biyopsi sayısını azaltarak daha erken teşhis ve tedaviye olanak tanır.

Prostat Kanseri Tedavisi
Prostat kanseri için tedavi seçenekleri, tümörün saldırganlığı, hastalığın evresi, kişisel tercihler ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Tedavi seçenekleri ameliyat veya radyasyon tedavisini içerebilir. Ayrıca hormon tedavileri, kemoterapi ve immünoterapi gibi tedaviler dahil olmak üzere bu kanserlerin büyümesini kontrol etmek için kullanılabilecek bir dizi farklı tedavi vardır.

Ne Zaman Bir Doktora Başvurulmalı?
Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, doktorunuza görünmeniz önemlidir. Bu belirtilerin birçok olası nedeni vardır ve bunların da teşhis edilmesi önemlidir.
Prostat kanseri teşhisi söz konusu olduğunda, semptomların ortaya çıkmasını beklememek en iyisidir. Prostat tarama testleri hakkında doktorunuzla konuşun. Bir aile geçmişiniz veya prostat kanseri için başka risk faktörleriniz varsa, taranmanız daha da önemlidir.
 

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 

Bu kategorideki Hekimler
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
MÜSLÜM ERGÜN
ÜROLOJİ
OSMAN AKYÜZ
ÜROLOJİ
AHMET SOYLU
ÜROLOJİ

SAYFALAR

Sağlık Rehberi
Akut Koroner Sendrom

Akut Koroner Sendrom

KARDİYOLOJİ

Koroner arterler kalbi besleyen damarlardır. Akut Koroner Sendrom, koroner arter içindeki ani plak rüptürü ile ilişkili üç tip koroner arter hastalığına verilen bir isimdir
Devamı
Uyuz Hastalığı ve Belirtileri

Uyuz Hastalığı ve Belirtileri

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)

Uyuz hastalığı, sarcoptes scabiei ismi verilen küçük bir akarın neden olduğu cilt rahatsızlığıdır. Tedavi edilmeyen bu akarlar aylarca cillte yaşabilir. Bu akarlar, ciltte kaşıntıya, kırmızı kabarcıklara ve döküntülere sebep olur.
Devamı
Zona Hastalığı

Zona Hastalığı

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)

Zona, ağrılı bir döküntüye neden olan viral bir enfeksiyondur. Zona vücudunuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilmesine rağmen, çoğunlukla gövdenizin sol veya sağ tarafını saran tek bir kabarcık şeridi olarak ortaya çıkar.
Devamı
Diz Kireçlenmesi Evreleri ve Tedavisi

Diz Kireçlenmesi Evreleri ve Tedavisi

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ

Diz eklemi, kireçlenmenin en yaygın görüldüğü eklemlerden biridir ve sıklıkla diz ağrısı yakınmalarıyla kendini gösterir. Diz ekleminde sertlik ve şişlik, diz hareketlerinde kısıtlılık, hareket sırasında dizde çıtırtı sesi, diz ekleminde veya bacaklarda şekil bozukluğu gibi belirtiler kireçlenmeyi işaret ediyor olabilir.
Devamı
Diz Protezi Ameliyatlarında Robotik Cerrahi

Diz Protezi Ameliyatlarında Robotik Cerrahi

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ

Robotik Diz Protez Cerrahi Sistemi, cerraha hastanın eklem anatomisine en uygun protez yerleşimini tasarlama ve uygulama olanağını veren üst düzey bir teknolojidir.
Devamı
Koklear İmplant

Koklear İmplant

KULAK BURUN BOĞAZ

Koklear implant, işitmeyi kısmen geri kazandıran elektronik bir cihazdır. İç kulak hasarından ileri derecede işitme kaybı yaşayan ve işitme cihazı kullanmanın artık faydası olmayan kişiler için bir seçenek olabilir.
Devamı
Akne

Akne

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)

Akne ergenlik döneminde aktif hale gelen erkek hormonları tarafından yönlendirilen hormonal bir durumdur. Bu tür hormonlara duyarlılık ve yağ bezleri içindeki cilt bakterileri ve yağ asitleri ile birlikte akne çıkmasına neden olur.
Devamı
Hekim Kadromuz
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
AHMET SOYLU
Profesör Doktor
AHMET SOYLU
ÜROLOJİ
BATUHAN ÖZAY
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
CENAP ZEYBEK
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
FATMA BOZKURT
Profesör Doktor
FATMA BOZKURT
ENFEKSİYON HASTALIKLARI VE KLİNİK MİKROBİYOLOJİ
MEHMET MÜFİT ORAK
Profesör Doktor
MEHMET MÜFİT ORAK
ÇOCUK ORTOPEDİ
HİDAYET AKDEMİR
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
İSMAİL ERDEN
Profesör Doktor
İSMAİL ERDEN
KARDİYOLOJİ

SON MAKALELER

ALS Hastalığı (Amiyotrofik Lateral Skleroz - Motor Nöron Hastalığı) Çocuk Diş Tedavileri (Pedodonti)Penis (Penil) Protez Nedir?Diyabetik Ayak Nedir?Tüberküloz (Verem Hastalığı) Nedir?Vertigo Nedir?Diş Sıkma TedavisiDiş Teli Tedavisi Nedir?Diş Beyazlatma TedavisiHamilelikte Diş SağlığıDiş Taşı Nedir? Diş Taşı Temizliği Nasıl Olur?İmplant Nedir?
DEVAMINI GÖSTER ..
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp

Güncelleme Tarihi : 2.7.2022

Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign
E
Çerezler ile toplanan kişisel verileriniz, çerez politikamızda belirtilen amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde kullanılacaktır.Tamam