Eklenme :

Okunma : 15293

Paylaşın :

Rahim Polipleri

Rahim polipleri genellikle iyi huyludur (kansersiz), ancak adet görme veya doğurganlık ile ilgili sorunlara neden olabilirler.


Rahim Polipleri Nedir?
Rahim polipleri, rahimin iç astarı olan endometriumda ortaya çıkan büyümelerdir. Bu nedenle, bazen endometrial polipler denir.
Rahim polipleri, endometrial dokunun aşırı büyümesiyle oluşur. Polipler yuvarlak veya oval olabilir ve boyutları birkaç milimetre ile birkaç santimetre (golf topu boyutu) arasında veya daha büyük olabilir. Bazen tek bazense birkaç tane polip olabilir. Rahim polipleri genellikle iyi huyludur (kansersiz), ancak adet görme veya doğurganlık ile ilgili sorunlara neden olabilirler.


Rahim Poliplerinden Kimler Etkilenir?

Rahim polipleri 40 ila 50 yaş arası kadınlarda genç kadınlardan daha fazla gelişmektedir. Rahim polipleri nadiren 20 yaşın altındaki kadınlarda görülür.
Aşırı kilolu veya obezseniz, yüksek tansiyonunuz(hipertansiyon) varsa veya meme kanseri tedavisi için tamoksifen kullanıyorsanız rahim polipleri geliştirme ihtimaliniz artabilir.


Rahim Poliplerine Ne Neden Olur?

Poliplerin oluşmasının kesin nedeni bilinmemektedir ancak hormon seviyelerindeki dalgalanmalar bir faktör olabilir. Endometriumun her ay kalınlaşmasına neden olan östrojen de rahim poliplerinin büyümesiyle bağlantılı gibi görünmektedir.


Rahim Poliplerinin Belirtileri Nelerdir?

Rahim poliplerinin belirtileri şunları içerir:

• Adet düzensizliği
• Adet dönemlerinde alışılmadık derecede ağır kanama
• Dönemler arasında kanama veya lekelenme
• Menopozdan sonra vajinal lekelenme veya kanama
• Kısırlık

Rahim poliplerinin en yaygın semptomu düzensiz veya öngörülemeyen adet dönemleridir. Adet dönemi genellikle 28 günde bir meydana gelir, ancak 21 gün ila 35 gün arasında değişebilir. Rahim polipli kadınların yaklaşık yarısında bu düzen yoktur.
Diğer semptomlar arasında uzun süreli veya aşırı adet kanaması (menoraji), dönemler arası kanama ve menopoz veya cinsel ilişkiden sonra kanama sayılabilir. 
Gebe kalamama veya hamileliği tamamlayamama, rahim poliplerinin mevcut olduğuna dair işaretler olabilir.
 

Rahim Polipleri Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz adetlerinizin ne kadar sürdüğü ve ne sıklıkta adet olduğunuz da dahil olmak üzere adet geçmişinizi soracaktır. Dönemlerinizde aşırı kanama veya lekelenme gibi karşılaştığınız olağan dışı semptomlardan bahsetmelisiniz. Doktor ayrıca hamile kalmakta zorluk çekip çekmediğinizi soracaktır. Doktor ayrıca jinekolojik muayene yapacak ve ek testler veya prosedürler isteyecektir. 
Bu testler aşağıdakileri içerebilir:

• Transvajinal ultrason: Ultrason transdüseri adı verilen elde tutulan ince bir cihazın vajinaya yerleştirildiği bir prosedürdür. Cihaz mevcut anormallikler de dahil olmak üzere rahim iç görüntüsünü sağlayan ses dalgaları yayar.

• Sonohisterografi: Transvajinal ultrasondan sonra yapılabilecek ilgili bir prosedürdür. Steril bir sıvı kateter adı verilen ince bir tüp yoluyla rahime verilir. Sıvı uterusun genişlemesine neden olarak ultrason prosedürü sırasında uterus boşluğundaki herhangi bir büyümenin daha net bir görüntüsünü sağlar.

• Histeroskopi : Rahim poliplerini teşhis etmek veya tedavi etmek için kullanılabilir. Bu prosedür sırasında, doktor vajina ve rahim ağzından uterusa ışıklı bir teleskopla (histeroskop) uzun, ince bir tüp yerleştirir. Histeroskop, doktorun rahmin içini incelemesini sağlar. Histeroskopi bazen polipleri çıkarmak için cerrahi ile birlikte kullanılır. 

• Endometrial Biyopsi : Doktor uterusun iç duvarlarından doku toplamak için yumuşak bir plastik alet kullanır. Herhangi bir anormallik olup olmadığını belirlemek için numune test için laboratuvara gönderilir.

• rtaj : Bir ameliyathanede yapılır, bu prosedür polipleri hem teşhis edebilir hem de tedavi edebilir. Doktor rahmin iç duvarlarından doku toplamak için küret adı verilen uzun bir metal alet kullanır. Küret ucunda doktorun doku veya polipleri kazımasına izin veren küçük bir halka vardır. Çıkarılan doku veya polipler, kanser hücrelerinin mevcut olup olmadığını belirlemek için test için laboratuvara gönderilebilir.


Rahim Polipleri Nasıl Tedavi Edilir?

Polipler herhangi bir belirtiye neden olmazsa tedavi gerekli olmayabilir. Bununla birlikte, adet dönemlerinde ağır kanamaya neden oluyorsa, prekanseröz veya kanserli olduğundan şüpheleniliyorsa polipler tedavi edilmelidir. Hamilelik sırasında düşük gibi sorunlara neden olurlarsa veya hamile kalmak isteyen kadınlarda kısırlığa neden olurlarsa çıkarılmaları gerekir. Menopozdan sonra bir polip bulunursa da çıkarılmalıdır.

Tedavi yöntemleri şunları içerir:

• İlaçlar: Progestinler veya gonadotropin salgılatıcı hormon agonistleri gibi hormonal dengeyi düzenlemeye yardımcı olan ilaçlar geçici bir tedavi olarak kullanılabilir. Bu ilaçlar semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, semptomlar genellikle ilaçlar bırakıldıktan sonra geri döner.

• Histeroskopi: Bu, bir tedavi yöntemi olarak da kullanılabilir. Doktor bulunan polipleri çıkarmak için histeroskop içine cerrahi aletler yerleştirecektir.

• Kürtaj: Bu histeroskopi ile birlikte yapılabilir. Rahimin iç kısmına bakmak için histeroskop kullanırken, doktor endometriumu kazımak ve polipleri çıkarmak için bir küret kullanır. Polipler, iyi huylu veya kanserli olup olmadıklarını belirlemek için bir laboratuvara gönderilebilir. Bu teknik daha küçük poliplerde etkilidir.

• Bir polip başka yöntemler kullanılarak çıkarılamıyorsa veya polipler kanserli ise ek cerrahi gerekebilir. Histeroktomi uterin poliplerde kanserli hücre bulunduğunda rahmin tamamının alındığı cerrahi prosedürdür.

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu kategorideki Hekimler
Doçent Doktor
DERYA SİVRİ AYDIN
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Doktor Öğretim Üyesi
FATMA TÜRKAN AYAN
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Doktor Öğretim Üyesi
GÜLCAN ALBAYRAK
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Doktor Öğretim Üyesi
RAHİME BEKAR
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Doktor Öğretim Üyesi
SİBEL BARUT
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Doktor Öğretim Üyesi
TEA TAVADZE
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Doktor Öğretim Üyesi
ZÜLEYHA GENÇ
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM

SAYFALAR

Sağlık Rehberi

Zona Hastalığı

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Zona, ağrılı bir döküntüye neden olan viral bir enfeksiyondur. Zona vücudunuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilmesine rağmen, çoğunlukla gövdenizin sol veya sağ tarafını saran tek bir kabarcık şeridi olarak ortaya çıkar.
Devamı

Nazal Polip

KULAK BURUN BOĞAZ
Nazal polipler burnun ve sinüslerin içini kaplayan mukoza dokusundaki iyi huylu büyümelerdir.
Devamı

Akciğer Kanseri

GÖĞÜS HASTALIKLARI
Akciğer kanseri de diğer kanserler gibi, hücre bölünmesi ve büyümesinin kontrolsüz bir şekilde artmasıyla hücrelerin bir kitleye veya tümöre dönüşmesiyle oluşur.
Devamı

Nötropeni

Nötropeni, kanda normalden daha düşük seviyede nötrofil bulunmasıdır. Nötrofil kemik iliğinde üretilen beyaz kan hücresi tiplerinden biridir.
Devamı

Araknoid Kistler

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Araknoid kistler, beyin veya omurilik ile araknoid membran arasında bulunan, içi sıvı ile dolu keselerdir. Bu kistler baş ağrısı, baş dönmesi ve nöbet gibi semptomlarla kendini gösterebilir.
Devamı

Diz Protezi Ameliyatlarında Robotik Cerrahi

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Robotik Diz Protez Cerrahi Sistemi, cerraha hastanın eklem anatomisine en uygun protez yerleşimini tasarlama ve uygulama olanağını veren üst düzey bir teknolojidir.
Devamı

Apandisit

GENEL CERRAHİ
Apandis karın bölgesinin sağ alt kısmında, kalın ve ince bağırsağın birleştiği yerde bulunan küçük bir tüptür. Vücutta bilinen bir işlevi yoktur ancak iltihaplanması durumunda acil tıbbi müdahale gerektirir.
Devamı

Anal Fistül

GENEL CERRAHİ
Anal fistül, anüs duvarında apse yapmış alandan makat deliğinin etrafındaki deriye açılan küçük bir tüneldir. Hastalar makat bölgesinde ağrı ve şişme şikayetleriyle gelir.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Doçent Doktor
A. AVAR ÖZDEMİR
ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
Doçent Doktor
AYGÜL GÜZEL
GÖĞÜS HASTALIKLARI
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign