Eklenme :

Okunma : 40961

Paylaşın :

Rahim Polipleri

Rahim polipleri genellikle iyi huyludur (kansersiz), ancak adet görme veya doğurganlık ile ilgili sorunlara neden olabilirler.


Rahim Polipleri Nedir?
Rahim polipleri, rahimin iç astarı olan endometriumda ortaya çıkan büyümelerdir. Bu nedenle, bazen endometrial polipler denir.
Rahim polipleri, endometrial dokunun aşırı büyümesiyle oluşur. Polipler yuvarlak veya oval olabilir ve boyutları birkaç milimetre ile birkaç santimetre (golf topu boyutu) arasında veya daha büyük olabilir. Bazen tek bazense birkaç tane polip olabilir. Rahim polipleri genellikle iyi huyludur (kansersiz), ancak adet görme veya doğurganlık ile ilgili sorunlara neden olabilirler.


Rahim Poliplerinden Kimler Etkilenir?

Rahim polipleri 40 ila 50 yaş arası kadınlarda genç kadınlardan daha fazla gelişmektedir. Rahim polipleri nadiren 20 yaşın altındaki kadınlarda görülür.
Aşırı kilolu veya obezseniz, yüksek tansiyonunuz(hipertansiyon) varsa veya meme kanseri tedavisi için tamoksifen kullanıyorsanız rahim polipleri geliştirme ihtimaliniz artabilir.


Rahim Poliplerine Ne Neden Olur?

Poliplerin oluşmasının kesin nedeni bilinmemektedir ancak hormon seviyelerindeki dalgalanmalar bir faktör olabilir. Endometriumun her ay kalınlaşmasına neden olan östrojen de rahim poliplerinin büyümesiyle bağlantılı gibi görünmektedir.


Rahim Poliplerinin Belirtileri Nelerdir?

Rahim poliplerinin belirtileri şunları içerir:

• Adet düzensizliği
• Adet dönemlerinde alışılmadık derecede ağır kanama
• Dönemler arasında kanama veya lekelenme
• Menopozdan sonra vajinal lekelenme veya kanama
• Kısırlık

Rahim poliplerinin en yaygın semptomu düzensiz veya öngörülemeyen adet dönemleridir. Adet dönemi genellikle 28 günde bir meydana gelir, ancak 21 gün ila 35 gün arasında değişebilir. Rahim polipli kadınların yaklaşık yarısında bu düzen yoktur.
Diğer semptomlar arasında uzun süreli veya aşırı adet kanaması (menoraji), dönemler arası kanama ve menopoz veya cinsel ilişkiden sonra kanama sayılabilir. 
Gebe kalamama veya hamileliği tamamlayamama, rahim poliplerinin mevcut olduğuna dair işaretler olabilir.
 

Rahim Polipleri Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz adetlerinizin ne kadar sürdüğü ve ne sıklıkta adet olduğunuz da dahil olmak üzere adet geçmişinizi soracaktır. Dönemlerinizde aşırı kanama veya lekelenme gibi karşılaştığınız olağan dışı semptomlardan bahsetmelisiniz. Doktor ayrıca hamile kalmakta zorluk çekip çekmediğinizi soracaktır. Doktor ayrıca jinekolojik muayene yapacak ve ek testler veya prosedürler isteyecektir. 
Bu testler aşağıdakileri içerebilir:

• Transvajinal ultrason: Ultrason transdüseri adı verilen elde tutulan ince bir cihazın vajinaya yerleştirildiği bir prosedürdür. Cihaz mevcut anormallikler de dahil olmak üzere rahim iç görüntüsünü sağlayan ses dalgaları yayar.

• Sonohisterografi: Transvajinal ultrasondan sonra yapılabilecek ilgili bir prosedürdür. Steril bir sıvı kateter adı verilen ince bir tüp yoluyla rahime verilir. Sıvı uterusun genişlemesine neden olarak ultrason prosedürü sırasında uterus boşluğundaki herhangi bir büyümenin daha net bir görüntüsünü sağlar.

• Histeroskopi : Rahim poliplerini teşhis etmek veya tedavi etmek için kullanılabilir. Bu prosedür sırasında, doktor vajina ve rahim ağzından uterusa ışıklı bir teleskopla (histeroskop) uzun, ince bir tüp yerleştirir. Histeroskop, doktorun rahmin içini incelemesini sağlar. Histeroskopi bazen polipleri çıkarmak için cerrahi ile birlikte kullanılır. 

• Endometrial Biyopsi : Doktor uterusun iç duvarlarından doku toplamak için yumuşak bir plastik alet kullanır. Herhangi bir anormallik olup olmadığını belirlemek için numune test için laboratuvara gönderilir.

• rtaj : Bir ameliyathanede yapılır, bu prosedür polipleri hem teşhis edebilir hem de tedavi edebilir. Doktor rahmin iç duvarlarından doku toplamak için küret adı verilen uzun bir metal alet kullanır. Küret ucunda doktorun doku veya polipleri kazımasına izin veren küçük bir halka vardır. Çıkarılan doku veya polipler, kanser hücrelerinin mevcut olup olmadığını belirlemek için test için laboratuvara gönderilebilir.


Rahim Polipleri Nasıl Tedavi Edilir?

Polipler herhangi bir belirtiye neden olmazsa tedavi gerekli olmayabilir. Bununla birlikte, adet dönemlerinde ağır kanamaya neden oluyorsa, prekanseröz veya kanserli olduğundan şüpheleniliyorsa polipler tedavi edilmelidir. Hamilelik sırasında düşük gibi sorunlara neden olurlarsa veya hamile kalmak isteyen kadınlarda kısırlığa neden olurlarsa çıkarılmaları gerekir. Menopozdan sonra bir polip bulunursa da çıkarılmalıdır.

Tedavi yöntemleri şunları içerir:

• İlaçlar: Progestinler veya gonadotropin salgılatıcı hormon agonistleri gibi hormonal dengeyi düzenlemeye yardımcı olan ilaçlar geçici bir tedavi olarak kullanılabilir. Bu ilaçlar semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, semptomlar genellikle ilaçlar bırakıldıktan sonra geri döner.

• Histeroskopi: Bu, bir tedavi yöntemi olarak da kullanılabilir. Doktor bulunan polipleri çıkarmak için histeroskop içine cerrahi aletler yerleştirecektir.

• Kürtaj: Bu histeroskopi ile birlikte yapılabilir. Rahimin iç kısmına bakmak için histeroskop kullanırken, doktor endometriumu kazımak ve polipleri çıkarmak için bir küret kullanır. Polipler, iyi huylu veya kanserli olup olmadıklarını belirlemek için bir laboratuvara gönderilebilir. Bu teknik daha küçük poliplerde etkilidir.

• Bir polip başka yöntemler kullanılarak çıkarılamıyorsa veya polipler kanserli ise ek cerrahi gerekebilir. Histeroktomi uterin poliplerde kanserli hücre bulunduğunda rahmin tamamının alındığı cerrahi prosedürdür.

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu kategorideki Hekimler
DERYA SİVRİ AYDIN
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
FATMA TÜRKAN AYAN
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
GÜLCAN ALBAYRAK
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
RAHİME BEKAR
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
SİBEL BARUT
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
TEA TAVADZE
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM

SAYFALAR

Sağlık Rehberi

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

ESTETİK, PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ
Burun estetiği, ya da diğer adıyla rinoplasti burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan cerrahi operasyonlara verilen isimdir.
Devamı

Nötropeni

Nötropeni, kanda normalden daha düşük seviyede nötrofil bulunmasıdır. Nötrofil kemik iliğinde üretilen beyaz kan hücresi tiplerinden biridir.
Devamı

Nörodermatit (Liken Simpleks Kronikus)

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Nörodermatit ciltte kaşıntıyla ilişkili genellikle bir veya iki cilt lekesi görülen, hayatı tehdit etmeyen bir deri hastalığıdır.
Devamı

Adenomyozis

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Adenomyozis, endometriyal dokunun uterusun dış kas duvarlarına taşındığında meydana gelen uterus (rahim) kalınlaşmasıdır.
Devamı

Diz Kireçlenmesi Evreleri ve Tedavisi

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Diz eklemi, kireçlenmenin en yaygın görüldüğü eklemlerden biridir ve sıklıkla diz ağrısı yakınmalarıyla kendini gösterir. Diz ekleminde sertlik ve şişlik, diz hareketlerinde kısıtlılık, hareket sırasında dizde çıtırtı sesi, diz ekleminde veya bacaklarda şekil bozukluğu gibi belirtiler kireçlenmeyi işaret ediyor olabilir.
Devamı

Apandisit

GENEL CERRAHİ
Apandis karın bölgesinin sağ alt kısmında, kalın ve ince bağırsağın birleştiği yerde bulunan küçük bir tüptür. Vücutta bilinen bir işlevi yoktur ancak iltihaplanması durumunda acil tıbbi müdahale gerektirir.
Devamı

Anjiyografi

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Anjiyografi, vücudunuzdaki kan damarlarına (arter veya ven) bakmak için X-ışını kontrastının kullanıldığı bir yöntemdir.
Devamı

Pankreas İltihabı (Pankreatit)

İÇ HASTALIKLARI (DAHİLİYE)
Pankreatit, pankreasın iltihaplanmasıdır. Pankreas iltihaplandığında kendi ürettiği güçlü sindirim enzimleri kendi dokusuna zarar verir.
Devamı

Nörojenik Mesane

ÜROLOJİ
Nörojenik mesane ile ilişkili olarak ilgili sinirlere ve hasarın doğasına bağlı olarak, mesane aşırı aktif veya az aktif olur.
Devamı

Diz Ağrısının Nedenleri

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Diz ağrısı dikkate alınmalı, nedeni bilinmeli ve sonuç olarak gereken tedavi uygulanmalıdır. Diz ağrısı geçici (akut) veya kronik olabilir ve diz ağrısı nedenlerine bağlı olarak hasta ağrıyı, diz kapağında, diz önünde veya diz arkasında hissedebilir.
Devamı

Aort Kapağı Cerrahisi

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Aort Kapak Cerrahisi; kalp cerrahları tarafından en sık biküspit kapaklar, Konjenital Aort Kapak Hastalıkları, Aort Kapak Darlığı ve Aort Kapak Yetersizliği’ni tedavi etmek için yapılır.
Devamı

Pelvik Ağrı

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Pelvik ağrı, bir kadının pelvik bölgesindeki üreme organlarından birinde bir sorun olabileceğinin bir işareti olabilir.
Devamı

Adrenokortikal Karsinom

ENDOKRİNOLOJİ
Adrenokortikal Karsinom, adrenal bezin dış tabakasında (adrenal korteks) kötü huylu (kanser) hücrelerin oluşturduğu nadir bir hastalıktır.
Devamı

Adet Düzensizliği

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Adet dönemi genellikle 4-7 gün sürer. 21 günden kısa veya 35 günden daha uzun aralıklarda adet olma, arka arkaya 3 veya daha fazla adet görmeme vb. durumlar adet düzensizliği olarak adlandırılır.
Devamı

Araknoid Kistler

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Araknoid kistler, beyin veya omurilik ile araknoid membran arasında bulunan, içi sıvı ile dolu keselerdir. Bu kistler baş ağrısı, baş dönmesi ve nöbet gibi semptomlarla kendini gösterebilir.
Devamı

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID)

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Pelvik inflamatuar hastalık (PID) kadın üreme organlarının bir çeşit enfeksiyonudur. Genellikle cinsel temas yoluyla bulaşır.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
AHMET SOYLU
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign
E