Eklenme :

Okunma : 43270

Paylaşın :

Uyuz Hastalığı ve Belirtileri

Uyuz hastalığı, sarcoptes scabiei ismi verilen küçük bir akarın neden olduğu cilt rahatsızlığıdır. Tedavi edilmeyen bu akarlar aylarca cillte yaşabilir. Bu akarlar, ciltte kaşıntıya, kırmızı kabarcıklara ve döküntülere sebep olur.

Uyuz Hastalığı Nedir? 
Uyuz, ciltte kaşıntı ve kızarıklıklara neden olan bir cilt hastalığıdır. Sarcoptes scabiei isimli mikroskopik bir akarın cilt yüzeyinde çoğalarak deriyi istila etmesiyle oluşan, kaşıntıya sebep olan dermatolojik bir rahatsızlıktır. Uyuz hastalığı, özellikle gece yoğunlaşan kaşıntılarla sebebiyle insanların yaşam kalitesini etkileyebilir. Uyuz hastalığı, tedavi edilebilir ve insanlarda kalıcı etkileri olmaz.Uyuz, dünya çapında görülen bir hastalıktır ve kişinin yaşı, cinsiyeti, kişisel faktörleri ne olursa olsun herkesi etkileyebilir. Bireyin hijyenine ve sağlığına dikkat etmesinin uyuz hastalığına yakalanma durumu üzerinde bir etkisi yoktur.

Uyuz semptomları vücudun herhangi bir yerinde görülebilirken genellikle bilekleri, parmak aralarını, dirsekleri, koltuk altlarını, kalçayı ve cinsel organları etkilemektedir.

Uyuz Hastalığı Bulaşıcı Mı?
Uyuz, bulaşıcı bir hastalıktır. Uyuza sebebiyet veren akarlar, enfekte kişiden başka bir kişiye kolaylıkla geçebilir. Çoğu insan doğrudan ciltten cilde temastan uyuzu alır. Daha seyrek olarak, insanlar yatak takımları, giysiler ve mobilya gibi istila edilmiş eşyalardan akar alırlar. Akar, bir insan olmadan yaklaşık üç ila dört gün hayatta kalabilir. Uyuz, kalabalık topluluklar ve yakın temasın sık olduğu ortamlarda kolayca yayılma eğilimindedir. Özellikle bakım evleri, okullar, çocuk bakım tesisleri gibi topluluklarda uyuz bulaşıcılığı yaygındır.

Uyuz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
Uyuz hastalığı semptomlarının başlangıcı, kişinin daha önce akarlara maruz kalıp kalmamasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Uyuz akarına ilk kez maruz kalan bir kişide semptomların gelişmesi 4-6 hafta arası sürebilir. Daha önce bu uyuz akarlarına maruz kalmış bir kişide, semptomların görülmesi birkaç gün içerisinde gerçekleşebilmektedir. Semptom görünme süresine bağlı olmayarak bu süreçte uyuz akarları bulaşıcı durumdadır. Uyuz akarlarının istilasına uğramış kişi, semptomları olmasa bile uyuz yayabilir.

Kaşıntı: En yaygın semptom, kaşıntıdır. Şiddetli ve özellikle geceleri şiddeti artan kaşıntılar görünür.
Döküntü: Akarın deri altına yerleşmesiyle ortaya çıkan yuva izleri, çizgiler veya sivilce benzeri, kaşıntılı kabarcıklar ve kızarık pullu görünüme sahip uyuz döküntülerine rastlanır.
Yaralar: Şiddetli kaşıma sonrası cilt tahriş olarak yaralara sebep olur. Ve bu yaralar enfeksiyonu da beraberinde getirebilir.
Kalın Kabuklar: Kabuklu uyuz adı verilen daha şiddetli uyuz türü gri, kalın kabuklarla reaksiyon gösterir. Norveç uyuzu olarak da bilinen bu tür, binlerce akarın sebep olduğu, oldukça şiddetli ve bulaşıcı uyuz türüdür.

Yetişkinlerde Semptomların Yaygın Görüldüğü Bölgeler:
• Parmakların Arası
• Tırnak Çevresi
• Koltuk Altları
• Bel Ölçüsü
• Bileklerin İç Kısımları
• Kalçalar
• Cinsel Organlar
• Göğüsler
• Dirsekler

Bebeklerde ve Küçük Çocuklarda Yaygın Görüldüğü Bölgeler:
• Baş
• Yüz
• Boyun
• Avuç İçi
• Ayak Tabanları

Uyuz Hastalığı Tedavisi
Uyuz Hastalığı Nasıl Geçer?

Uyuz, oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu sebeple teşhis konulmuş hastanın yakın temasının bulunduğu herkes, semptomları bulunmasa bile doktor kontrolünden geçmelidir. Yeniden enfestasyonu önlemek için tüm kişiler aynı anda tedavi edilmelidir.
Tedavi öncesinde uyuz hastalığına yakalanmış olan kişinin, yatak takımları,  kıyafetleri ve havluları yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır.
Uyuz semptomlarına sahip kişi ya da çevresinde uyuz hastalığına yakalanmış biri direkt olarak sağlık uzmanına danışmalıdır. Reçetesiz, kulaktan duyma yöntemler uyuz hastalığının tedavisinde hiçbir etkiye sahip değildir. İnsan üzerindeki uyuz hastalığının tedavisinde yalnızca reçeteli ilaçlar kullanılmalıdır. Hiçbir reçetesiz ürün uyuz tedavisi için onaylanmamıştır.
Uyuz tedavisi, uzman bir doktor tarafından değerlendirildikten sonra, semptomları azaltmaya ve iyileşmeye yönelik olarak, kişiye en uygun tedavi planı uygulanır. Şiddetli kaşıntıdan kaynaklanan enfeksiyon oluşması durumunda da kişiye eş zamanlı olarak antibiyotik tedavisi uygulanabilmektedir.

Uyuz Hastalığını Önleme
Yeniden uyuz akarı istilasını önlemek ve diğer insanlara yayılmasının önüne geçmek için:

Tüm giysileri ve çamaşırları temizleyin. Tedaviye başlamadan önceki üç gün içinde kullanılan tüm giysileri, havluları ve nevresimleri yüksek ısıda yıkayın ve yüksek ısıda kurutun. Evde yıkayamayacağınız çamaşırları kuru temizlemeye verin.
Yıkayamayacağınız eşyaları ağzı kapalı bir poşette saklayın. Akarlar, insan vücudunda olmadığında 3-4 gün içinde ölürler.
 
Mutlaka Doktora Görünün!
Uyuza işaret edebilecek belirtileriniz varsa hiç zaman kaybetmeden doktorunuza danışın.
Egzama, sedef hastalığı gibi birçok cilt rahatsızlığı, ciltte kaşıntılara ve kızarıklıklara sebep olabilir. Alanında uzman doktorunuz, doğru teşhisin konulmasını ve en uygun tedavi planının yürütülmesi sağlayacaktır. Soğuk suyla duş almak, reçetesiz tedavi yöntemleri denemek semptomlarınızı hafifletebilir fakat uyuz akarlarını ortadan kaldıramazlar.
Bir dermatolog, uyuzu başarılı bir şekilde teşhis edip, en doğru tedavisini sağlayabilir.

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 

Bu kategorideki Hekimler
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Doktor Öğretim Üyesi
ORKUN ERDEN
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)

SAYFALAR

Sağlık Rehberi

Bahar Alerjisi ve Belirtileri

KULAK BURUN BOĞAZ
Sıcak havanın tadını çıkarırken, bahar alerjisi semptomlarıyla karşılaşmak hoş karşılanmıyor. Ancak polen gibi rahatsız edici bahar alerjilerinin kaynaklarını bilmek, maruziyetinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
Devamı

Diz Protezi Ameliyatlarında Robotik Cerrahi

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Robotik Diz Protez Cerrahi Sistemi, cerraha hastanın eklem anatomisine en uygun protez yerleşimini tasarlama ve uygulama olanağını veren üst düzey bir teknolojidir.
Devamı

Nekrotizan Enterokolit (NEK)

ÇOCUK CERRAHİSİ
Nekrotizan Enterokolit (NEK) bağırsaklarda (genellikle kolon) oluşan ve hemen tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilen bir enflamasyondur.
Devamı

Prenses Doğum Nedir? (Ağrısız Doğum)

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Prenses doğum olarak bilinen ağrısız doğumda, epidural analjezi yönteminin kullanılmasıyla anne adayının ağrıları azalır, katlanılabilir ve kontrollü bir doğum süreci geçirmesi sağlanır.
Devamı

Anal Fissürler (Makat Çatlağı)

GENEL CERRAHİ
Anal fissürler, anüs veya anal kanalın iç tabakasındaki çatlaklardır. (Anal kanal; dışkının vücuttan çıktığı açıklık). Bu çatlaklar kanamaya ve şiddetli ağrıya neden olabilir.
Devamı

Beyin Pili Tedavisi

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Beyin Pili, parkinson hastalığı, esansiyel titreme (tremor), distoni, tik rahatsızlığı (tourette) ve diğer nörolojik durumlarla ilişkili hareket bozuklukları semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.
Devamı

Safra Kesesi Hastalıkları ve Belirtileri

GENEL CERRAHİ
Safra kesesi problemleri genellikle safra kanallarınızdaki, safranın karaciğeriniz, safra keseniz ve ince bağırsağınız arasında dolaşmasına izin veren tüplerdeki tıkanmadan kaynaklanır.
Devamı

A vitamini

BESLENME VE DİYET
A vitamini, retinol, retinal ve retinil esterler gibi yağda çözünebilir retinoidin genel adıdır.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
Ahmet Soylu
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign