Eklenme :

Okunma : 31531

Paylaşın :

Yaşla İlişkili Görme Sorunları

Her yaşta herkesi etkileyebilmesine rağmen, yaşlandıkça insanlar arasında daha yaygın olan birkaç göz problemi vardır.

Yaşla İlişkili Görme Kusurları Nelerdir? 
Her yaşta herkesi etkileyebilmesine rağmen, yaşlandıkça insanlar arasında daha yaygın olan birkaç göz problemi vardır.

Bu problemler şunları içerir:
Presbiyopi: Yakındaki nesneleri veya küçük yazıları açıkça görme yeteneğinin kaybıdır. Bu, ömür boyu yavaş gerçekleşen normal bir süreçtir, ancak 40 yaşından önce herhangi bir değişiklik fark etmeyebilirsiniz. Presbiyopi genellikle okuma gözlükleriyle düzeltilir.

Uçuşan cisimler: Bunlar görme alanı boyunca yüzen küçük benekler veya lekelerdir. Çoğu insan iyi aydınlatılmış odalarda veya aydınlık bir günde açık havada bu lekeleri fark edebilir. Floaters genellikle normaldir ancak bazen, özellikle ışık yanıp sönmesi eşlik ediyorsa, retina dekolmanı gibi daha ciddi bir göz problemine işaret ediyor olabilir.Gördüğünüz noktaların türünde veya sayısında ani bir değişiklik fark ederseniz, en kısa zamanda göz doktorunuzu ziyaret edin.

Göz kuruluğu: Bu durum, gözyaşı bezleri yeterli gözyaşı üretemediği veya düşük kaliteli gözyaşı yaptığı zaman meydana gelir. Kuru gözler rahatsız hissettirebilir, kaşıntı, yanma veya (nadiren) görme kaybına neden olabilir. İronik olarak, kuru gözlü hastalar genellikle göz sulanmasından şikayet ederler çünkü kuru gözler kolayca tahriş olur ve göz, fazla gözyaşı üreterek tahrişi yıkamayı dener. Göz doktorunuz göz damlası kullanmanızı önerebilir. Ek olarak evinizde bir hava nemlendirici bulundurmanız, keten tohumu yağı gibi besin takviyeleri, iltihabı azaltmak için ilaçlar veya gerçek gözyaşlarını taklit eden özel göz damlaları kullanmanız önerilebilir. Daha ciddi kuru göz vakalarında, drenaj kanallarını bloke etmek için tıkaçlar kullanılabilir.

Göz yaşarması: Çok fazla yaşarma olması ışığa, rüzgara veya sıcaklık değişikliklerine duyarlı olmaktan kaynaklanabilir. Gözlerinizi korumak veya güneş gözlüğü takmak bazen sorunu çözebilir. Göz yaşarması, göz enfeksiyonu, göz kuruluğu veya tıkanmış gözyaşı kanalı gibi daha ciddi bir sorununuz olduğu anlamına da gelebilir. Göz doktorunuz tüm bu durumları tedavi edebilir veya düzeltebilir.

Katarakt: Katarakt, lensin bir kısmını veya tamamını kaplayan bulanık alanlardır. Sağlıklı bir göz merceği bir kamera merceği gibi net olduğu için, ışığın mercekten gözün arkasına görüntülerin işlendiği retinaya geçmesi konusunda sorun yoktur. Katarakt geliştiğinde, ışık merceğe kolayca giremez ve sonuç olarak görme bozukluğu olabilir. Katarakt sıklıkla yavaş oluşur ve gözde ağrı, kızarıklık veya yaşarmaya neden olmaz. Bazıları küçük kalır ve görüş açısını değiştirmez. Büyük veya kalın hale gelirlerse ve görme alanını etkilemeye başlarsa genellikle ameliyatla çıkarılabilir.

Glokom: Bu hastalık optik sinirde geçici veya kalıcı hasara neden olabilir. Ayrıca sıklıkla gözdeki basınçta bir artış eşlik eder. Erken tedavi edilmezse, bu kalıcı görme kaybına ve körlüğe yol açabilir. Kalıtım, yaş ve ırk glokom için önemli risk faktörleridir. Glokom, göz yaralanması, şiddetli göz enfeksiyonu, kan damarlarının tıkanması veya gözün enflamatuar bozuklukları gibi diğer faktörlerden daha az etkilenir. Glokomu olan çoğu insanın erken belirtileri veya ağrısı olmadığından, gözlerinizin düzenli olarak bir göz doktoru tarafından kontrol edilmesi çok önemlidir. Tedavi reçeteli göz damlası, oral ilaçlar, lazer tedavisi veya cerrahiyi içerebilir.

Retina bozuklukları: Retina, gözün arkasında, görsel görüntüleri toplayan ve beyne aktaran hücrelerden oluşan ince bir astardır. Retina bozuklukları, bu görüntülerin transferini kesintiye uğratır. Retina bozuklukları yaşa bağlı makula dejenerasyonu, diyabetik retinopati ve retina dekolmanı içebilir. Bu koşulların erken teşhisi ve tedavisi sağlıklı görmeyi korumak için önemlidir.

Konjonktivit: Bu, göz kapaklarını ve korneayı örten dokunun iltihaplandığı bir durumdur. Bazen "pembe göz" veya "kırmızı göz" olarak adlandırılır. Kızarıklık, kaşıntı, yanma, göz yaşarması veya batma hissine neden olabilir. Konjonktivit her yaştan insanda görülebilir ve enfeksiyon, kimyasallara ve tahriş edici maddelere maruz kalma veya alerjilerden kaynaklanabilir.

Kornea hastalıkları: Kornea gözün önündeki kubbe şeklindeki açık penceredir. Göze giren ışığın odaklanmasına yardımcı olur. Hastalık, enfeksiyon, yaralanma ve toksik ajanlara maruz kalmak korneaya zarar vererek göz kızarıklığına, göz yaşarmasına, ağrıya, görme azalmasına neden olabilir. Tedaviler arasında, gözlük reçetesinde ayarlamalar yapmak, ilaçlı göz damlası kullanmak veya ameliyat olmak vardır.

Göz kapağı sorunları: Göz kapakları gözü korur, gözyaşını dağıtır ve göze giren ışık miktarını sınırlar. Ağrı, kaşıntı, yaşarma ve ışığa hassasiyet, göz kapağı problemlerinin yaygın belirtileridir. Diğer problemler arasında göz kapağı düşüklüğü, spazmlar veya kirpiklerin yakınındaki dış kenarların iltihabı olabilir. Göz kapağı problemleri genellikle ilaç veya cerrahi ile tedavi edilebilir.

Temporal arterit: Bu durum arterlerin iltihaplanmasına ve muhtemelen tıkanmasına neden olur. Şiddetli  baş ağrısı, çiğneme sırasında ağrı ve şakak bölgesinde hassasiyet ile başlayabilir. Bunu ani ve kalıcı görme kaybı izleyebilir. Diğer belirtiler arasında titreme, kilo kaybı, omuz veya kalça zayıflığı ve düşük dereceli ateş sayılabilir. Bozulmuş bir bağışıklık sisteminden de kaynaklanıyor olabilir. İlaçla erken tedavi, bir veya her iki gözde görme kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Semptomları olan hastalar doktorlarına başvurmalıdır.

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bu kategorideki Hekimler
ADEM EROĞLU
GÖZ HASTALIKLARI
BİLAL KAVŞUT
GÖZ HASTALIKLARI
SALİH BOZKURT
GÖZ HASTALIKLARI
GÜRCAN DOĞUKAN ARSLAN
GÖZ HASTALIKLARI

SAYFALAR

Sağlık Rehberi

Nörojenik Mesane

ÜROLOJİ
Nörojenik mesane ile ilişkili olarak ilgili sinirlere ve hasarın doğasına bağlı olarak, mesane aşırı aktif veya az aktif olur.
Devamı

Akupunktur

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Akupunktur uzun yıllar önce Çin'de geliştirilmiş geleneksel tedavi yöntemidir. Çok ince iğneler vücudun belli noktalarına yapıştırılarak spesifik hastalıkları önlemek ve tedavi etmek amaçlanır.
Devamı

Prenses Doğum Nedir? (Ağrısız Doğum)

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Prenses doğum olarak bilinen ağrısız doğumda, epidural analjezi yönteminin kullanılmasıyla anne adayının ağrıları azalır, katlanılabilir ve kontrollü bir doğum süreci geçirmesi sağlanır.
Devamı

Pelvik Ağrı

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Pelvik ağrı, bir kadının pelvik bölgesindeki üreme organlarından birinde bir sorun olabileceğinin bir işareti olabilir.
Devamı

Apandisit

GENEL CERRAHİ
Apandis karın bölgesinin sağ alt kısmında, kalın ve ince bağırsağın birleştiği yerde bulunan küçük bir tüptür. Vücutta bilinen bir işlevi yoktur ancak iltihaplanması durumunda acil tıbbi müdahale gerektirir.
Devamı

Nekrotizan Enterokolit (NEK)

ÇOCUK CERRAHİSİ
Nekrotizan Enterokolit (NEK) bağırsaklarda (genellikle kolon) oluşan ve hemen tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilen bir enflamasyondur.
Devamı

Göz Tansiyonu (Glokom)

GÖZ HASTALIKLARI
Glokom, görme kalitesi için hayati önem taşıyan optik sinirde hasarın meydana geldiği bir göz hastalığıdır.
Devamı

Akut Koroner Sendrom

KARDİYOLOJİ
Koroner arterler kalbi besleyen damarlardır. Akut Koroner Sendrom, koroner arter içindeki ani plak rüptürü ile ilişkili üç tip koroner arter hastalığına verilen bir isimdir
Devamı

Diz Kireçlenmesi Evreleri ve Tedavisi

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Diz eklemi, kireçlenmenin en yaygın görüldüğü eklemlerden biridir ve sıklıkla diz ağrısı yakınmalarıyla kendini gösterir. Diz ekleminde sertlik ve şişlik, diz hareketlerinde kısıtlılık, hareket sırasında dizde çıtırtı sesi, diz ekleminde veya bacaklarda şekil bozukluğu gibi belirtiler kireçlenmeyi işaret ediyor olabilir.
Devamı

Omurga Tümörleri

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Omurga tümörleri omurga içinde bulunan anormal doku büyümeleridir. İyi huylu (kanserli olmayan) veya kötü huylu (kanserli) olabilirler.
Devamı

Araknoid Kistler

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Araknoid kistler, beyin veya omurilik ile araknoid membran arasında bulunan, içi sıvı ile dolu keselerdir. Bu kistler baş ağrısı, baş dönmesi ve nöbet gibi semptomlarla kendini gösterebilir.
Devamı

Diş Apsesi

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI
Diş apsesi, dişin kökünde, diş etinde veya diş arasında oluşan bir enfeksiyondur.
Devamı

Koklear İmplant

KULAK BURUN BOĞAZ
Koklear implant, işitmeyi kısmen geri kazandıran elektronik bir cihazdır. İç kulak hasarından ileri derecede işitme kaybı yaşayan ve işitme cihazı kullanmanın artık faydası olmayan kişiler için bir seçenek olabilir.
Devamı

Açık Parsiyel Nefrektomi

ÜROLOJİ
Açık Parsiyel Nefrektomi, kanserden etkilenen böbrek bölümünün ve bir miktar sağlam böbrek dokusunun açık cerrahi operasyonla çıkarılmasıdır.
Devamı

Bahar Alerjisi ve Belirtileri

KULAK BURUN BOĞAZ
Sıcak havanın tadını çıkarırken, bahar alerjisi semptomlarıyla karşılaşmak hoş karşılanmıyor. Ancak polen gibi rahatsız edici bahar alerjilerinin kaynaklarını bilmek, maruziyetinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
Devamı

Alzheimer Hastalığı

NÖROLOJİ
Alzheimer hastalığının erken evrelerindeki bir kişi; bir şeyleri hatırlama, karar alma, yer-yön bulma vb. konularda zorlanabilir. Doktorunuzun önerilerini dikkate alıp uygulamak yaşamınızı kolaylaştırabilir.
Devamı
Hekim Kadromuz
Profesör Doktor
BATUHAN ÖZAY
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ (KVC)
Profesör Doktor
HİDAYET AKDEMİR
BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ
Profesör Doktor
CENAP ZEYBEK
ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ
Profesör Doktor
AHMET SOYLU
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
GENEL CERRAHİ
Profesör Doktor
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
ÜROLOJİ
Profesör Doktor
NİHAL ASLI ESER
DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI (DERMATOLOJİ)
Profesör Doktor
MUSTAFA YURTDAŞ
KARDİYOLOJİ
Medicine Hospital

Barbaros Mah, H. Ahmet Yesevi Cad, No: 149 Güneşli - Bağcılar / İstanbul
info@medicinehospital.com.tr
Medicine Hospital Yol Tarifi
Sayfa içerikleri makaleler,görsel materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

androidapp
Copyrights © medicinehospital.com.tr
atakuldesign
E