HABERLER
8 SORUDA KORONAVİRÜS

korona_web_4

Yeni Koronavirüs enfeksiyonu nasıl başladı?

Çin in Wuhan bölgesinde Aralık 2019 un son günlerinde nedeni belirlenemeyen zatürre vakaları görülmeye başladı. 7 Ocak 2020 de bu salgın etkeninin yeni bir Koronavirüs çeşidi olduğu tespit edildi.


Daha önce böyle bir virüs yok muydu, nereden çıktı?

Koronavirüsler genellikle hayvanlarda bazı çeşitleri de insanlarda enfeksiyon yapan virüsler olarak eskiden beri bilinmektedir.  İnsan Koronavirüsü olan dört çeşit mevsimsel grip etkeni ülkemizde hastalık etkeni olarak tespit edilebilmektedir. Yarasalar bu virüs çeşitlerini kendileri hasta olmadan taşıyabilirler. Bazen yarasalardan bir başka hayvana oradan da insana virüs bulaşabilir. Yeni koronavirüsün de insana böyle geçtiği düşünülüyor.

 

Bulaşma yolları nelerdir?

Başlıca bulaşma yolu hastaların etrafa yaydığı damlacıklardır. Bu damlacıklar ortalama 1 metre mesafeye yayılırlar ve yakındaki kişilerin teneffüs etmesiyle virüs alınır. Ayrıca bu damlacıkların ya da hastaya ait vücut sekresyonlarının etraftaki yüzeylere yerleşmesi ve bu yüzeylere dokunan kişilerin elleriyle ağız ve buruna temas etmesiyle de bulaşabilir.

Virüs dış ortam koşullarına çok dayanıklı olmadığı için yurtdışından gelen organik madde içermeyen kargolarla bulaşmaz.


Virüs alındıktan sonra hastalık ne kadar sürede ortaya çıkar?

En az 2 en çok ise 14 günde ortalama 5-6 günde belirtileri başlar.

Hangi beliritler görülebilir?

En çok görülen bulgu ateştir. Gripteki gibi kırgınlık ve kas ağrıları da eşlik edebilir. Hastalık ilerlerse öksürük ve solunum sıkıntısı ortaya çıkar.

 

Hastalık herkeste aynı mı seyreder?

Hayır tabi ki. 50 yaş üstü, diyabet ve kalp hastalığı gibi başka hastalıkları olanlar, immun sistemi baskılanmış olanlar hastalığı daha ağır geçirebilirler. Çocuk ve genç yaslarda daha hafif seyir ettiği bildiriliyor. Virüsle enfekte olanların % 80 kadarı hastalığı çok hafif atlatabiliyor.


Tedavisi ve aşısı var mı?

Aşı henüz kullanımda değil ama çeşitli merkezlerde aşı çalışmaları devam ediyor. Yakın zamanda çıkması beklenmiyor. Tedavide antibiyotikler etkili değil. Farklı antiviral ilaçlar vaka görülen ülkelerde denenmiş; etkili olanlar Sağlık bakanlığı tarafından belirlenerek tedavi algoritması oluşturulmuş ve ilgili sağlık çalışanları ile paylaşılmıştır.  Hafif vakalarda sadece destek tedavisi önerilmektedir.

 

Nasıl korunabiliriz?

Ellerimizi sık sık su ve sabunla en az 20-30 saniye yıkamalı, aralarda alkol bazlı el dezenfektanı ile ovmalıyız. Ortak kullanılan alanlarda, ellerimizi göz ve ağzımıza sürmemeliyiz. Hasta kişilere zorunlu olmadıkça 1 metreden fazla yaklaşmamalıyız. Salgın ortaya çıkarsa gerekmedikçe kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız. Hasta isek dışarı çıkarken cerrahi maske takmalıyız. Hapşırırken ağzımızı mendille kapatıp hemen atmalıyız. Mendil bulamasak dirseğimizin iç yüzü ile ağzımızı kapatmalıyız.

Çok gerekli değilse hastalığın yaygın olduğu ülkelere seyahat etmemeliyiz. Bu ülkelerden yeni geldiysek 14 gün mümkün olduğunca az kişiyle temas etmeye özen göstermeliyiz.

Salgın toplumsal bir sorundur, korunmak ve başkalarını korumak da sadece kişisel değil toplumsal bir sorumluluktur. 

Önerilen korunma kurallarına lütfen hepimiz uyalım...

Eklenme Tarihi: 12 Mar 2020