Anjiyo İşlemleri

 

 

İlk olarak, kalp kateterizasyonu denir. Sizi rahatlatmak için ilaç verilecek, daha sonra doktor kateterin anestezi ile nereye gideceğini uyuşturacaktır.

Daha sonra, kılıf adı verilen ince bir plastik tüp, bazen kasıklarınızda, bazen kolunuzda bir artere yerleştirilir. Kateter adı verilen uzun, dar, içi boş bir tüp kılıftan geçirilir ve bir kan damarını kalbi çevreleyen arterlere yönlendirir.

Kateter yoluyla kan damarınıza az miktarda kontrast sıvısı konur. Kalbinizin odaları, valfleri ve büyük damarlarından geçerken bir X-ışını ile fotoğraflanır. Bu resimlerden, doktorlar koroner arterlerinizin daralmış olup olmadığını ve bazı durumlarda kalp kapakçıklarının doğru çalışıp çalışmadığını söyleyebilir.

Doktor anjiyoplasti yapmaya karar verirse, kateteri tıkalı artere hareket ettirir. Daha sonra aşağıda açıklanan prosedürlerden birini yapacaktır.

Her şey 1 ila 3 saat sürer, ancak hazırlık ve iyileşme çok daha fazla zaman ekleyebilir. Gözlem için bir gece hastanede kalabilirsiniz.

Anjiyoplastide Ne Tür Prosedürler Kullanılır?

Doktorunuzun birkaç seçeceği vardır:

Balon: Küçük bir balon ucu olan bir kateter arterdeki daralmaya yönlendirilir. Yerleştirildikten sonra balon, plağı itmek ve kalbe kan akışını arttırmak için atardamarı germek için şişirilir.

Stent: Bu, koroner arterin iç kısmını desteklemek için bir iskele görevi gören küçük bir tüptür. Kılavuz telin üzerine yerleştirilmiş bir balon kateter stenti daralmış koroner arterinize koyar. Yerleştirildikten sonra balon şişirilir ve stent arterin boyutuna genişler ve açık tutar. Daha sonra stent yerinde kalırken balon söndürülür ve çıkarılır. Birkaç hafta içinde arteriniz stentin etrafında iyileşir.

Bunlar genellikle koroner arterin açık kalmasına yardımcı olmak için anjiyoplasti sırasında yerleştirilir. Stent genellikle metalden yapılır ve kalıcıdır. Vücudun zamanla emdiği bir malzemeden de yapılabilir.

Bazı stentler ilaç içerir ve arterin tekrar tıkanma riskini azaltmak için tasarlanmıştır (doktorunuz buna restenoz diyebilir). Doktor, bunun blokajınız için doğru stent olup olmadığına karar verecektir.

Döndürme: Palamut şekilli, elmas kaplı bir ucu olan özel bir kateter, koroner arterdeki daralma noktasına yönlendirilir. Uç, yüksek bir hızda döner ve arter duvarlarınızdaki plağı öğütür. Mikroskobik parçacıklar kan dolaşımınızda yıkanır. Bu işlem kan akışını iyileştirmek için gerektiği kadar tekrarlanır.

Balon anjiyoplasti ve stentlemenin çok daha iyi sonuçları olduğu için bu nadiren kullanılır. Ayrıca kardiyologun gerçekleştirmesi daha kolaydır.

Aterektomi: Burada kullanılan kateter uçta içi boş bir silindire ve diğer tarafında açık bir pencereye sahiptir. Kateter daralmış artere konduğunda, balon şişirilir ve pencereyi plakaya iter. Silindirdeki bir bıçak döner ve pencereye çıkıntı yapan plakları tıraş eder. Talaşlar kateter bölmesine takılır ve çıkarılır. Bu işlem daha iyi kan akışına izin vermek için gerektiği kadar tekrarlanır.

Rotablasyon gibi, bu prosedür fazla kullanılmaz.

Kesme balonu: Bu kateter, küçük bıçaklı özel bir balon ucuna sahiptir. Balon şişirildiğinde, bıçaklar etkinleştirilir. Küçük bıçaklar plakayı puanlar, ardından balon plakayı arter duvarına bastırır.

Anjiyoplasti Öncesi Ne Bekleyebilirim?

Çoğu insanın rutin bir kan testi ve elektrokardiyograma ihtiyacı olacaktır. Bunlar ayrı randevular gerektirebilir ve genellikle prosedürden bir gün önce planlanır.

Bir önceki gece, gece yarısından sonra yemek yiyip içemezsiniz.

Takma diş veya işitme cihazı takarsanız, iletişimde yardımcı olması için anjiyoplasti sırasında takmayı planlayın.

Diüretik (su hapları), insülin veya warfarin ( Coumadin ) alıyorsanız lütfen doktorunuza veya hemşirenize söyleyin.

Ayrıca herhangi bir şeye alerjiniz olup olmadığını da bildirin, özellikle:

  • İyot
  • Kabuklu deniz hayvanı
  • X-ışını boyası
  • Lateks veya kauçuk ürünler (lastik eldiven veya balon gibi)
  • Penisilin tipi ilaçlar.

İşlemden önce aspirin almanız gerekir. Eğer yapmadıysanız doktorunuza veya hemşirenize söylediğinizden emin olun.

Bu sırada uyanık olacaksınız, ancak rahatlamanıza yardımcı olacak ilaçlar alacaksınız.

Anjiyoplasti Sonrası Ne Olur?

Kateter kasıktaki artere konursa, kasık kılıfı yerinde iken düz (bacaklarınızı bükmeden) uzanmanız gerekir. Düz tutmanızı hatırlatmak için bacağınıza kılıf ile bir tabaka yerleştirilebilir.

Kılıf çıkarıldıktan sonra, kanamayı önlemek için yaklaşık 6 saat boyunca düz durmanız gerekir, ancak hemşireniz 2 saat sonra başınızı iki yastık kadar yükseltebilir. Hemşireniz size yataktan ne zaman çıkabileceğinizi söyleyecektir. Arterinize bir kolajen "tıkacı" konursa 6 saatten daha kısa sürebilir. Ekip size bilgi verecektir.

Kasık kılıfı çıkarılana kadar berrak sıvılar dışında bir şey yememeli veya içmemelisiniz. Çünkü açıkken mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Bir kez yemek yiyebilirseniz, kalp-sağlıklı bir diyet izlemeniz istenir.

Kateter bileğinizdeki veya kolunuzdaki artere konursa, doktorunuz düzgün bir şekilde iyileştiğinden emin olmak için özel bir bandaj koyacaktır. Bunu birkaç saat giyeceksin. Doktor veya hemşire çıkarır ve arterinizin iyileşip iyileşmediğini kontrol eder.

İşlem sonrası gözlem için bir gece hastaneye kabul edilebilirsiniz.

Ateş alırsanız veya varsa, doktorunuza veya hemşirenize hemen bildirin :

  • Göğüs ağrısı
  • Şişme
  • Kasıkta veya bacağında ağrı

Kasık, eve döndükten sonra kanamaya başlarsa, 112'i arayın ve hemen uzanın. Pansumanı çıkarın ve etkilenen bölgede nabzınızı hissedebileceğiniz yere bastırın.

Bir stent yerleştirildiyse, yanında kan pıhtısı oluşma olasılığını azaltmak için ilaç almanız gerekir.

Yavaş yavaş düzenli faaliyetlerinize dönün. Yaklaşık bir hafta sonra normal işlerinizi devam ettirebilirsiniz.

Kateter bileğinizdeki veya kolunuzdaki artere konursa, doktorunuz düzgün bir şekilde iyileştiğinden emin olmak için özel bir bandaj koyacaktır. Bunu birkaç saat giyeceksin. Doktor veya hemşire çıkarır ve arterinizin iyileşip iyileşmediğini kontrol eder.

Anjiyoplasti Koroner Arter Hastalığını Tedavi Edebilir mi?

Tıkalı bir arter açar, ancak koroner arter hastalığını tedavi etmez. Sigara ve diyet gibi yaşam tarzı ayrıntılarının yine de biraz düzeltilmesi gerekiyor. Takip etmeniz için size bir egzersiz programı verilecektir. Bir veya daha fazla ilaç almanız gerekebilir.

Eklenme Tarihi: 05 Aðu 2020