Bebeklerde Uyku

 

Bebeğim neden uyumuyor?

Zamanlama sorunları ve yaş dahil olmak üzere bir bebeğin uyuyamamasının birçok nedeni olabilir. Bir bebeği her zaman aynı yere yatırmak uykuya dalmalarına yardımcı olabilir.

Bebekler yetişkinlerden farklı uyur ve geceleri birkaç kez uyanabilir veya bir yetişkinin göre uykuya dalmakta zorlanabilir.

Bebeklerin uyku düzeni yaşlandıkça değişir ve bir rutine girer. Her bebek farklıdır. Dahası, prematüre bebekler ne kadar erken doğduklarına bağlı olarak daha genç yaştaki bebeklerle tutarlı bir şekilde davranabilirler.

 

0 ila 3 ay

Uyku zamanı ve yatma vakti rutinleri oluşturmak, bebeklerin uykuya dalmasına yardımcı olabilir, ancak bebeklerin yetişkinlerden farklı uyku düzeni vardır.

Yenidoğan bebekler, yaklaşık 3 aylık olana kadar bir seferde 1-2 saatten fazla uyuyabilirler.

Anne sütüyle beslenen yenidoğanların her 1-3 saatte bir ve bazen daha da fazla beslenmesi gerekir, bu nedenle beslenmek için çok sık uyanabilirler. İlk birkaç aydan sonra bebek yemek yemek için uyanmayabilir.

Yenidoğanların çoğu , günde 8 saat olmak üzere, günde 16 saat uykuya ihtiyaç duyar .

3-6 ay

Bazı uzmanlara göre, üçüncü aydaki bazı bebekler uyku rutinine alışabilir, ancak çok geçmeden gece boyunca uyumaya başlayamayabilir.

Ebeveynler ve bakıcılar genellikle bir bebeği kundaklamanın uyumalarına yardımcı olduğunu söylerler. Ancak Pediatrik Hasta Eğitiminde yer alan bir makaleye göre , bir bebeği yuvarlanmaya başladığında kundaklamak güvenli değildir ve uyumasını zorlaştırabilir.

Bazı ebeveynler ve bakıcılar bu sırada bebeği beşikten beşiğe taşır ve bu da onların rutinlerini daha da bozabilir.

Columbia Üniversitesi Nöroloji Bölümüne göre, bu yaştaki bebekler günde 14-15 saat uyur. Bu saatlerin yaklaşık 4-5 saati genellikle gündüz meydana gelir.

6 ay ve üzeri

Yaklaşık 6 aylıkken bebekler geceleri daha uzun bir süre uyumaya başlayabilir. Bebekler bir uyku rutinine alışmaya başlayabilir ve genellikle her gün aynı saatte kestirirler. Bu rutindeki aksaklıklar ve benzeri çevresel değişiklikler uykuyu etkileyebilir.

Bu yaştaki bebeklerin günde toplam 14 saat uykuya ihtiyacı vardır ve geceleri 10 saat hatta daha uzun süre uyuyabilirler.

 

Bebeğin uyumamasının diğer nedenleri

Bebek kaç yaşında olursa olsun, çeşitli sorunlar uyku sorunlarına neden olabilir:

Tükenme

Uykuya dalmak için sallanma veya emzirme gibi ekstra yardıma ihtiyaçları olabilir. Tükenmeyi önlemek için, seyahat ederken ve tatiller gibi diğer aksaklık zamanlarında bile tutarlı bir şekerleme programı uygulayın.

Rahatsızlık

Bir bebek acı çekiyorsa, uyuyamayabilir. Örneğin hasta bebekler gece boyunca birkaç kez uyanabilir. Küçük rahatsızlıklar bile uykuyu etkileyebilir. Cızırtılı giysi etiketleri, çok sıcak veya çok soğuk bir oda veya ıslak bebek bezi uykuyu zorlaştırabilir.

Ayrılık kaygısı

Her bebeğin farklı bir kişiliği vardır ve bazıları ebeveynlerine veya bakıcılarına diğerlerinden daha fazla bağlılık geliştirir. Bununla birlikte, çoğu bebek bir dereceye kadar ayrılık kaygısı yaşar ve bu da uykuyu zorlaştırabilir.

Açlık

Bebekler, özellikle yaşamın ilk 6 ayında beslenmek için genellikle gece uyanırlar. Bir bebek gece boyunca uyuduktan sonra bile ara sıra acıkabilir ve uyanabilir.

Planlama sorunları

Çok küçük bebekler düzenli bir programda uyuyamayabilir. Ancak daha büyük bebekler bir uyku rutini oluşturma eğilimindedir. Bu rutinden sapmak onların uyku düzenini bozabilir, böylece artık normal saatlerinde uykuya dalmazlar.

Bunu önlemek için, şarkı söylemeyi veya hikaye okumayı içerebilecek bir gece ve uyku vakti uyku ritüeli oluşturun. Bu rutine sadık kalın ve bebeği her gün yaklaşık aynı saatte yatırın.

Beşiğe geçiş

Beşikten beşiğe geçiş, bebeğin uyumasını zorlaştırabilir. Yeni bir uyku ortamı rahatsız edici veya alışılmadık olabilir.

Bazı bebekler beşiğe geçtiklerinde ebeveynlerinin odasından çıkarlar. Bebek normal ayrılık kaygısı aşamasından geçiyorsa, bu onların geçici yalnızlık veya korku duyguları yaşamalarına neden olabilir.

Ebeveynler bebeklerin uykuya geçmesine yardımcı olmak için tutarlı bir uyku rutini sürdürmelidir. Yatağın sağlam bir şilte ile rahat olduğundan ve beşikte bebeğin boğulabileceği nesnelerin bulunmadığından emin olun.

Bir bebeği güvenle uyuması için ipuçları:

  • Bebeği gece uyuması için aynı yere yerleştirmek
  • Bir uyku rutini oluşturmak
  • Emzirme
  • Bebeğe emzik vermek
  • Aşırı ısınma ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini artırdığı için bir bebeği hafif giysilerle giydirmek
  • Bebeği sırtüstü uyutmak
  • Yatmadan önce küçük bebekleri kundaklamak

 

Ne zaman doktora görünmeli

Uyku problemi genellikle bebekte ciddi bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte, aşağıdaki durumlarda bir çocuk doktoru ile iletişime geçin:

  • Bir program oluşturmak gibi normal önlemler işe yaramazsa
  • Bir bebek sürekli olarak yaşına uygun olandan daha az uyursa
  • Bir bebeğin uyku sorunları, ebeveynlerde veya bakıcılarda depresyona, ilişki sorunlarına veya diğer zihinsel sağlık sorunlarına neden olursa.

Çoğu bebek sonunda düzenli bir programa göre uyumayı öğrenir. Bunun alacağı süre bebekten bebeğe değişir. Bununla birlikte, sağlıklı uyku uygulamaları, bir gece ritüeli, düzenli bir program, emzirme ve güvenli uyku stratejileri, bir bebeğin rutinini daha erken kurmasına ve daha uzun süre uykuda kalmasına yardımcı olabilir.

Bebek uyurken uyumak, ebeveynleri özellikle yeni doğmuş bir bebekle aşırı yorgunluktan kurtarmaya yardımcı olabilir.

Pediatri dergisindeki bir makaleye göre, bebekler, ebeveynler ve bakıcılar genellikle ilk aylarda uyku ile mücadele ediyor çünkü bebekler düzensiz uyku düzenine sahip oluyorlar

Çocuk doktorları, uyku danışmanları ve diğer uzmanlar, ebeveynler uyku sorunlarını yönetmesine yardımcı olabilir, böylece evdeki herkes biraz dinlenebilir.

Eklenme Tarihi: 09 Aðu 2020