Safra Kesesi Ağrıları

 

Safra kesesi, karnın sağ tarafında, karaciğerin altına oturan küçük bir sindirim organıdır. Sindirime yardımcı olmak için safrayı depolar ve serbest bırakır. İnsanların ağrı yaşamaya başlamadan safra kesesine çok fazla dikkat etmesi olası değildir.

Bir kişi safra kesesi ile ilgili ağrı yaşarsa, evde bazı semptomları yönetebilir. Bununla birlikte, şiddetli safra kesesi ağrısı, bu organı çıkarmak için ameliyat da dahil olmak üzere tıbbi müdahale gerektirebilir.

Bu makalede safra kesesi ile ilgili semptomların nasıl tanınacağı açıklanmakta ve tıbbi tedavi seçenekleri özetlenmektedir.

Safra kesesi ağrısı nedir?

Bazı gıdalardan kaçınmak, bir kişinin safra kesesi ağrısını yönetmesine yardımcı olabilir.

Safra kesesinin işlevi safrayı depolamak ve konsantre etmektir. Safra, vücudun bir kişinin diyetindeki yağları sindirmek için kullandığı bir maddedir. Karaciğer safra kesesinin vücut sindirimi için gerekli olana kadar sakladığı safrayı üretir.

İdeal olarak, bir kişi yağ içeren yiyecekler yediğinde, mide yiyeceklerin bir kısmını sindirir ve safra kesesi sindirime yardımcı olmak için safrayı serbest bırakır.

Bununla birlikte, safranın bileşenleri (özellikle kolesterol ve bilirubin) bazen safra kesesi çamuru birikmeye başlayabilir. Bu madde birikimi, doktorların safra taşı olarak adlandırdığı küçük, çakıl benzeri “taş” oluşumuna yol açabilir.

Dünya çapında, insanların% 5.3-25.0'ı safra taşı hastalığı geçiriyor. Birçok insanda safra taşı herhangi bir belirtiye neden olmaz. Bununla birlikte, safra taşı olan kişilerin yaklaşık % 20'si ağrı ve komplikasyon yaşar.

Safra taşları safra kesesinden safranın salınmasını engelleyebilir. Taşlar serbest kalmasını engellediğinde safra, safra kesesinde yedeklenmeye başlar.

Bu birikme safra kesesi şişmesine ve iltihabına neden olur, bu da enfeksiyona ve zayıf kan akışına yol açabilir. Doktorlar bu duruma kolesistit diyorlar ve safra kesesi ağrısının devreye girdiği yer burası.

Kolesistit ağrısı aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Üst karın bölgesini etkiler, genellikle sağ tarafta
 • Arka ve sağ omuz bölgesine yayılabilir
 • Bir yemekten sonra veya akşamları oluşur
 • Derin bir nefes alırken kötüleşir
 • Ani ve sıklıkla yoğundur

Bir kişi ağrının doğasını çeşitli şekillerde tanımlayabilir. 6 saate kadar sürebilen kramp, donuk veya devamlı ağrı.

Safra kesesi sorunlarına eşlik edebilecek diğer semptomlar şunlardır:

 • Şişkinlik
 • Titreme
 • Ateş
 • Mide bulantısı
 • Daha derin bir nefes alırken rahatsızlıktan dolayı nefes darlığı
 • Kusma

Bir kişi bu semptomları yaşarsa, acil tıbbi tedavi almalıdır.

Safra kesesi ağrısı tedavileri

Safra kesesi ağrısı için tedavi seçenekleri genellikle bir kişinin ağrısının şiddetine ve enfeksiyon olup olmayacağına bağlıdır.

Safra kesesi ağrısını kötüleştirdiği bilinen gıdalardan kaçınmak, ağrının kötüleşme olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu gıdalar şunları içerir:

 • Yağlı yiyecekler
 • Yağlı etler dahil olmak üzere yüksek yağlı yiyecekler
 • Baharatlı yiyecekler

Bu yiyeceklerden kaçınmak safra kesesine “dinlenme” şansı verir.

Bir kişi semptomatik safra kesesi ağrısı yaşarsa, ağrının tekrar ortaya çıkma olasılığı vardır. Kişi akut kolesistit yaşadığında, safra kesesinin çıkarılmaması durumunda bir yıl içinde başka bir atak geçirme şansı% 29'dur.

Kişinin aşırı kilolu veya obezitesi varsa, kilo vermek safra kesesi ağrısının tekrarlama olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

İlaçlar

Genellikle kötü sağlık nedeniyle cerrahi için uygun aday olmayan kişiler safra kesesi ağrısını ve enfeksiyon riskini azaltmak için reçeteli ilaçlardan yararlanabilir. Bir doktor potansiyel olarak enfekte olmuş bir safra kesesini tedavi etmek için antibiyotik reçete edebilir.

Ameliyat

Safra kesesi insan hayatı için gerekli olan bir organ değildir. Bir kişinin safra kesesi ile ilişkili ciddi sorunları olduğunda, doktorlar safra kesesinin çıkarılmasını kişinin semptomlarını tıbbi olarak tedavi etmeyi denemekten daha güvenli bulabilirler. Bunun nedeni, enfekte bir safra kesesinin delinmiş veya yırtılması, enfekte olmuş içeriği karına sızmasıdır.

Doktorlar safra kesesi çıkarma ameliyatı veya kolesistektomi yapabilir, laparoskopik (minimal invaziv) veya açık cerrahi prosedür olarak uygulanabilir. Genellikle, mümkün olduğunca çabuk bir kolesistektomi yapmak kişinin iyileşmesini ve sonucunu arttırır.

Bununla birlikte, bir kişinin cerrahi seçeneği olası değilse, doktor perkütan transhepatik safra kesesi drenajı olarak bilinen başka bir prosedür önerebilir.

Biliyerdrenaj prosedürü olarak da adlandırılan bu yöntem, karaciğerin görüntüleme rehberliği altında tanımlanmasını ve safranın boşalmasına izin veren küçük bir stent yerleştirilmesini içerir. Bunu yapmak safra kesesinde safra birikimini azaltmaya yardımcı olabilir ve sarılık gibi istenmeyen yan etkileri önleyebilir.

Ne zaman doktora görünmeli

Safra kesesi ağrısı başladıktan 6 saat sonra azalmazsa, kişi acil tıbbi yardım almalıdır. Bu kalıcı ağrı, safra kesesinin “tıkanmış” olduğunu gösterebilir ve bu da enfeksiyon riskini artırır. Bir kişi aşağıdaki semptomları yaşarsa acil tıbbi yardım almalıdır:

 • Ateş
 • Mide bulantısı
 • Şiddetli şişkinlik
 • Kusma
 • Keyifsizlik

Bir kişinin mide ve sağ üst karın ağrısında rahatsızlık olduğunda, safra kesesi ile ilgili bir sorun sorumlu olabilir. Bir doktor, bir sonraki en iyi tedavi adımlarında kişiye rehberlik edebilir.

İnsanlar safra kesesi ile ilgili problemler nedeniyle karınlarının sağ üst çeyreğinde ağrı yaşayabilirler. Tipik olarak, bu ağrı safra taşı oluşumundan kaynaklanır.

Bazı durumlarda, diyet değişiklikleri ve ilaçlar semptomların yönetilmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, semptomlar devam ederse, doktorlar daha fazla problemi önlemek için safra kesesini cerrahi olarak çıkarabilir. Safra kesesi olmayanlar iyileşmeden sonra normal ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilir.

Eklenme Tarihi: 04 Aðu 2020