HABERLER
SİGARAYI BIRAKIRKEN BİLMENİZ GEREKENLER

Sigarayı bırakmanın tek bir yolu yoktur, ama bırakmak için hem duygusal hem de zihinsel olarak hazır olmalısınız. Ayrıca arkadaşlarınızı veya ailenizi memnun etmek için değil, kendiniz için sigarayı bırakmak istemelisiniz. Bu kılavuz başlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Önce Ne Yapmalıyım?

Sigara içmemenin ilk günleri en zoru olacak. Sigarayı bırakmak için bir tarih seçmeli ve daha sonra buna uymalısınız. Bırakma gününüzden önce bırakma nedenlerinizi yazın ve bırakmadan önce ve sonra her gün listeyi okuyun.

Ayrıca bir bırakma planı hazırlamalısınız. Odaklanmanıza ve motive olmanıza yardımcı olacaktır. Burada başlamanız için birkaç fikir var:

  • Sigara içerken, neden sigara içtiğinizi ve sigara içerken ne yaptığınızı yazın. Bunlar sigara tetikleyicileriniz. İleride bunlardan mümkün olduğunca sık kaçınmalısınız.
  • Sigarayı bırakın (örneğin yemeğe çalışma molası sırasında veya sonrasında gibi) bazı durumlarda daha önce fiilen bırakma.
  • Hızlı bir yürüyüş yapmak veya bir sakız çiğnemek gibi sigara içmek yerine yapabileceğiniz aktivitelerin bir listesini yapın. Sigara içmek istediğinizde başka bir şey yapmaya hazır olmalısınız.
  • Doktorunuza nikotin replasman tedavisi sakızı veya yamaları kullanmayı sorun.
  • Sigarayı bırakma destek grubuna veya programına katılın. Yakınınızdaki grupları bulmak için Amerikan Akciğer Derneği'nin yerel bölümünü arayın.
  • Arkadaşlarınıza ve ailenize sigarayı bırakma planınızı anlatın ve size nasıl destek olabileceklerini bildirin.

Sigara İçmek Neden Bu Kadar Bağımlılık Yaratır:

Sigara bağımlılığınız için tütünün ana ilacı olan nikotini suçlayın. Zamanla, beyniniz ne zaman sigara içeceğinizi tahmin etmeyi öğrenir. Yorgun ve yorgun hissedersiniz, bu yüzden "Benim bir sigaraya ihtiyacım var" diye düşünürsünüz ve döngü yeniden başlar.

Ama bu sadece beyin kimyası ile ilgili değil. Bazı durumlar sigara içmek istemenizi sağlar. Herkesin tetikleyicileri farklı. Sizinki, sigara dumanı kokusu, mağazada bir karton sigara görmek, belirli yiyecekleri yemek veya sabah kahvenizi içmek olabilir. Bazen sadece (üzgün veya mutlu) hissetmenizde bir tetikleyicidir. Sigarayı bırakmak için en büyük anahtarlardan biri, sizi sigara içmeyi ve onlardan kaçınmaya çalışmanızı sağlayan tetikleyicileri tespit etmektir.

Bırakmak Ne Kadar Zor Olacak?

Herkes farklıdır ve sizin için ne kadar zor olacağı değişkendir. Avantajlara odaklanın. Bıraktıktan birkaç saat sonra, vücudunuz nikotin ve katkı maddelerinin etkilerinden kurtulmaya başlar. Kan basıncınız, kalp hızınız ve vücut ısınız sağlıklı seviyelere döner.

Bırakmak tüm vücudunuza yardımcı olur. Görünümünüzü bile iyileştirebilir. Hala gençken kırışıklıklara yakalanma olasılığınız daha düşük olacaktır.

Tekrar Sigarayı Nasıl Önleyebilirim?

Sigara içen biriyle yaşıyorsanız, etrafınızda sigara içmemelerini isteyin.

Sigara içme dürtüsü aldığınızda derin bir nefes alın. 10 saniye tutun ve yavaşça bırakın. Dürtüsü gidene kadar bunu birkaç kez tekrarlayın.

Sigaraya bağlı aktiviteleri değiştirin. Sigara molası yerine yürüyüşe çıkın veya kitap okuyun.

Sigara içmeyenlerle vakit geçirin veya filmler, müzeler, mağazalar veya kütüphaneler gibi sigara içmeye izin verilmeyen yerlere gidin.

Sigara yerine yiyecek veya şeker bazlı ürünler kullanmayın.

Egzersiz yapmak rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Özellikle aile ve arkadaşlarınızdan destek alın.

Reçetesiz veya reçeteli nikotin replasman yardımcılarını kullanarak bir plan geliştirmek için doktorunuzla birlikte çalışın.

Nasıl Hissedeceğim?

Sigarayı bıraktığınızda hem fiziksel hem de zihinsel çekilme yaşarsınız. Sigara içebilir, sinirlenebilir ve aç hissedebilir, sıklıkla öksürebilir, baş ağrısı çekebilir veya konsantre olmakta zorluk çekebilirsiniz. Vücudunuz nikotine alışık olduğu için bu yoksunluk belirtilerini gösterebilirsiniz.

Bırakma semptomları bıraktıktan sonraki ilk 2 hafta içinde ortaya çıktığında, kontrol altında kalın. Bırakma nedenlerinizi düşünün. Bunların, vücudunuzun iyileştiğini ve nikotinsiz olmaya alıştığının işaretleri olduğunu kendinize hatırlatın.

Yoksunluk belirtileri geçicidir. İlk bıraktığınızda en güçlüler ancak 10 ila 14 gün içinde kaybolacaklar. Yoksunluk semptomlarının tedavi edilmesinin, sigaranın neden olabileceği ana hastalıklardan daha kolay olduğunu unutmayın.

Sigarayı bırakanların yüzde yetmiş beşi tekrar sigara içiyor. Sigara içenlerin çoğu başarılı olmadan önce 3 veya daha fazla kez deniyor. Önceden plan yapın ve bir sonraki sigara içme isteğinizi ne zaman yapacağınızı düşünün.

Eklenme Tarihi: 29 Tem 2020