Siğiller

 

Siğiller cilt veya mukoza zarında gelişebilen iyi huylu lezyonlardır. İnsanlar parmaklar, yüz, kafa derisi ve cinsel organlar dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde siğiller geliştirebilir.

Bulaşıcı papilloma virüsü (HPV) siğillere neden olur. Farklı siğil türlerine yol açabilen çeşitli HPV türleri vardır.

Bazı insanlar siğillerin tedavi olmadan kaybolduğunu fark eder. Bununla birlikte, insanlar siğil gelişirse bir doktora görünmelidir, çünkü çıkarılması ve tıbbi tedavi gerektirebilir.

Bu yazıda, parmaklardaki siğillerden kurtulmak için klinik tedavilere bakıyoruz.

Imiquimod (Aldara)

Bazı doktorlar parmaklardaki siğilleri tedavi etmek için imikuimod (Aldara) kremini reçete edebilir. Bununla birlikte, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) bu kremi sadece genital ve perianal siğilleri tedavi etmek için onaylamıştır.

Çıkarma prosedürleri

Siğillerin tedavisi için etkili olabilecek çeşitli prosedürler mevcuttur.

Kriyoterapi

Siğilleri dondurma işlemidir. Bu, siğilin çeşitli katmanlarını dondurur ve üç veya dört kriyoterapi tedavisinden sonra dökülmesine neden olur. Kriyoterapi, vakaların% 50-70'inde siğilleri iyileştirir.

Cilt antijenleri

Antijenler vücutta bağışıklık tepkisine neden olan maddelerdir. İnsanlar maksimum üç tedavi için her 3-4 haftada bir enjeksiyon gerektirebilir.

Aminolevulinik asit ile fotodinamik tedavi

Aminolevulinik asit ile fotodinamik tedavi, siğil giderimi için daha pahalı bir seçenektir.

Tedavi siğili 3-8 saat boyunca aminolevulinik aside maruz bırakmayı içerir. Asit, siğili ışığa duyarlı hale getirir. Dermatolog daha sonra siğili bir ışık kaynağı ile hedefler, bu da siğilin dengesizleşmesine ve düşmesine neden olur.

Diğer prosedürler

Siğil çıkarma prosedürlerinin hepsi aynı derecede etkili değildir:

-       İntralesional bleomisin: Bu prosedür siğile bleomisin adı verilen anti-kanser tedavi ilacının enjekte edilmesini içerir. Doktorlar bu yöntemi, diğer tedavi şekillerine cevap vermeyen kalıcı siğilleri tedavi etmek için kullanabilirler.

-       Darbeli boya lazeri: Bu, konsantre ışık ışınlarının siğile yönlendirilmesini içerir. Işık, siğil içindeki kan damarlarını (kılcal damarları) yok eder, ancak çevredeki cildi hasarsız bırakır.

-       Koter kullanarak cerrahi olarak çıkarılması: Bir doktor siğili yuvarlak bir döngü bıçağıyla veya ısıtılmış bir aletle (koter) yakarak çıkarabilir.

tamamlayıcı tedavi

Siğiller haftalar ila aylarca sürebilir. İnsanlar siğil devam ettiği sürece siğil tedavisi için günde birkaç kez uygulamak zorunda kalabilirler.

İnsanlar, kişinin kullandığı tedavi yöntemine bakılmaksızın, siğillerin yaygın olarak nüksettiğinin farkında olmalıdır.

Bir doktor siğil tanısı koyduktan ve tedavi ettikten sonra, bakım sonrası tavsiyelerde bulunacaktır.

Bir kişinin daha fazla siğil geliştirme riskini azaltmak için alabileceği önleyici tedbirler şunlardır:

Tırnak ısırmasından kaçınmak

Havuz kenarında uygun ayakkabı giymek

Cildi virüsden temizlemek için sık sık el yıkamak

İnsanlar genellikle bir siğil kaybolduktan sonra herhangi bir yara izi veya kalıntı kusuru yaşamazlar.

 

Siğiller için birçok tedavi seçeneği olmasına rağmen, maliyet ve etkinliklerinde önemli ölçüde farklılık gösterebilirler.

Siğillerin nüksleri her tedavi türünde çok yaygındır. Bu nedenle, önce en ucuz tedavileri denemek mantıklı olabilir.

Genellikle siğiller kendiliğinden kaybolur. Sonuç olarak, bir kişinin doktoru siğilin ilaçsız çözülüp çözülmediğini görmek için dikkatli beklemeyi önerebilir.

Bulaşıcı mı?

Kişi, başka bir kişinin siğili ile doğrudan veya dolaylı temas sonucu siğiller geliştirebilir.

Doğrudan temas, bir kişinin vücudunun bir kısmının başka bir kişinin siğiline temas ettiği yerdir. Dolaylı temas, bir kişinin vücudunun bir bölümünün daha önce başka bir kişinin siğili ile temas eden bir nesneye temas ettiği yerdir.

Örnek olarak, başka bir kişinin dokunduğu bir kapı tokmağına dokunmak veya halka açık bir havuzda çıplak ayakla yürümek sayılabilir.

Bir kişinin cildi HPV'den bir ölçüde koruma sağlar. Bu nedenle, cildi kırılmış bir kişi HPV ile temas ederse, virüsü kapma olasılığı daha yüksek olabilir.

Parmaklardaki siğiller, HPV'nin neden olduğu yaygın bir bulaşıcı cilt durumudur. İnsanlar doğrudan veya dolaylı temas yoluyla parmaklarında siğiller alabilir.

Siğiller kendi başlarına çözülebilir, ancak siğil rahatsız edici, ağrılıysa veya kozmetik endişelere neden oluyorsa insanlar tedavi isteyebilir.

Ev ilaçları ve dermatolojik prosedürler dahil olmak üzere çeşitli tedaviler mevcuttur. Tüm tedavi seçenekleri eşit derecede etkili değildir ve hepsi siğilin bir süre sonra tekrar büyümesine neden olabilir.

Bir kişi evde siğilleri tedavi edebilse de, teşhis için bir doktora görünmelidir. Siğiller, farklı tedavi ve yönetim gerektirebilecek diğer cilt koşullarına benzeyebilir.

 

Eklenme Tarihi: 05 Aðu 2020