1998’den bu yana…

Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Kalça ve Diz Protezi Cerrahisi

Medicine Editöryal Ekibi

Diz eklem kireçlenmesi nedeni ile ağrı, hareket zorluğu, yürüme güçlüğü çekenlerde, günlük hayatında kısıtlanma yaşayan ve diğer tedaviler (ilaç, eklem içi enjeksiyonlar, fizik tedavi-egzersiz vb.) ile sonuç alınamayan veya kısa sürede tekrar yakınması başlayan hastalara, diz eklem protez ameliyatı yapılması gerekir.

Kalça protezi: kalça ekleminin kıkırdak hasarına bağlı hastanın yürümesinde ,oturup kalkmasında , günlük işlevlerini yapmada zorlanma ve ağrının yoğun olduğu durumlarda protez öncesi uygulanan diğer tedavi yöntemlerine cevap vermeyen hastalara uygulanmaktadır. Hastalarımızı genellikle 24 saat içerisinde yürütmekteyiz 3-4 gün içerisinde hastamızı taburcu ediyoruz. 15-20 gün ağrının derecesine göre destekle yürütüyoruz. Hastalarımız 45 gün sonra normal hayatlarına dönebilmekteler.

Total diz protezi günümüzün yüz güldürücü ortopedik ameliyatlarından biridir. Diz ağrısının giderilmesi, diz fonksiyonlarının uygun şekilde geri kazanımını ve yürüyüş kapasitesinin artırılması amacı taşır. Böylece yaşam kalitesinde artış sağlar. Diz eklem kıkırdağı ileri düzeyde hasarlanmış hastalarda, eklemi yapay bir eklemle değiştirme işlemidir. Diz protezi; kobalt, krom alaşımından yapılmış ana bileşenlerden ve buna bağlı bağlı polietilen eklem yüzeyinden oluşur. Diz protezi kemik çimentosu adı verilen bir dolgu maddesi ile kemiğe tutunur. Bazen de çimentosuz uygulanabilir. Genelde hastalarımıza ameliyat sonrası daha konforlu olsun diye epidural anestezi uygulamaktadır. Hasta ilk 24 saat içerisinde yürütülmektedir. 3-4 gün içerisinde taburcu edilmektedir. İki dizinde problem olan hastalarımızı genel durum açısından engel yoksa iki diz aynı anda yapılmaktadır.

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Dil seçimi yapınız!