1998’den bu yana…

Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Hepatit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Hepatit, çeşitli bulaşıcı virüslerin ve bulaşıcı olmayan ajanların neden olduğu, bazıları ölümcül olabilen çeşitli sağlık sorunlarına yol açan karaciğerin iltihaplanmasıdır. Hepatit virüsünün A, B, C, D ve E tipleri olarak adlandırılan beş ana türü vardır. Hepsi karaciğer hastalığına neden olsa da, bulaşma yolları, hastalığın şiddeti, coğrafi dağılım ve korunma gibi önemli açılardan farklılık gösterirler. Özellikle B ve C tipleri yüz milyonlarca insanda kronik hastalığa neden olmakta ve karaciğer sirozu, karaciğer kanseri ve viral hepatite bağlı ölümlerin en yaygın nedenidir. Dünya çapında tahminen 354 milyon kişi hepatit B veya C ile yaşıyor.

Hepatit Belirtileri

Hepatit A, B, C, D veya E’ li birçok kişi yalnızca hafif semptomlar gösterir veya hiç semptom göstermez, aynı zamanda virüsün her formu daha ciddi semptomlara da neden olabilir. Hepatit A, B ve C semptomları arasında ateş, halsizlik, iştahsızlık, ishal, bulantı, karın ağrısı, koyu renkli idrar ve sarılık yer alabilir. Bazı durumlarda virüs, daha sonra siroza veya karaciğer kanserine dönüşebilecek kronik bir karaciğer enfeksiyonuna da neden olabilir. Bu hastalar ölüm riskiyle karşı karşıyadır.
Hepatit D yalnızca hepatit B ile enfekte olmuş kişilerde bulunur. HBV ve HDV’nin ikili enfeksiyonu, daha ciddi bir enfeksiyona ve sirozun hızlandırılmış ilerlemesine neden olabilir.
Hepatit E, birkaç gün süren hafif ateş, iştahsızlık, bulantı ve kusma ile başlar. Bazı kişilerde ayrıca karın ağrısı, kaşıntı, deri döküntüsü veya eklem ağrısı da görülebilir. Ayrıca koyu renkli idrar ve soluk renkli dışkı ile birlikte sarılık, hafif büyümüş, hassas karaciğer (hepatomegali) veya bazen akut karaciğer yetmezliği de görülebilir

Hepatit Tedavisi

Hepatit B virüsünü önlemek için güvenli ve etkili aşılar mevcuttur. Bu aşı aynı zamanda hepatit D virüsünün gelişimini de önler. Kronik hepatit B enfeksiyonu antiviral ajanlarla tedavi edilebilir. Tedavi sirozun ilerlemesini yavaşlatabilir, karaciğer kanseri insidansını azaltabilir ve uzun süreli sağkalımı iyileştirebilir.
Hepatit C hem akut hem de kronik enfeksiyona neden olabilir. Hepatit C için bir aşı yoktur. Antiviral ilaçlar, hepatit C enfeksiyonu olan kişilerin %95’inden fazlasını tedavi edebilir, böylece siroz ve karaciğer kanserinden ölüm riskini azaltabilir, ancak tanı ve tedaviye erişim hala düşük düzeydedir.
Hepatit A virüsü, temiz ve güvenilir su kaynaklarına erişimin azalması ve kontamine gıda riskinin artması nedeniyle düşük ve orta gelirli ülkelerde daha yaygındır . Hepatit A’yı önlemek için güvenli ve etkili bir aşı mevcuttur. HAV enfeksiyonlarının çoğu hafiftir, insanların çoğunluğu tamamen iyileşir ve daha fazla enfeksiyona karşı bağışıklık kazanır. Ancak bu enfeksiyonlar nadiren de olsa ciddi olabilir ve karaciğer yetmezliği riski nedeniyle yaşamı tehdit edebilir.

 

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Dil seçimi yapınız!