1998’den bu yana…

Kanal Tedavisi Nedir?

Medicine Editöryal Ekibi

Kanal tedavisi çok fazla çürümüş veya enfeksiyon kapmış bir dişi iyileştirmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Özellikle gece başlayan, uykudan uyandıran zonklayıcı ağrı ile karakterizedir. Bazı durumlarda ağrı kesiciler bile ağrıyı durdurmaya yetmez. Kanal tedavisine ne kadar erken başlanırsa hasta için o kadar iyi olur. Geç kalınmış enfeksiyonlu bir diş ne yazıkki diş kaybına kadar ilerleyebilir.

Diş çürükleri tedavi edilmezse; Bir dişin pulpası (kök kanalı içerisindeki yumuşak doku) zarar görür ve diş bakteriler için bir yuva haline gelir. İlerleyen dönemde bu bakteriler çoğalarak apse oluşturabilir. Bunun sonucunda ise kemik kaybı kaçınılmazdır.

Kanal tedavisi sırasında ağrı; aslında kişiye göre değişmekle beraber genel olarak düşünüldüğü gibi bir ağrı kanal tedavisi sırasında hissedilmez. Bazı hassasiyetler oluşabilir bunlarda işlemden dolayı değil hastanın iltihap durumundan kaynaklıdır.

Tedavi sonrasında ağrı; ağrı kesici ilaç kullanılabilir fakat genelde ağrı çok fazla olmaz.

Kanal Tedavisi Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Eğer işlem ilk etapta bitmezse tedavisi yapılacak diş o süre boyunca kullanılmamalı.
  • Kanal tedavisi işleminden sonra birkaç saat (en az iki saat) mümkünse bir şey yiyip içilmemeli.
  • Aşırı sıcak ya da soğuk ilk birkaç gün tüketilmemeli. (hassasiyet yapar)
  • Ağız ve diş sağlığımıza bu dönemde çok dikkat etmeliyiz. Dişimizi fırçalamayı ihmal etmemek, gerekliyse diş ipi kullanmak ya da ağız gargarası yapmak vs.

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Dil seçimi yapınız!