1998’den bu yana…

Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Kurban Bayramında Nasıl Beslenmeliyiz?

Kurban Bayramı sabahında mutlaka hafif bir kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltıda et kavurma, börek, sarma gibi yiyecekler yerine yumurta, peynir, zeytin, az miktarda bal, ev yapımı reçel ve tam tahıllı ekmek ile kahvaltı yapılabilir. Aç karna sindirimi zor olan etin tüketimi midede hazımsızlığa yol açabilir.

Bayram etini öğle ve akşam yemeklerinde, yanında bol salata ile tüketmek etin içeriğinden çok daha fazla faydalanmanızı sağlayacaktır. Fırın ve tencere yemeklerine öncelik verilmelidir.

Kırmızı ette porsiyon kontrolü önemlidir. 6 yemek kaşığı et kavurma 1 porsiyon etli yemek yerine tüketilebilir.

Kırmızı et çok iyi bir demir, magnezyum, çinko ve fosfor kaynağıdır.

Börek-sarma gibi karbonhidrat yükü çok olan yiyecekleri çok seviyorsanız ve vazgeçemiyorsanız bu yiyecekleri öğleden sonra ara öğün olarak porsiyona dikkat edilmesi şartıyla yiyebilirsiniz.

Ziyaretlerde ikramları yavaş ve ölçülü tüketmeliyiz. Aldığımız kalorilerin bir kısmını tüketmek için 30-45 dakikalık yürüyüşler yapmaya veya günde 10.000 adım atmaya özen göstermeliyiz. Şekerli içecekler yerine su, maden suyu, ayran, cacık tüketilmelidir. Günde mutlaka 2-2.5 lt su içmeye özen gösterilmelidir.

Bayram boyunca diyabeti, kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyonu olanlar ve özel beslenme tedavisi uygulayanlar yediklerine dikkat etmeli ve tedavilerini bozmamalıdırlar.

Özellikle mide ve bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, tercihen haşlama yöntemi ile pişirerek tüketmelidir. Porsiyon miktarına dikkat edilerek et tüketilmeli, aşırıya kaçılmamalıdır.

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Dil seçimi yapınız!