Cinsel İşlev Bozuklukları Merkezi

Sizde sertleşme (ereksiyon) bozukluğu mu var? 

Kendinizi yalnız mı hissediyorsunuz? 

Biliniz ki dünyada 100 milyondan fazla erkek bu sorunu yaşıyor.  Artan bilimsel çalışmalar ışığında, gelişen teknolojik ekipmanlar ile sertleşme (ereksiyon) bozuklukları tedavisi kolaylıkla yapılabilmektedir. 

Hastaya özel tedavi yaklaşımlarını benimseyen merkezimiz, başarı ve hasta memnuniyetini önceler. %60 ile %90 arasında değişen yüksek başarılı sonuçlar elde ettiğimiz merkezimizde, sertleşme bozukluğu tedavisine nasıl yaklaşıyoruz ve hangi tedavi seçeneklerini sunuyoruz? 

  • Fitoterapi (Bitkisel)
  • Farmakoterapi (Medikal İlaç)
  • İntrakavernozal Enjeksiyon (Penis İçine) 
  • P-Shot (PRP)
  • Kök Hücre Uygulaması
  • ESWT (Elektro Şok Dalga Tedavisi)
  • Penil Protez İmplantasyonu

Herkese aynı tedavi yaklaşımı ile değil; size özel tedavi seçenekleri sunarak hedefe ulaşan ve başarı odaklı profesyonel bir yaklaşımı hakediyorsunuz.

Erektil Disfonksiyonda ESWT Tedavisi

Yeterli ereksiyona ulaşamama ve tatmin edici cinsel işlevi gerçekleştirememeye ED denir. Normalde haftada 2-3 kez olması gereken cinsel girişimde erkeğin işlevini yeteri seviye ve sürede sürdürememesine CGK (Cinsel Güç Kaybı) denilir.

40 yaş altı erkek popülasyonunun %10'unda ED ve 40-70 yaş arası erkeklerin %50'sinde CGK görülmektedir. Ereksiyon; damar ve sinirlerin koordineli çalışması ile gelişir ve psikolojik sistemin etkisi altındadır. ED tedavisinde çok çeşitli yöntemler kullanılır, hiçbir yöntemde %100 sonuç alınmaz. Son yıllarda bu hastalığın tedavisinde de ESWT kullanılmaktadır. ESWT cihazı sayesinde şok dalgaları odaklanarak vasküler dokularda; Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) ve Endothelial Nitric Oxide Synthase (ENOS) salınımını sağlar, böylece yeni damar oluşur. Şok dalgalarının daha önce kronik yara iyileşmesinde ve yeni damar oluşumunda olumlu etkisi ispatlanmıştır.

Ürolojide PRP Tedavisi

PRP (Platelet Rich Plasma), ya da diğer adıyla “Trombositten Zengin Plazma”, kişinin kendi kanından elde edilen bir sıvıdır. Hastanın kanı alındıktan sonra tek kullanımlık PRP hazırlama kitinde bulunan filtreler ve santrüfüj yardımı ile PRP sıvısı hazır hale getirilir. Elde edilen PRP sıvısının içerisinde yoğun bir şekilde trombositler (platelet) ve büyüme faktörleri (PDGF, VEGF, TGF- α ve TGF- β) mevcuttur. PRP sıvısı hasta olan bölgeye enjekte edildiğinde bu bölgeyi tamir eder, doku iyileşmesini uyarır, mevcut dokuları büyütür ve bu dokudaki kök hücreleri uyararak dokuların gençleşmesini sağlar. Ancak PRP bir kök hücre tedavisi değildir. PRP tedavisi üroloji, ortopedi, dermatoloji, plastik cerrahi ve kozmetik sektöründe güvenli ve etkili bir şekilde kullanılmaktadır. PRP, Amerika Birleşik Devletleri'nde bu sayılan bıranşlardaki bazı hastalıklar için FDA onaylı bir tedavi şeklidir. PRP’nin etkinliği ve güvenilirliği uluslararası bir çok çalışmada gösterilmiştir.

PRP, Amerika Birleşik Devletleri'nde üroloji alanında sertleşme sorunu ve penis büyütülmesi amacı ile yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Sertleşme sorunundaki etkisi: 

Organik nedenlere bağlı meydana gelen ereksiyon sorununda kılcal damarların tıkanması, apopitozis dediğimiz hücre ölümü, ölen hücrelerin yerine kollagen dokusunun artması ve fibrozis gelişimi ile penisin elastikiyeti bozulur. Yani sertleşmeyi sağlayan kavernöz cisimlerin fonksiyon gören kılcal damarları azalır, düz kaslarının yerini sert fibrotik dokular alır. Böylece penisin sertleşmesi ve sertliğini sürdürebilme kabiliyeti bozulur. PRP’nin penisin sertleşmesini sağlayan kavernöz cisme enjekte edilmesi, sertleşmeyi sağlayacak yeni damar oluşumunu (anjiogenezis), dokuların yenilenmesini (rejenerasyon) ve gençleşmesini (rejuvenasyon) sağlar.

Sertleşme sorununda PRP tedavisi toplam üç seans olacak şekilde iki günde bir yapılır. 3, 6 ve 12. Ayda tek doz olacak şekilde idame tedavi etkinliği artırır. Kan alma, ayrıştırma, PRP hazırlanması ve enjeksiyon 30 ila 45 dakika arasında sürmektedir.  Enjeksiyondan 5-10 dakika önce lokal etkili uyuşturucu kremler (lokal anestezik) kullanılarak; enjeksiyon yapılması sırasında hastanın ağrı hissetmesi engellenir. Tedavi gününde hasta günlük işlerini yapabilir ve ilişkiye girebilir. PRP tedavisi, tedaviye başladıktan bir hafta sonra etki etmeye başlar ve maksimum etki göstermesi 3 ayı bulabilmektedir. Tedaviden görülen fayda kalıcı olmaktadır.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların ilaçları kesildikten 5 gün sonra, enfeksiyonu olan hastaların antibiyotik ile tedavi edilmelerinden sonra PRP tedavisi yapılmalıdır. Tedaviden sonra bir gün süresince tedavinin etkinliğini azaltabileceği için anti-inflamatuar dediğimiz ödem giderici ve ağrı kesici ilaçlar alınmamalıdır.

Penil Protez İmplantasyonu (Mutluluk Çubuğu)

Penil İmplantlar, sertleşme probleminde diğer tedaviler başarısız olduktan sonra erkeklerin sertleşme problemini gidermek için penis içine yerleştirilen cihazlardır. Hasta tüm tedavileri denemiş, yine de cinsel aktivite için yeterli sertleşme sağlayamıyorsa Penis İmplantları düşünebilir.

Penis İmplantları sertleşme problemi için uygulanan cerrahi bir yöntem olup en az seçilen tedavi yöntemidir. İmplant takılan çoğu erkek ve eşleri tedaviden memnun kaldıklarını bildirmiştir.

Penil İmplant Çeşitleri

Penil İmplant; şişirilebilir (çok parçalı) ve yarı sert (bükülebilir) olmak üzere iki çeşittir. En yaygın kullanılan Penil İmplant türü şişirilebilir implanttır. Sertleşmeyi sağlamak için şişirilebilir ve ilişki sonrası söndürülebilir. Üç parçalı şişirilebilir implantlar, karın duvarı altına yerleştirilmiş sıvı dolu bir rezervuar ve testis torbası içine yerleştirilmiş bir pompa ve tahliye vanası yardımı ile penis içinde iki adet şişirilebilir silindir kullanır. Her parçası vücudun içindedir. Tamamen doğal görünüm söz konusu olup üç parçalı şişme implantlar en doğal ve sert ereksiyonu oluşturur. Diğer implanttan daha fazla arızalanabilecek parçalara sahiptir. İki parçalı bükülebilir implant ise rezervuar gerektirmez ancak üç parçalı implanta kıyasla daha az sert ereksiyon sağlar.

Yarı sert cihazların (bükülebilir) daha az parçası vardır ve daha kolay bir cerrahi işlem gerektirir. Ancak penis her zaman biraz sert haldedir ve kıyafetlerin içinde kontrol etmek zor olsa da penis vücuda doğru bükülerek bu sorun ortadan kaldırılır.

Penil Protez İmplantasyonuna Hazırlık

Penis implantlarının en iyi tedavi seçeneği olduğundan emin olmak için doktor, ürolojik muayene de dahil olmak üzere fiziksel bir muayene yapar. Hastanın sertleşme probleminin varlığını tetkiklerle doğrular ve başka bir şekilde tedavi edilemeyeceğinden emin olur. 

Ayrıca doktor Penil İmplant ameliyatının komplikasyonlara neden olma ihtimalinin olup olmadığını tespit etmeye çalışır. Bazı Penis İmplantları kullanmak diğerlerinden daha fazla el becerisi gerektirdiğinden doktor ayrıca hastanın implantı kullanma becerisi olup olmadığını da kontrol eder.

Hasta, işlemin neyi kapsadığından ve kendisine en uygun Penil İmplant tipini seçtiğinden emin olmalıdır. 

Ameliyat Aşaması

Penil Protez İmplantasyonu sırasında idrarı toplamak için, mesaneye bir kateter yerleştirir. Sonrasında penis başının altında veya alt karın bölgesinde bir kesi yapılır. Cerrah doğru boyuttaki implantı seçer ve implant silindirlerini penis içine yerleştirir. Tüm implantlar vücut ölçülerine göre özelleştirilmiştir.

Doktor, iki parçalı şişme implant takıyorsa, testis torbasına bir pompa ve vana yerleştirir. Üç parçalı şişme implant için ise doktorunuz ayrıca karın duvarı içine rezervuar yerleştirecektir. Cihaz yerleştirildikten sonra, cerrah kesileri diker. Penil İmplant ameliyatı genellikle bir saat sürer.

Ameliyat Sonrası

Penil İmplant ameliyatından sonra, ağrıyı hafifletmek için muhtemelen ilaç alınması gerekir. Hafif ağrı birkaç hafta devam edebilir. Enfeksiyonu önlemek için bir-iki hafta antibiyotik kullanılması gerekebilir.

Doktor, günlük yaşama ne zaman devam edilebileceğine dair kişiye özel talimatlar verir. Erkeklerin çoğu ameliyattan dört ila altı hafta sonra zorlu fiziksel aktivitelere ve cinsel aktivitelerine devam edebilirler. Yaklaşık iki hafta sonra dikişlerin alınması için doktor kontrolüne gidilmesi gerekecektir.

İmplantları çevreleyen alanı çalıştırmaları ve pratik yapmaları için doktor hastalarından günde iki kez şişirilebilir Penis İmplantlarını şişirmelerini ve söndürmelerini isteyebilir.

Kimlere Önermiyoruz

Akciğer enfeksiyonu veya idrar yolu enfeksiyonu gibi enfeksiyona veya kontrol edilmeyen diyabet hastalığına sahip bireyler için uygun değildir.

Penis İmplantları erkeklerin ereksiyon olmasını sağlarken, cinsel arzu ya da hislerini artırmadıklarını unutmamak gerekir. Ayrıca Penis İmplantları penisi olduğundan daha büyük yapmaz.

Penil Protez İmplantasyon Ameliyatının Riskleri

Penil İmplant ameliyatının riskleri şunları içerir: 

Enfeksiyon: Her ameliyatta olduğu gibi enfeksiyon yaşanma ihtimali mevcuttur. Hastanın omurilik yaralanması veya diyabeti varsa, yüksek enfeksiyon riski altında olabilirler.

İmplant problemleri: Yeni Penil İmplant tasarımları güvenilirdir, ancak nadir durumlarda implantlar arızalanabilir. Kırık bir implantı çıkarmak, onarmak veya değiştirmek için yeniden bir cerrahi işlem gerekebilir.

İç erozyon veya yapışma: Bazı durumlarda implant penis içindeki cilde yapışabilir veya zarar verebilir. Nadiren, implant deriden ayrılabilir. Bu problemler bazı durumlarda bir enfeksiyon ile bağlantılıdır.

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI MERKEZİ DOKTORLARI
AHMET HAMDİ TEFEKLİ
Profesör Doktor
OSMAN AKYÜZ
Doktor Öğretim Üyesi
SÜLEYMAN SAMİ ÇAKIR
Doktor Öğretim Üyesi