Obezite Cerrahisi ve Metabolik Cerrahi Merkezi

Obezite; vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Obezite dünya çapında milyonlarca insanı etkileyerek ortalama yaşamı 10 ila 15 yıl kısaltan, beraberinde birçok yandaş hastalık ortaya çıkmasına neden olan, tedavi edilmesi gereken kronik bir hastalıktır. 

Obezite Merkezimizde multidisipliner bir yaklaşımla uygulanan tanı ve tedavi yöntemlerinde temel amacımız; hastaların sorunsuz bir şekilde düzenli olarak kilo vermelerini sağlayabilmek ve verdikleri kilonun kalıcı olmasını sağlamaktır.

OBEZİTE TEDAVİSİ

Medikal Tedavi

 • Diyet Tedavisi,
 • Egzersiz Tedavisi,
 • İlaç Tedavisi,
 • Davranış Değişikliği Tedavisi.

Girişimsel Tedavi

 • Mide Balonu Uygulaması,
 • Obezite Cerrahisi,
  • Restriktif (Kısıtlayıcı) Ameliyatlar,
  • Malabsorbtif (Emilimi Bozucu) Ameliyatla,
  • Mikst

Diyet Tedavisi

Obezite Merkezi’ne başvuran hastalarımıza obezite konusunda deneyimli beslenme ve diyet uzmanları denetiminde; ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası için beslenme alışkanlıklarına ve özel sağlık durumlarına göre kişiye özgü diyet programları düzenlenmektedir. Hastalar diyet programı boyunca beslenme uzmanı takibindedir.

Egzersiz Tedavisi

Obez hastalar aşırı kiloları nedeniyle çoğu zaman spor yaparken sağlık sorunları yaşamaktadır. Bu sorunlar hastanın egzersizi tamamen bırakmasına neden olabilir. Obezite cerrahisi sonrası Obezite Cerrahisi Koordinatörü tarafından kademeli olarak egzersiz programlarımız düzenlenmektedir.

İlaç Tedavisi

Hastanın kilo almasına neden olan herhangi bir metabolik sorunu varsa bu sorunların ortadan kaldırılması için alanında uzman doktorlar tarafından ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Morbid Obezite tedavisi için etkinliği kanıtlanmış medikal tedavi bulunmamaktadır.

Davranış Değişikliği Tedavisi

Obezitenin temel sebeplerinden biri yanlış beslenme alışkanlığıdır. Obezite ile yaşayan hastalar arasında bu davranış modelinden kurtulmakta zorlanmak ve depresyon gibi problemler sıklıkla görülmektedir. Ayrıca Obezite Cerrahisi geçirmiş hastaların bundan sonraki süreci daha sağlıklı sürdürebilmeleri için alanında uzman doktorlar tarafından grup terapisi uygulanmaktadır.

5 yıldan uzun süredir morbid obez (VKİ >40) olarak yaşayan hastaların medikal tedavi yöntemlerinden herhangi biri ile kalıcı kilo kaybı yaşama olasılığı %1-3’dür. 

Mide Balonu Uygulaması

Bu yöntemde endoskopi aletiyle ağızdan mide içine bir balon yerleştirilip şişirilmesi ile uygulanır. Böylece hastanın fonksiyonel mide kapasitesi doldurularak az az, sık sık beslenme alışkanlığı kazandırılmaya çalışılır. Diğer yöntemlerden önemli bir farkı balonun 1 yıl sonra çıkartılması gerekmektedir. Bu yöntem obezite cerrahisi için gerekli kriterleri sağlamayan, ameliyat kriterlerini taşıyan ancak ameliyat olmak istemeyen hastalara veya ameliyat olması çok riskli bulunan hastalarda risk azaltımı için ameliyat öncesi kilo verilmesini istenen hastalara uygulanır.

Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisinin temel olarak iki amacı vardır; birincisi hastanın bir seferde yediği yemek miktarını azaltmak (restriktif), ikincisi yenilen gıdaların sindirilmesini önlemektir (malabsorptif). Bu ameliyatlardan en uygun olanı seçilip doğru hastaya doğru zamanda yapıldığında hayat kurtarıcıdır. O yüzden Obezite Cerrahisi Uzmanınızın her bir yöntemi uygulama deneyiminin olması gerekmektedir.

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?

Obezite cerrahisi; beden kitle indeksi 40 ve üzeri olan, uzman denetiminde tıbbi beslenme, egzersiz ve medikal tedavi gibi yöntemler ile zayıflayamayan hastalara önerilmektedir. Bunun yanında vücut kitle indeksi 35 üzerinde olan, yüksek tansiyon, diyabet, uyku apnesi gibi şişmanlığı bağlı yandaş hastalığı olanlara önerilmektedir.

Uygun cerrahi yöntem ile kalıcı kilo kaybı olasılığı %95’in üzerindedir.

Cerrahi Yöntemler

Obezitenin cerrahi tedavisinde hacim kısıtlayıcı ve emilim bozucu olmak üzere 2 temel mekanizma kullanılır. Hacim kısıtlayıcı ameliyat olarak en sık yaptığımız ameliyat tüm dünyada olduğu gibi Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) ameliyatıdır.

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi)

“Sleeve Gastrektomi" olarak da bilinen tüp mide ameliyatlarında, midenin hacminin küçültülmesi (yaklaşık 100-150 ml) ve böylece hastanın çok az gıdayla tokluk hissetmesi hedeflenir. Aynı zamanda bu teknikte midenin iştah hormonlarını salgılayan bölümü de çıkarıldığından hastada acıkma hissi kaybolmaktadır. Sonuç olarak acıkmayan hastamız öğün saatlerinde az bir miktar yiyip doyarak konforlu bir şekilde kilo vermektedir. Bu teknikte emilim bozulmadığından Birinci yıldan sonra vitamin vb. destek tedavisine gerek kalmamaktadır.

Şekil 1: Tüp Mide - Sleeve Gastrektomi

Gastrik By-pass

Obezite tedavisinde hacim kısıtlamanın yanı sıra emilimi bozarak kilo verilmesini sağlayan by-pass ameliyatları Tip 2 diyabet gibi metabolik bozukluğun eşlik ettiği obez hastalarda tercih edilir. Bunun sebebi ise insülin direncini düzelten ince bağırsak hormonlarının by-pass sayesinde artış göstermesidir. Hacim kısıtlaması komponenti ile iştah hormonu bölümü de çıkarıldığından acıkma olmadan aynı zamanda emilimi azaltarak, diyabeti düzeltici hormon salgılayarak etki gösterir.

Şekil 2: Gastrik By-pass

Tip 2 Diyabet Cerrahisi

Tip 2 Diyabet hastalarında insüline karşı hem hücre öncesinde hem de hücre içinde bileşenler oluşmaktadır. Sindirim sistemi kaynaklı bu direnç hormonları, tıpkı bir zırh gibi hücrelerin etrafını sarmakta ve insülinin hücre içine girişini engellemektedir. Metabolik Cerrahi sayesinde, sindirim sistemi kaynaklı direnç hormonları sönmektedir. Burada etkili olan en önemli ince bağırsak hormonu Glucagon Like Peptid-1 (GLP-1)'dir. Hücrenin etrafındaki bu zırh açıldıktan sonra insülin kolaylıkla hücre içine girebilmekte ve kan şekerini düşürücü işlevini görebilmektedir. Benzer şekilde ameliyattan 2-3 ay sonra yağ, protein metabolizması, karaciğer yağlanması ve hasarı da düzelmekte, hücre içi sinyal ve iletim mekanizmaları da tersine dönmektedir. Bu amaçla en sık uyguladığımız ameliyat transit bipartisyon ameliyatıdır.

Daha fazla bilgi için:  Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicine Hastanesi Çağrı Merkezi - 444 0 205

OBEZİTE CERRAHİSİ VE METABOLİK CERRAHİ MERKEZİ DOKTORLARI
AYLİN HANDE GÖKÇE
Doktor Öğretim Üyesi
HANİFİ ÖNALAN
Doktor Öğretim Üyesi
MUSTAFA UYGAR KALAYCI
Profesör Doktor
NİHAT GÜLAYDIN
Doktor Öğretim Üyesi