Abdominal Aort Anevrizması

>ABDOMİNAL AORT ANEVRİZMASI

Abdominal Aort Anevrizması Nedir?

Kalpten çıkan kanı vücudun geri kalanına taşıyan aort damarının karın bölgesi boyunca inen bölümünün genişlemesidir. Bu genişleme bazen aortun göğüs kafesi içindeki bölümünü de genişletebilir. Aort bir atardamardır; tıpkı diğer atardamarlar gibi kalpten gelen, yüksek basınçlı, kanla dolabilmesi için elastik bir yapıya sahip olan bir atardamardır.

Anevrizma, arter duvarının zayıflaması ve bir balon gibi şişmesidir. Abdominal Aort Anevrizması genellikle sırt ağrısı gibi semptomlar ortaya çıkmadan keşfedilir, ancak keşfedilmeden önce daha çok genişlerse yırtılabilir ve bu son derece tehlikelidir. Yırtılmış bir anevrizma hayati tehlikesi olan bir kanamaya neden olur, bu yüzden yırtılma olmadan önce anevrizma Ablasyon ile mutlaka tedavi edilmelidir. 

Abdominal Aort Anevrizması’nın Risk Faktörleri:

-Sigara İçmek

-Kalıtım

-Travma (yaralanma)

-Enfeksiyon

-Hipertansiyon (damar duvarının hasarını artırır)

-Atheroskleroz (arterlerin normal kaplaması bozulduğunda, duvarı kalınlaştığında, yağ ürünlerinin birikimi ve plaklar kan akışını engellediğinde oluşur, anevrizma gelişimi ile ilişkisi tartışmalıdır.)

-Yüksek kolesterol

Abdominal Aort Anevrizması (AAA) İçin Kimlere Tarama Yapılmalıdır?

Abdominal Aort Anevrizması (AAA); hayatı tehdit eden anevrizma rüptüründen (yırtılma) önce semptom vermediği için önemli bir sağlık sorunudur. Ancak Abdominal Ultrason sayesinde AAA görüntülenebilir ve anevrizma rüptürü oluşturmadan önce tanı konup tedavi edilebilir.

Farklı anevrizma çeşitleri:

-Abdominal Anevrizma (Karın bölgesinde)

-Torasik Anevrizma (Göğüs bölgesinde)

-Serebral (Beyindeki bir arterde)

-Periferik Anevrizma (bacaklardan, dizlerin arkasından ve kollardan akan büyük arterlerde)

Anevrizma en sık karın bölgesinde görülür. Abdominal Aort Anevrizması sıklıkla 60 yaş üstünde ve aortun böbreğin hemen üstüne denk gelen noktasında görülür. Erkeklerde kadınlara oranla daha yaygındır.

Abdominal Aort Anevrizması’nın Belirtlileri Nelerdir?

Sıklıkla belirtisi yoktur, çoğu insan farkına varmaz. Eğer anevrizma büyürse şöyle belirtiler olabilir:

-Doktor tarafından yapılan fizik muayene sırasında titreşimli hassas kitle hissi

-Karında, sırtta ve kasıkta ağrı kesici veya pozisyon değişikliğiyle azalmayan ve uzamış ağrı

Rüptüre olmuş bir anevrizma ise genellikle ani ve şiddetli ağrı; anevrizmanın yerine ve kanamanın miktarına bağlı olarak bilinç bulanıklığı ve şok gibi belirtiler gösterir. Rüptüre Anevrizma acil tedavi gerektirir.


Eklenme Tarihi: 06 Oca 2021