Açık Radikal Prostatektomi Nedir?

>AÇIK RADİKAL PROSTATEKTOMİ NEDİR?

Açık Radikal Prostatektomi veya Prostat bezinin tamamen çıkarılması, Prostat kanserini tedavi etmek yapılan cerrahi operasyondur. Bu açık ameliyat, cerrahın bölgeyi göreceği ve cerrahi aletlerle işlem yapacağı kadar küçük kesiyle yapılır. Tüm radikal prostatektomiler sırasında, prostat çevresindeki lenf düğümleri ve yağ doku da dahil olmak üzere çevre dokular çıkarılabilir. Ayrıca meni taşıyan tüpler kesilerek, üretranın (hem idrarın hem de spermanın erkek vücudundan aktığı tüp) mesaneye yeniden bağlanması sağlanır.

Açık Radikal Prostatektomide İnsizyon (Cerrahi Kesi) Nereye Yapılır?

Kasık kemiğinin tepesinden başlayarak dikey bir insizyon kullanılır.

Açık Radikal Prostatektomi’nin Riskleri Nelerdir?

Kanama

Enfeksiyonlar

Akciğerlerde veya bacaklarda kan pıhtısı olması

Anesteziye reaksiyonları

Çevredeki doku ve organlarda hasarlanma

Geçici idrar kaçırma (idrarı kontrol edememe)

Geçici Erektil Disfonksiyon

Lenfosel (lenf düğümlerinden sızan sıvı)

Gelecekte kasık fıtığı riskinin artması

Açık Radikal Prostatektomi’den Sonra İnkontinans (idrar Kaçırma) Olacak Mı?

Çoğu erkek prostatektomi sonrası en az bir miktar idrar sızdırır. Birçoğu kateter çıkarılır çıkartılmaz mükemmel bir kontrole sahipken, bazıları birkaç hafta boyunca idrar kaçırabilir. Çoğu erkek ameliyattan 6 ila 12 hafta sonra iyi bir idrar kontrolüne sahiptir.

Açık Radikal Prostatektomi Sonrası İktidarsızlık Sorunları Yaşayacak Mıyım?

Erkekler tüm Radikal Prostatektomi formlarından sonra Erektil Disfonksiyon yaşarlar çünkü ereksiyona izin veren sinirler prostatın çıkarılması sırasında bir şekilde hasar görür (bazen tüm kanseri çıkarmak için bir sinirin tamamı veya bir kısmının çıkarılması gerekir). Çoğu erkek, her iki nörovasküler demet korunsa bile ameliyattan sonra birkaç ay ereksiyon yaşamayacaktır ve iyileşme ameliyattan yaklaşık 6 ay sonra kademeli olarak başlayacaktır. Ameliyattan önceki tam sağlığa kavuşulması ameliyattan sonra 2 yıl sürebilir.

Ameliyattan sonra erkekler ereksiyon olmadan bile, semen olmadan orgazm yaşayabilirler. Ameliyat sonrasında penise iyi kan akışını sürdürmek için idrar kontrolü geri döndüğünde cinsel aktiviteye başlanılması önerilir; bu, ereksiyonların normale dönüşünü engelleyen fibrozisin gelişebilmesini önler.

Açık Radikal Prostatektomi’den Sonra Ne Bekleyebilirim?

Hastanede 1 veya 2 gece yatış

İdrarı boşaltmak için bir kateter (ince, esnek tüp)

1 veya 2 gün boyunca iyileşmeye izin veren bir tahliye sistemi 

Eklenme Tarihi: 06 Oca 2021