1998’den bu yana…

Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Omurga Tümörleri

Medicine Editöryal Ekibi

Omurga tümörleri omurga içinde bulunan anormal doku büyümeleridir. İyi huylu (kanserli olmayan) veya kötü huylu (kanserli) olabilirler. Omurgadan kaynaklanan tümörler birincil tümörler olarak adlandırılır ve nadir görülür. İkincil veya metastatik tümörler vücudun başka bir bölümünden kaynaklanan omurga kanserleridir. Kötü huylu tümörlerdir ve omurgadaki konumuna göre (servikal, torasik, lomber veya sakrum) sınıflandırılırlar.
Omurga tümörüne en sık yol açan kanser türleri; akciğer kanseri, meme kanseri, prostat kanseri, tiroid kanseri ve böbrek kanseridir.

Omurga tümörünün Sebebi Nedir?

Tümörlerin çoğu omurgada bulunan hücreler arasındaki kontrolsüz büyümeden kaynaklanırken, bazı tümörler belirli bir hastalık veya radyasyona maruz kalma ile ilişkilidir. Bununla birlikte, çoğu omurga tümörünün arkasındaki neden bilinmemektedir ve önlenemezler.

Omurga tümörü belirtileri nelerdir?

Omurga tümörünün en yaygın semptomu dinlenmekle düzelmeyen sırt ağrısıdır. Diğer semptomlar şunları içerir:

  • Siyatik ağrı
  • Uyuşma
  • Kısmi felç
  • Omurga deformitesi
  • Mesaneyi kontrol etmede güçlük
  • Ateş

Tedavi edilmediği sürece yukarıdaki omurga tümörü semptomları zamanla kötüleşir.

Omurilik Tümörü Türleri

Primer omurilik tümörleri, omuriliğin kendisinden köken alanlardır. Bunlar arasında astrositomlar, glioblastomlar, ependimomlar ve hemanjiyoblastomlar bulunur. İnflamatuar veya demiyelinizan omurga lezyonlarının omurilik tümörlerinden ayırt edilmesi zor olabilir. Bu nedenle sadece kapsamlı bir değerlendirmeden sonra ameliyat önerilmelidir. Seçilmiş vakalarda, deneyimli bir nöro-onkolojik cerrahla yapılan mikrocerrahi rezeksiyonu nörolojik problemleri (morbidite) sınırlandıracak az agresif tümörlerin (hemanjiyoblastom ve ependimoma) iyileşme şansını artıracak ve potansiyel olarak daha agresif tümörler (astrositom ve glioblastom) için hayatta kalma şansını artıracaktır.

Omurga Tümörü Nasıl Teşhis Edilir?

BT (bilgisayarlı tomografi) veya MRI (manyetik rezonans görüntüleme) taramaları çoğunlukla omurga tümörlerinin ve omurilik tümörlerinin ilk değerlendirmesinde kullanılır.

Omurga Tümörü Tedavisi Nedir?

Ağrı ve şişlik tedavisinde analjezik ve steroid kullanımı önerilir. Doktorunuz omurga stabilitesini artırmak ve ağrıyı en aza indirmek için atel takmanızı önerebilir.

Omurga tümörünün türüne, tümörün konumuna ve tıbbi durumunuza bağlı olarak tedaviler kemoterapi, radyasyon tedavisi ve / veya tümörün cerrahi olarak çıkarılmasını içerebilir. Tümörün konumu nedeniyle cerrahi olarak çıkarılamazsa, doktorunuz tümöre kan akışını sınırlamak için embolizasyon yapabilir.

Genellikle cerrahi diğer tedaviler başarısız olduğunda, omurga stabilizasyonu gerektiğinde, vertebralar tahrip olduğunda, biyopsi yapılması gerekiyorsa ve sinir sıkışması varsa önerilir.

Cerrahi, omurga tümörünün kısmen veya tamamen çıkarılmasını içerir. Omurgayı yeniden yapılandırmak ve stabilize etmek için spinal füzyon kullanılabilir. Bu prosedür, stabiliteyi sağlamak için kemiklerin vidalar veya kemik greftleri ile birleştirilmesidir.

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Dil seçimi yapınız!