1998’den bu yana…

Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Onkoplastik Meme Cerrahisi Ne Demek?

Medicine Editöryal Ekibi

Meme kanseri dünyada kadınları en çok etkileyen kanser türü oldukça bu hastalık ile ilgili hem tedavi, hem de hastayı mümkün olan en iyi kozmetik sonuca ulaştırmak amaçlı çalışmalar devam edecektir.

Hastalığın tedavisi başlangıçta memeyi, göğüs duvarındaki kasları ve koltuk altı lenf düğümlerinin büyük bir kısmını alarak başlamış, zamanla memenin sadece etkilenen kısmının ve koltuk altından seçilmiş lenf düğümlerinin alınmasına evrilmiştir.

Onkoplastik meme cerrahisi ise geleneksel kanser tedavisini kozmetik cerrahinin avantajları ile birleştiren bir tekniktir. Özellikle meme hacminin %20’sinden fazlasının çıkartılması gereken hastalarda deformite oluşabileceği için bu tekniğin uygulanması gerekebilir. Amaç bir yandan kanserli dokuyu tamamen uygun sınırlar ile ortadan kaldırmak, diğer yandan da ulaşılabilecek en iyi estetik sonuca ulaşmaktır. Böylece hastaların hem fiziksel hem de duygusal iyileşmeleri sağlanır.

Ameliyat çok iyi bir planlamayı ve onkolojik ihtiyaçlarla kozmetik hedeflerin hassas dengelenmesini gerektirir.

Yapılan klinik muayene ve görüntülemeler ile tümörün memedeki yerleşim yeri, kaç tümör odağı olduğu ve bu odakların birbirine olan mesafesi, tümürün meme ucuna yakınlığı, hastanın memesinin özellikleri ve ek hastalıkları değerlendirilerek ameliyat şekli belirlenir. Tümörün tipi ve hastanın radyoterapi açısından engel durumu olup olmadığı önemlidir.

Onkoplastik meme cerrahisi en sık lumpektomi (memenin bir kısmının çıkartıldığı ameliyat türü) ile birlikte gerçekleştirilir. Cerrahınız tarafından tümörlü meme dokusu sağlam sınırlarla çıkartılır, Ardından kozmetik sonucu iyileştirmek için kalan meme dokusu deformiteyi engelleyecek ve her iki meme arasında simetriyi sağlayacak şekilde yeniden şekillendirilir.

Bu işlem bazen meme dokusu boşluğu doldurmak için kaydırılarak, bazen meme dikleştirilip küçültülerek yapılabilmekte ve aynı seansta diğer meme de şekillendirilebilmektedir.

Meme başı koruyucu/cilt koruyucu mastektomi (memenin üzerindeki cilt/meme başı korunarak memenin alınması) ile birlikte de kişinin kendi dokusu ve veya implant kullanılarak yeniden şekillendirme yapılabilmektedir.

Lumpektomi ile birlikte onkoplastik cerrahi kimler için uygundur?

  • Memesi küçük hastalarda çıkartılacak tümör küçük bile olsa deformiteye sebep olacağı düşünülüyorsa,
  • Meme kanseri göğüs duvarı, memenin iç kısımları veya meme başına çok yakın yerleşimli olup çıkartıldığında iyileşmenin iyi olmayacağı bekleniyorsa,
  • Büyük ve orta memesi olan hastalarda memenin büyük bir kısmı (%20-50) çıkartılacaksa,
  • Meme çok büyük, çok sarkık veya asimetrikse
  • Bölgesel ileri evre tümörlerde ameliyat öncesi kemoterapi ile tümör küçültülüp lumpektomiye uygun hale geldiyse onkoplastik meme cerrahisi uygulanabilir.

 

Doç. Dr. Emine YILDIRIM

Meme Cerrahi & Genel Cerrahi

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Dil seçimi yapınız!