1998’den bu yana…

Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID)

Pelvik inflamatuar hastalık (PID) kadın üreme organlarının bir çeşit enfeksiyonudur. Genellikle cinsel temas yoluyla bulaşır. Hastalık nedeniyle rahim, yumurtalıklar, fallop tüpleri veya dişi üreme sisteminin diğer kısımları zarar görebilir. Ayrıca şiddetli ağrıya neden olabilir ve gebe kalmayı zorlaştırabilir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Ne Kadar Yaygındır?

Pelvik inflamatuar hastalığın bir sonucu olarak her yıl 100.000’den fazla kadın kısırlaşabilir. Ek olarak her yıl ortaya çıkan dış gebeliklerin büyük bir kısmı pelvik inflamatuar hastalık ile ilişkilendirilebilir. Enfeksiyon oranı gençler arasında en yüksek seviyededir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

• Cinsel yolla bulaşan hastalıkları olan kadınların, özellikle gonore ve klamidya, pelvik inflamatuar hastalığı olma ihtimali daha fazladır.
• Birçok cinsel partneri olan kadınlar cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve pelvik inflamatuar hastalığı için daha büyük risk altındadır.
• Halihazırda pelvik inflamatuar hastalığı geçirmiş kadınlar başka PID atakları için daha yüksek risk altındadır.
• Cinsel olarak aktif gençlerin, pelvik inflamatuar hastalığı olma olasılığı yaşlı kadınlardan daha fazladır.

Pelvik İnflamatuar Hastalığın (PID) Komplikasyonları Nelerdir?

Tekrarlanan PID atakları kısırlığa, dış (ektopik) gebeliğe veya kronik (uzun süreli) pelvik ağrıya yol açabilen fallop tüplerinin skarlanmasına neden olabilir. Pelvik inflamatuar hastalığı olan kadınlar arasında 8 kişiden 1’i hamile kalmakta zorlanmaktadır.

Pelvik İnflamatuar Hastalığa (PID) Neden Olan Nedir?

Normalde serviks vajinaya giren bakterilerin iç üreme organlarına yayılmasını önler. Serviks; gonore ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalırsa, serviksin kendisi enfekte olur ve organizmaların iç organlara yayılmasını önleyemez hale gelir. Hastalık yapan organizmalar serviksten üst genital bölgeye geçtiğinde pelvik inflamatuar hastalık ortaya çıkar. Tedavi edilmeyen gonore ve klamidya, tüm PID vakalarının yaklaşık % 90’ına neden olur. Diğer nedenler kürtaj, doğum ve pelvik prosedürlerdir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Belirtileri Nelerdir?

• Midede veya alt karın bölgesinde sabit ağrı, hassasiyet veya sağ üst karın bölgesinde ağrı (daha az yaygın).
• Sarı veya yeşil renkli ve olağan dışı bir kokusu olan anormal vajinal akıntı.
• Adet düzensizliği
• Ay boyunca lekelenme veya kramp
• Titreme veya yüksek ateş
• Bulantı ve kusma
• Ağrılı cinsel ilişki

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nasıl Teşhis Edilir?

Pelvik inflamatuar tanısı koymak için genellik tıbbi öykü, pelvik muayene ve vajinal kültür gerekir.
Doktorunuz genel sağlık ve cinsel aktivitenizin ayrıntılı bir öyküsünü dinleyecektir. Üreme organlarınızın sağlığını kontrol etmek için bir pelvik muayene yapacak ve gonore ve klamidya enfeksiyonu kanıtı arayacaktır. Buna ek olarak doktorunuz ayrıca enfeksiyon belirtileri aramak için kan testleri ve üreme organlarının bir ultrason görüntülemesini isteyebilir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık Nasıl Tedavi Edilir?

Muayene ve testlerin bulguları pelvik inflamatuar hastalığını gösteriyorsa doktorunuz hemen tedaviye başlayacaktır. Tedavi genellikle ağızdan (oral olarak) alınan bir veya daha fazla antibiyotik ilacından oluşur. Tedavi etkili değilse, antibiyotikleri ağızdan alamazsanız veya enfeksiyon şiddetli ise intravenöz (doğrudan bir damara) ilaç tedavisi için hastaneye yatırılmanız gerekebilir.
Pelvik inflamatuar teşhisi konulursa, cinsel partner(ler)iniz de tedavi edilmelidir. Aksi takdirde tekrar ilişkiye girdiğinizde PID muhtemelen geri gelecektir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık Nasıl Önlenebilir?

Pelvik inflamatuar hastalığından kaçınmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır:

• Birden fazla cinsel partnerden kaçının.
• Doğum kontrol hapları kullansanız bile korunma yöntemlerini (prezervatif ve / veya diyafram) ve spermisitleri kullanın.
• Olağan dışı vajinal akıntı, pelvik ağrı veya dönemler arasında kanama dahil olmak üzere PID ve cinsel yolla bulaşan hastalık belirtileri fark ederseniz derhal tedavi alın.
• Düzenli jinekolojik muayene ve tarama yaptırınız. Birçok servikal enfeksiyon, iç üreme organlarınıza yayılmadan önce tanımlanabilir ve tedavi edilebilir.

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Dil seçimi yapınız!