1998’den bu yana…

Ramazanda Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Altın Kural

Medicine Editöryal Ekibi

Ramazan ayı, beslenme düzeninin oldukça değiştiği bir  dönemdir. Bu dönemde dikkatli ve dengeli beslenmek oldukça önem taşıyor.
Ramazanı daha sağlıklı, zinde ve formda geçirmek için 10 altın kural:

1. Orucunuzu su ile açtıktan sonra çorbanızı için. Şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim problemleri ve kan şekeri dalgalanmalarına bağlı olarak yemek sonrası uyku halinin olmaması için 5-10 dakika yemeye ara verin.

2. Yemekleri yavaş ve çiğneyerek tüketmeye özen gösterin.

3. Pişirme yöntemi olarak kızartma, kavurma gibi yoğun yağlı seçenekler yerine haşlama, ızgara ve fırında pişirme yöntemlerine yönelin.

4. Ramazanda en çok karşılaşılan sorunlardan biri kabızlıktır. Kabızlığı önlemek için; iftar sofranızda mutlaka renk renk sebzelerden oluşan salatalara yer verin. İftar ile sahur arasında da mutlaka bolca suç içmeye özen gösterin.

5. Karbonhidratlar, en çok kilo aldıran besinlerdir. Bu nedenle makarna, pilav, hamur işi gibi karbonhidratlı besinleri dikkatli tüketin. Sofranızda karbonhidratlı bir besine yer verdiğinizde, ekmek tüketiminden kaçının ya da az miktarda tüketmeye özen gösterin.

6. Ramazan sofralarında yer alan yemekler genellikle karbonhidrat ve yağ ağırlıklıdır. Bu sebeple iftar sonrası için tatlı tercihlerinizde enerji yoğunluğu düşük olan sütlü tatlıları tercih edin. Tatlı tüketimini haftada 1-2 gün ile sınırlandırın.

7. İftarla sahur arasında meyve, kuru yemiş, süt veya yoğurttan oluşan bir ara öğün tercih edebilirsiniz.

8. İftardan sonra hareket etmeye özen gösterin. Evin içerisinde ya da dışarıda kısa yürüyüşler yapın.

9. Gün içerisinde daha zinde olabilmek için mutlaka sahura kalkın.

10. Sahurda sindirimi zorlamamak için ağır ve yağlı yemeklerden kaçının. Uzun süre tok tutacak protein ağırlıklı kahvaltı yapın. Gün boyu susatmaması için zeytin ve peynirinizi tuzsuz tüketmeye özen gösterin.

*Sayfa içeriğimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Dil seçimi yapınız!