1998’den bu yana…

Genital Estetik

Lazer teknolojisiyle dokuya yapılan uygulamalarla genital rahatsızlıklara çözümler sağlanır.

Kadınlarda vajinal doku yaş, geçirilmiş gebelik ve doğumlar, ve özellikle menopozdan sonra östrojen hormonu eksikliğine bağlı olarak incelir, sarkar ve atrofi dediğimiz dokunun hücresel anlamda gerilemesi ortaya çıkar. Oluşan tüm bu değişikliklere bağlı olarak vajinal kuruluk, sık mantar enfeksiyonları, ağrılı cinsel ilişki ve ilişkide tatminsizlik gibi hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkar. Aynı zamanda pelvik taban dokusu desteğini yitirdiğinden yine çok sayıda kadında öksürme, gülme vs. ile görülen idrar kaçırma (üriner inkontinans) izlenir. Maalesef kadınların çoğu bu sorunları yaşamalarına rağmen hekimlerine konudan bahsetmeye çekinirler.

Vajinal Laser teknolojileri içinde CO2 Laser, bu alanda en yaygın kullanılan laser teknolojisi olup dokuya uygulandığında oluşturulan mini delikler sayesinde(DOT teknoloji) dokuda  termal efekt meydana getirilir, böylelikle  remodelling (doku yenilenmesi) tetiklenerek, taze kollajen oluşumu ve elastik liflerin artmasına yol açar. Bu sayede doku sıkılaşıp, güçlenir ve yüzeyde lubrikasyon sağlayarak vajinal iç yüzey kayganlığına katkıda bulunur. Yine pelvik taban dokusu desteklendiğinden idrar kaçırma problemlerinin düzelmesine yardımcı olur.

Kliniğimizde bu amaçla gelişmiş birçok ülkede de tercih edilen Mona Lisa Touch CO2 Lazer Cihazı kullanılmaktadır.

 Vajinal Lazer Tedavisinin Avantajları

 • Cerrahi bir işlem olmadığından normal yaşama aynı gün içinde dönülür,
 • Ağrısız, ofis şartlarında, kısa sürede uygulanabilir,
 • İşlem için yaklaşık 30 dakika ayırmanız yeterlidir,
 • Vajinal lazer uygulamaların faydaları;
 • Vajinal kuruluk giderilir,
 • Ağrılı cinsel ilişki  tedavisinde faydaları vardır,
 • Menopoz sonrası oluşan vajinal doku incelmesi (atrofisi) tedavi edilir, doku güçlendirilir,
 • Kadında ve partnerinde daha tatmin edici bir cinsel ilişkiye olanak verir,
 • Atrofiye bağlı vajinal kuruluk ve sonrasında gelişen sık vajinal enfeksiyonların (mantar ve bakteri enfeksiyonları gibi) tekrarını azaltır,
 • Vajinal dokuyu güçlendirildiği için pelvik tabanda güçlendirilmiş olur, böylece öksürme, hapşırma ile ortaya çıkan idrar kaçırma şikayetleri azaltılır.

LABİOPLASTİ (İç Dudak Estetiği)

Genital Dudakların Düzeltilmesi

Kadınlarda genital dudaklar kişiden kişiye çok değişik şekil ve yapıda olabilmektedir ancak bazı kadınlarda iç dudaklar (Labia Minora) olması gerekenden çok daha uzun veya asimetrik yapıda olabilmektedir. Yine yıllar içinde genital dudaklar, özellikle dış dudak (Labia Majora) hacmini kaybedip, sarkık ve düzensiz bir görünümde olabilmektedir. Özellikle genç kadınlar vajinal dudaklardaki asimetrik görünümden şikayetçi olurken, menopozal evreydeki kadınlarda sarkık ve hacimsiz görünümden dolayı mutsuz olmaktadır. Oluşan görünüm estetik anlamda kadına rahatsızlık verdiği gibi bazen dar çamaşır, mayo, bikini ve pantolon giyildiğinde, bazı sportif etkinliklerde rahatsızlık verir.

Labioplasti nedir?

Sarkmış, asimetrik veya aşırı uzun dış genital bölge dudakların uygun cerrahi tekniklerle çıkarılarak  arzu edilen, yeniden şekillendirmenin (reshaping)  sağlanmasıdır. İşlem cerrahi bir prosedür olup anestezi gerektirmektedir. Kullanılan dikiş iplikleri özel seçildiğinden işlemden sonra dikiş alınmasına gerek yoktur. İşlemden sonra kısa bir süre istirahat etmeniz önerilir. Hekiminiz dikkat etmeniz gereken şeyler hakkında detaylı bilgi verip, kullanmanız gereken antibiyotik reçetesini düzenleyecektir. İşlemden sonra bir süreliğine ağır egzersiz ve spordan kaçınmanız istenecek, havuz, sauna ve kaplıcadan uzak durmanız istenecektir.

VAJİNOPLASTİ ( Vajinal Estetik Ameliyatı )

Vajina Daraltılması

Başta doğum olmak üzere yaş, menopoz, kronik öksürükle seyreden hastalıklar, sürekli ağır kaldırma gibi durumlar vajinal dokuda genişleme ve sarkmalara neden olur. Vajinal dokunun sarkması ile birlikte azalan pelvik taban desteği idrar kesesinin de (mesane) sarkmasına neden olur. Sonuçta öksürmek, ıkınmakla idrar kaçmaya başlar. (üriner inkontinans) Hasta idrar tutmakta zorlandığı için sosyal ve cinsel hayatı da etkilenir. Yine bağırsak dokusunun vajina içine bombelenmesi sonucu kronik kabızlık, vajinanın aşırı geniş olması nedeni ile cinsel ilişkide partner ve  hastanın tatmin olamaması eşlik eden sorunlar olarak ortaya  çıkar.

Vajinoplasti (Perineoplasti) sarkmış vajinal dokunun uygun cerrahi tekniklerle düzeltilmesi ve aynı zamanda idrar torbasının da yukarı kaldırılarak mevcut şikayetlerin giderilmesi işlemidir. İşlem cerrahi bir prosedür olup ,anestezi altında, ameliyathane koşullarında gerçekleştirilir. Operasyondan sonra hekiminiz gerekli reçeteyi düzenleyip, uygun önerilerle taburcu edecektir. Yara iyileşmesi tamamlanana kadar cinsel ilişkiden ve aşırı ağırlık kaldırmadan  uzak durmak gerekir. Operasyonda özel dikiş iplikleri kullanıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur. Dikişler çoğunlukla vajinanın içinde olduğundan iyileşme süresinde hastalarda çok rahatsız edecek bir ağrı izlenmez. Hasta ağır olmayan, günlük ev işlerine kısa sürede dönebilir.

ORGASM VE CİNSEL TATMİNSİZLİK TEDAVİLERİ

Kadında cinsel tatminsizlik toplumuzda çok yaygın görülmekle birlikte  maalesef kadınların çok küçük bir oranı bu sorunu hekimiyle paylaşır. Cinsel tatminsizlik ve orgazm problemleri için uzmanımız sizinle detaylı bir görüşme yaparak sorunun öncelikli kaynağına ulaşmaya çalışılır. Tespit edilen soruna uygun olarak tedavi şeması oluşturulur.

Yapılan birçok uygulamanın cinsel tatminsizlik üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır. Menopoza bağlı kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki sorunu olan hastalarda vajina içine uygulanan dolgu ve vajinal mukoza yenileyici ve destekleyici tedaviler olumlu etkilerde bulunur. Vajinal lazer vajina içi doku ve kollajen doku yenilenmesini sağladığından daha tatminkar bir ilişkiye olanak sağlar.

Özellikle G noktası denen bölgenin (vajen içinde sinir uçlarının daha yoğun toplandığı alan) ve klitorisin dolgunlaştırılması ile kadının ilişki anındaki hazzı ve tam doyuma ulaşması kolaylaştırılabilir. Sağlıklı ve mutlu bir hayat için partnerle olan doğru iletişim ve tatminkar bir cinsel hayat çok önemli rol oynar. Bu sayede kadının da erkeğinde günlük hayata bakışı, hayattaki güçlüklerle baş etme yeteneği gelişir ve aralarında daha sağlıklı bir bağ kurularak aile hayatına da olumlu katkılarda bulunulmuş olur. G-noktası amplifikasyonu (g-spot büyütme) için uygun Dolgu Malzemeleri ve  PRP yöntemleri kullanılabilmektedir.

CERRAHİSİZ GENİTAL GENÇLEŞTİRME/ GENİTAL BÖLGE DOLGU İŞLEMLERİ VE GENİTAL PRP

Kadın genital organları yıllar geçtikçe  yerçekimine bağlı olarak ve özellikle geçirilen gebelikler, emzirme  ve menopoza bağlı olarak değişir. Doku, sıkılığını ve hacmini kaybeder. Özellikle menopoz  sonrası dokuyu koruyan östrojen hormonunun eksikliğine bağlı olarak  olumsuz yönde etkilenir , daha ince, kuru, hacmini kaybetmiş, buruşuk ve sarkık bir görünüm alır. Vajina  elastikiyetini yitirir. Oluşan değişimler kadının hem günlük yaşam konforunu azaltır hem de bedenine olan güvenini azaltarak  cinsel yaşamını da etkiler.

Genital Bölge Dolgusu

Hyalüronik asit vücudumuzda doğal olarak bulunan bir molekül olup özellikle deri ve mukozal membranlar içinde bulunur. Su tutucu özelliğinden dolayı görevi bölgeye hacim katmak (volüm genişletici), dokuyu nemlendirmek (hidrasyon) ve sıkılığını sağlayarak dokuyu desteklemektir.

Merkezimizde bu amaçla üretilmiş, dokuda daha uzun süre kalma özelliği olan ( IPN_Like teknoloji/çapraz bağ özelliği) ve aynı zamanda içerdiği Mannitol nedeni ile antioksidan özellikte gösteren HYALUNORİK ASİT Dolgu Sistemleri kullanılmakta olup, uzman ellerde hastayı memnun ve mutlu eden sonuçlar alınmaktadır. İşlem ofis şartlarında, kısa sürede gerçekleştirilir. Genital Bölge PRP ‘si yapılacaksa,İşlem öncesi kendi kanınızdan alınan örnek hazırlanarak PRP haline getirilir. (15 dakika içinde hazırlanır) PRP kanda bulunan trombosit parçacıklarından zengin plazma olup doku yenilenmesi ve rejuvenasyonuna önemli katkılarda bulunur.

 • PRP kendi kanınızdan yapıldığı için herhangi bir risk içermemektedir.
 • Bölge lokal anestezi/ ve buz uygulanarak uyuşturulduktan sonra uzman hekim tarafından çok kısa süre içinde uygulanır.
 • İşlem öncesi özel bir hazırlığa gerek yoktur.
 • Öğlen arası dediğimiz (luncbreak time) bir zamanda, ofis şartlarında uygulanabilmektedir.
 • Lokal anestezi yeterli olmaktadır.
 • İşlem sonrası hemen eve/işinize dönebilirsiniz.
 • İşlem sonrası dokuda hafif kızarıklık, morarma oluşabilir. Oluşan morarma birkaç gün içinde solarak, tamamen  kaybolur.
 • İşlemden sonra 1 hafta ağır egzersiz yapmayınız, aşırı dar çamaşırlar giymeyiniz, genital bölge hijyenine dikkat ediniz.

VAJİNA BEYAZLATMA VE GENİTAL BÖLGE BEYAZLATMA

(bikini bölgesi beyazlatma/kararmış vajina/ genital bleaching)

Genital bölge tüylerinin alınması günümüzün normal estetik kabulü olduğundan, kadın ve partnerinin genital bölgeyi ‘görmesi’ kadınların genital bölgeye olan özenini arttırarak, daha estetik daha pürüzsüz ve pembemsi, daha güzel renkte bir genital bölge isteğini gündeme getirmiştir.

Her kadının bikini bölgesi yani genital alanı (vulva ve perine) kendine özel olmakla birlikte geçirilen gebelikler ve hormonal faktörler nedeni ile genital alan daha koyu, kararmış ve lekelerle görüntü bozukluğu oluşmuş olabilir. Vulva ve labiaların dış yüzleri, perine alanı ve anüsün etrafındaki ciltte hiperpigmentasyon (kararma ve lekelerde artma) geliştiğinde cildin rengi daha koyu, düzensiz renkte bir görünüm alır. Her geçen gün daha fazla kadın genital beyazlatma (bleaching) talebinde bulunduğundan  bu konuda yapılan çok sayıda araştırmalarla geliştirilmiş ‘bölgesel beyazlatma’ uygulamaları  ve özellikle  ‘laser’  yardımıyla gerçekleştirilen  tedavi yöntemlerimiz mevcuttur.

Çok sayıda krem ve bitkisel tedavi reklamı yapılmakla birlikte,bilimsel yaklaşımla araştırılıp etkinliği kanıtlanmış yöntemleri kullanmak her zaman daha akla yatkındır. Tedavi için, bölge detaylı incelenip muayene edildikten sonra bireyselleştirilip, kişiye özel tedavi planı çıkarılır. Jinekolojik  muayene yapılarak medikal veya hormonal nedenlere bağlı  sorunlar  varsa tespit edilir. Bölgede herhangi bir ekstra lezyon  varsa (wart, lipoma vs) tedavi edilir. Uygun tedavi programı çıkarılır. Uygulama sayısı bölgenin kararma oranına kişinin cilt yapısına ve uygulanacak tedavi yöntemine  bağlı olarak değişir.

GEBELİK ÇATLAĞI / STRİA TEDAVİLERİ

(hamilelik çatlağı / karın çatlağı)

Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer ?

Vücutta hızlı kilo değişimlerinin olduğu, ergenlik ve gebelik gibi dönemlerde  derinin aşırı gerilmesine bağlı olarak çatlak dediğimiz (stria) görünüm oluşur. Özellikle gebelik döneminde karın bölgesi, kalçalar, bacak arkası ve memelerin yan bölgelerinde önceleri kırmızı sonra giderek beyazlaşan düzensiz, yer yer çökmeleri olan  çatlaklar oluşur. Tedavisi özel ilgi ve uğraşı gerektiren bir sorun olup, birçok kadın ve genç kızı mutsuz etmektedir.

Tedavide amaç yeni kollajen sentezini uyarmak, fibroelastik aktiviteyi  arttırmak, hasarlı alana olan kan akımını çoğaltmak ve doku hidrasyonunu  arttırmaktır. Tek bir altın standart tedavi yöntemi olmayıp, tedavi bireyselleştirilerek kişiye uygun bir yaklaşımda bulunulmalıdır.

Çatlak Tedavisinde Kullandığımız Yöntemler;

 • lazerle çatlak tedavisi,
 • dermabrazyon yöntemleri,
 • plexr,
 • destek tedavisi olarak eklenen mezoterapi ürünleri,
 • işlem ofis şartlarında uygulanmaktadır,
 • lokal anestezik krem uygulaması yeterlidir,
 • işlemden sonra hemen evinize gidebilirsiniz.

İşlem sonrası bölgeyi kuru tutmalı, tahrişe sebebiyet verecek giysiler giymemeli, tedavi edilen bölge üzerine parfüm sıkmamalı, aşırı terlemeye yol açacak fiziksel aktivite ve spordan bir süre kaçınmalısınız.

Doku onarımı gerçekleşene kadar bölgeye el temasından uzak durunuz. Güneşlenmeyiniz, yüzme havuzu, sauna, hamam ve kaplıcalardan uzak durunuz. Hekiminiz gerek gördüyse işlemden sonra reçete edilen doku onarıcı kremleri  düzenli olarak kullanınız. Seans sayısı kişiden kişiye ve çatlağın yoğunluğu ve ne kadar eski olduğuna bakılarak değişir.

Daha fazla bilgi için: Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicine Hastanesi Çağrı Merkezi – 444 0 205

Genital Estetik Hakkında sağlık rehberi

Dil seçimi yapınız!